Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-07, 13:10 Autor: PAP

Wirtualna rzeczywistość w Szkole Podstawowej nr 397 im. Bohaterów Olszynki Grochowskiej (MediaRoom)

W Szkole Podstawowej nr 397 im. Bohaterów Olszynki Grochowskiej 8 czerwca 2022 r. uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w lekcjach z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. W ramach pierwszych zajęć przy użyciu eduVR z fizyki uczniowie zapoznali się z podstawami energii kinetycznej oraz odwiedzili najwyższy budynek na świecie Burdż Chalifa w Dubaju.

„Laboratoria Przyszłości dają dzieciom i młodzieży ogromną szanse, aby rozwijać kompetencje cyfrowe. Młodzież z ekscytacją podchodzi do zajęć z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości” - powiedziała dyrektor szkoły Alicja Baranowska.


Szkoła zdecydowała się na stworzenie dedykowanej sali na potrzeby realizacji programu Laboratoria Przyszłości. Sala została wyposażona w najnowsze technologie m.in. drukarki 3D, klocki, roboty edukacyjne, wyposażenie fotograficzne, zestaw audio oraz gogle do wirtualnej rzeczywistości wraz z interaktywnymi modułami edukacyjnymi.


„Nauczyciele zaangażowali się w szkolenia, dzięki którym będą mogli wykorzystać technologie druku 3D do realizacji podstawy programowej. Zarówno nauczyciele, jak i dzieci podczas pierwszych zajęć byli zachwyceni możliwościami jakie dają najnowsze technologie” - dodała pani dyrektor.


Dlaczego wirtualna rzeczywistość? „Już pierwsze pilotażowe zajęcia z uczniami z eduVR odpowiedziały na to pytanie. Wirtualne oglądanie zabytków z wielu stron, przechodzenie przez korytarze, poznawanie ich zakamarków, interaktywne przenoszenie się w miejsca dotąd niedostępne wzbudzały wielką ciekawość i olbrzymie emocje. Budowa serca to jedno, ale czy łatwo i prawidłowo złożysz jego wszystkie części? Gdzie leży aorta, a gdzie przedsionek? Wiele emocji i mnóstwo zaangażowania dzieci w wykonaniu takich zadań, wykorzystując z eduVR. Przełóż, przenieś i połącz. Interaktywne zajęcia są pełne zaangażowania uczniów i pozwalają w dużo większy sposób przyswajać wiedzę. Pozwól doświadczyć, a zrozumiem” - stwierdziła Renata Toepler-Łyżwińska z firmy REMI s.c. Gogle eduVR posiadają materiały edukacyjne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych zawierające lekcji z matematyki, biologii, chemii, fizyki oraz wirtualne wycieczki.


Szacuje się, iż do 2030 r. technologie wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistość (AR) mają potencjał, aby zapewnić światowej gospodarce wzrost o 1.5 biliona dolarów.


„Wirtualna rzeczywistość to jedna z najszybciej rozwijających się obecnie technologii na świecie. W najbliższych latach wiele gałęzi gospodarki będzie korzystać z rozwiązań VR w obszarach takich jak edukacja, medycyna czy szkolenia. Dlatego tak ważne jest, aby uczniowie mieli okazję korzystać na co dzień z najnowszych rozwiązań, aby skutecznie mogli przygotować się na zmiany, jakie zachodzą na rynku pracy” - podkreślił Bartosz Michalak reprezentujący firmę Edutech Expert Sp. z o.o., która dostarcza najnowsze technologie dla edukacji oraz prowadzi szkolenia.


Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Źródło informacji: Edutech Expert Sp. z o.o.


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-04-16, godz. 20:10 Przegląd najważniejszych informacji dnia - wtorek 16 kwietnia Tusk: będziemy dążyć do dołączenia Polski do projektu budowy skutecznej żelaznej kopuły chroniącej europejskie niebo https://serwis.pap.com.pl/sp/index/#/48224084… » więcej 2024-04-16, godz. 20:00 Mozambik/ Co najmniej 8 członków jednej rodziny, w tym 6 dzieci, utonęło w Zambezi Co najmniej osiem osób, w tym sześcioro dzieci, utonęło, a dwie osoby uznano za zaginione po wywróceniu się łódki przewożącej dwanaście osób przez… » więcej 2024-04-16, godz. 20:00 Grecja/ Za 50 mln euro można kupić bezludną wyspę Tragonisi W Grecji wystawiono na sprzedaż wyspę Tragonisi na Morzu Egejskim. Bezludną wyspę można kupić za 50 milionów euro - informuje we wtorek portal Greek Re… » więcej 2024-04-16, godz. 19:40 Premier Belgii: przerwanie konferencji konserwatystów w Brukseli "nie do przyjęcia" 'Nieakceptowalne' - tak belgijski premier Alexander De Croo określił działania burmistrza jednej z brukselskich dzielnic, który zdecydował o przerwaniu międzynarodowej… » więcej 2024-04-16, godz. 19:30 Ekspertka: odpowiedź Izraela Iranowi będzie mocna, ale poniżej progu agresji (wideo) Irański nalot na Izrael i poprzedzający go atak na irański konsulat w Damaszku to przekroczenie czerwonej linii po obu stronach i nowy poziom eskalacji długoletniego… » więcej 2024-04-16, godz. 19:30 Ekstraklasa piłkarska - zmiana na stanowisku prezesa Piasta Grzegorz Bednarski zrezygnował z funkcji Piasta Gliwice - we wtorek potwierdził tę informację klub. Jego obowiązki przejął Grzegorz Jaworski, przewodniczący… » więcej 2024-04-16, godz. 19:20 Poznań/ 1,3 mln zł z budżetu miasta na renowacje poznańskich zabytków Kwotą 1,3 mln zł Miasto Poznań dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. We wtorek miejscy radni zdecydowali, które obiekty w tym roku otrzymają dotacje… » więcej 2024-04-16, godz. 19:20 Sztab Generalny: nie ryzykuj, zgłoś niewybuch; zardzewiała śmierć nadal zbiera swoje żniwo Sztab Generalny WP przypomniał zasady postępowania w przypadku znalezienia niewybuchów lub niewypałów. Jak napisali wojskowi: 'zardzewiała śmierć nadal… » więcej 2024-04-16, godz. 19:20 UE przekaże młodym ludziom ponad 35 tys. biletów na darmowe podróże koleją po Europie Ponad 35 tysięcy osób w wieku 18 i 19 lat z Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych będzie mogło w wakacje za darmo udać się w podróż koleją po Europie… » więcej 2024-04-16, godz. 19:10 Siewiera: na ten moment nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie Na ten moment nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie - ocenił we wtorek szef Biura Bezpieczeństwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »