Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-07, 14:10 Autor: PAP

Ziobro: premier przyznał, że blokowanie reformy sądownictwa było błędem

Premier Mateusz Morawiecki dokonał samokrytyki i przyznał, że blokowanie reformy sądownictwa było błędem - ocenił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że ma nadzieję, że oznacza to zielone światło dla zmian w sądownictwie.

Morawiecki w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" powiedział, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna. "Żałuję, że do tej pory tak niewiele udało się Ministerstwu Sprawiedliwości wykonać" - dodał, wskazując że Polacy oczekują m.in. informatyzacji i przyspieszenia procedur.


Podczas czwartkowej konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, odpowiadając na pytanie PAP o stosunek do tych słów premiera, powiedział, że odbiera to jako przyznanie się Morawieckiego do błędu. "Traktuję je jako przyznanie się przez pana premiera do błędu, jakim było blokowanie przez niego przez ostatnie lata dalszej reformy sądownictwa pod naciskiem Unii Europejskiej" - powiedział.


"To jest taka samokrytyka ze strony pana premiera" - powiedział Ziobro i dodał, że przyjmuje ją jako "dobry znak" i "zielone światło" dla ustaw dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości najważniejsze są projekt ustawy o spłaszczeniu struktury sądów powszechnych oraz zmiana w Sądzie Najwyższym zakładająca - jak mówił Ziobro - stworzenie "małego, elitarnego Sądu Najwyższego".


Chodzi o skierowany w lutym do Sejmu projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, autorstwa Solidarnej Polski, zakładający powstanie nowego SN jako składającego się z dwóch Izb: Prawa Prywatnego oraz Prawa Publicznego, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby sędziów SN i zakresu spraw rozpatrywanych przez ten sąd. Ci spośród obecnych sędziów SN, którzy zostaliby niepowołani do nowego SN mogliby - przy odpowiednim stażu - przejść w stan spoczynku lub trafić do sądów apelacyjnych.


Z kolei w kwietniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt, przygotowany przez resort sprawiedliwości, dotyczący reformy ustroju sądów powszechnych, których struktura miałaby zostać "spłaszczona". W miejsce obecnych sądów rejonowych, okręgowych oraz apelacyjnych powstać mają sądy okręgowe oraz sądy regionalne - pierwsze rozpatrujące sprawy w pierwszej instancji, a drugie - w drugiej.


Ziobro nadmienił, że oba projekty "znane są premierowi". Stwierdził, że do tej pory nie było zgody premiera na wprowadzenie w życie powyższych ustaw. "Cieszę się, że pan premier doszedł do wniosku, że to był błąd" - zaznaczył. "Zawsze, konsekwentnie tak mówiłem, że powinniśmy (...) dokończyć reformę sądownictwa" - dodał.


Minister Sprawiedliwości powiedział, że premier być może doszedł do takich wniosków w wyniku wypowiedzi wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej i szefowej KE Ursuli von der Leyen, sugerujących, że ostatnia nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określone w Krajowym Planie Odbudowy, czyli ustalonych z KE tzw. kamieni milowych. Ich wypełnienie jest warunkiem wypłaty Polsce środków w ramach KPO.


"Mówiliśmy, że tak będzie (...) i tak tych pieniędzy nam nie dadzą" - ocenił Ziobro.


W miniony czwartek wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego oceniła, iż niedawna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w KPO. "Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy" - mówiła.


Szefowa KE Ursula von der Leyen oświadczyła zaś w piątek, że "Polska musi wywiązać się ze zobowiązań, dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego Funduszu Odbudowy".


Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".(PAP)


Autor: Adrian Kowarzyk, Mateusz Mikowski


amk/ itm/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 07:40 Raport Amnesty International: Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla praw człowieka Użycie nowych technologii to jedno z najważniejszych zagrożeń dla praw człowieka - wskazuje Amnesty International w opublikowanym w środę raporcie za 2023… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 Stina Nilsson śladami Justyny Kowalczyk Mistrzyni olimpijska i świata w biegach narciarskich Stina Nilsson, która w 2020 roku zmieniła dyscyplinę na biathlon, zdecydowała się powrócic do biegów… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz 'Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon' - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija… » więcej 2024-04-24, godz. 07:30 USA/ Senator Warner: uchwalenie pakietu dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez przykładu Polski Uchwalenie pakietu pomocy dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez silnego wsparcia i przykładu Polski oraz niektórych innych krajów europejskich - powiedział… » więcej 2024-04-24, godz. 07:20 130 lat temu Władysław Podkowiński zniszczył swój "Szał" - wcześniej obraz wywołał skandal 24 kwietnia 1894 r. malarz Władysław Podkowiński porżnął nożem swój obraz 'Szał', który - eksponowany przez 36 dni w sali Towarzystwa Zachęty Sztuk… » więcej 2024-04-24, godz. 07:10 W czwartek w Sejmie informacja szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 r. W czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski wygłosi informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Według zapowiedzi ma mówić o bezpieczeństwie… » więcej 2024-04-24, godz. 07:10 Świnoujście/ Powstają torby z banerów wyborczych nowej prezydent miasta Z banerów wyborczych nowej prezydent Świnoujścia Joanny Agatowskiej i radnych z jej komitetu powstało kilkadziesiąt toreb, a jedna z wielkoformatowych reklam… » więcej 2024-04-24, godz. 07:00 USA/ Szef FBI: nie monitorujemy propalestyńskich demonstracji na uczelniach Dyrektor Federalnego Biura Śledczego (FBI) Christopher Wray oświadczył, że FBI udostępnia organom ścigania informacje wywiadowcze, aby zapobiegać przemocy… » więcej 2024-04-24, godz. 06:50 UE/Raport: 6 mld euro unijnej pomocy dla uchodźców w Turcji nie poprawiło znacząco ich sytuacji Od 2016 r. Unia Europejska przekazała Turcji 6 mld euro. Unijne pieniądze miały pomóc uchodźcom w edukacji, znalezieniu pracy, działalności gospodarczej… » więcej 2024-04-24, godz. 06:40 Córka Michaela Jacksona, Paris, gwiazdą nowego filmu RZY W Atlancie rozpoczęły się zdjęcia do projektu „One Spoon of Chocolate” („Łyżeczka czekolady”) reżyserowanego i napisanego przez rapera Roberta Fitzgeralda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »