Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-07, 15:10 Autor: PAP

Czechy/ Unia Europejska powinna być ważniejszym graczem w dziedzinie bezpieczeństwa

Unia Europejska powinna być ważniejszym graczem w dziedzinie bezpieczeństwa, zabrzmiało w czwartek na konferencji ekspertów dyskutujących w Pradze o przyszłości unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony zorganizowanej w ramach czeskiej prezydencji UE. Podkreślono znaczenie współpracy z NATO.

Konferencja ekspertów z całej Europy odbywa się w kontekście stojących przed Unią Europejską wyzwań geopolitycznych. Obrady są niedostępne dla dziennikarzy. W otwartym dla mediów wystąpieniu wstępnym wiceszefa ministerstwa obrony Czech Daniela Blażkovca uwagę zwracało m.in. stwierdzenie o konieczności stawienia czoła nowym wyzwaniom i zagrożeniom, a także terroryzmowi, który nie zniknął. Mówca podkreślił, że jednym z głównych zadań UE jest obecnie sprecyzowanie swojej roli w zarządzaniu kryzysowym.


„Przez zbyt wiele lat Europa polegała na swoim transatlantyckim sojuszniku w kwestii zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Dziś UE robi wszystko, by wyrównać tę skalę, zwiększając rolę Europy jako gracza w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony” – powiedział czeski polityk. Według unijnych planów UE powinna być zdolna do szybkiego rozmieszczania do 5 tys. żołnierzy w razie kryzysu. Nie ma jednak mowy o armii europejskiej, gdyż podstawą obrony jest współpraca z NATO.


Blażkovec podkreślił, że UE musi stawić czoła nowym wyzwaniom i zagrożeniom, w tym terroryzmowi, który nie zniknął. Unia powinna również dążyć do przyjęcia większej odpowiedzialności, aby stać się silniejszym globalnym graczem na arenie międzynarodowej.


Z Pragi Piotr Górecki (PAP)


ptg/ tebe/


Kraj i świat

2022-08-19, godz. 16:30 Mistrz olimpijski w kolarstwie Richard Carapaz zmienia barwy klubowe Złoty medalista igrzysk olimpijskich w Tokio w wyścigu szosowym Richard Carapaz zmienia barwy klubowe. 29-letni kolarz z Ekwadoru, który dotychczas bronił… » więcej 2022-08-19, godz. 16:30 Włochy/ Żółwica złożyła jajka na plaży - burmistrz zarządził, że ma być tam cisza i spokój Zakaz gry w piłkę, puszczania głośnej muzyki oraz wszelkiej hałaśliwej aktywności wprowadził burmistrz podrzymskiego miasteczka Ardea na plaży, na której… » więcej 2022-08-19, godz. 16:30 Warszawa/ Od piątku nie działa SOR na Solcu, chorych do innch szpitali będą wozić karetki Oddział ratunkowy ze szpitala na Solcu został przeniesiony do Szpitala Południowego. Na Solcu działa jedynie dyżur medyczny, z którego pacjenci w stanie… » więcej 2022-08-19, godz. 16:30 Warchoł: złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Biuro Obrony Praw Dziecka Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował w piątek, że złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez stowarzyszenie Biuro Obrony… » więcej 2022-08-19, godz. 16:30 USA/ Ukrainian Freedom Orchestra w nowojorskim Lincoln Center W nowojorskim Lincoln Center wystąpiła w czwartek w pierwszym z dwóch koncertów Ukrainian Freedom Orchestra. Żołnierzami i bojownikami kultury nazwał muzyków… » więcej 2022-08-19, godz. 16:20 ME w kajakarstwie - Iskrzycka i Kołodziejczyk ze srebrnym medalem w K2 1000 m (opis) Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk wywalczyły srebrny medal w nieolimpijskiej konkurencji K2 1000 m w mistrzostwach Europy w kajakarstwie rozgrywanych… » więcej 2022-08-19, godz. 16:20 Lubelskie/ Mieszkańcy dostają nieodpłatnie drewno; prawo przyznał im car w XIX wieku Około 230 mieszkańców czterech wsi i części Biłgoraja (Lubelskie) otrzymuje nieodpłatnie blisko 130 metrów sześciennych drewna na rok - to prawo nadał… » więcej 2022-08-19, godz. 16:20 Prawie 2,7 mln zł dla naukowców na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy i staże naukowe Blisko 70 badaczy otrzyma prawie 2,7 mln zł badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy konsultacyjne. O przyznaniu środków poinformowało… » więcej 2022-08-19, godz. 16:20 Ukraina/ Minister: gospodarka kraju może skurczyć się do końca roku o 35-40 proc. Wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko powiedziała w piątek, że gospodarka jej kraju może skurczyć się do końca roku o 35-40 proc. w… » więcej 2022-08-19, godz. 16:10 Ukraina/ Władze: w obozie ługańskim zniszczono bazę remontową armii rosyjskiej Bazę remontową armii rosyjskiej z dużą ilością sprzętu wojskowego zniszczono w miejscowości Łotykowe w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »