Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-05, 17:10 Autor: PAP

Drobne morskie wieloszczety mogą przyczynić się do przełomu w transplantologii

Przypominające dżdżownice wieloszczety z gatunku arenikola mogą bardzo pomóc lekarzom zajmującym się przeszczepami organów oraz ich pacjentom. A wszystko za sprawą ich niezwykłej zdolności tych stworzeń do magazynowania tlenu. Jeśli naukowcom uda się poznać ten mechanizm, może to pomóc w przedłużeniu żywotności organów pobranych do przeszczepu, a co za tym idzie, zwiększyć liczbę transplantacji

Na niezwykłą umiejętność "morskich robaków" zwrócił uwagę Franck Zal, biolog morski i dyrektor generalny francuskiej firmy biotechnologicznej Hemarina. W trakcie swoich wieloletnich badań nad wieloszczetami z gatunku arenikola zauważył ciekawą cechę ich budowy. "Odkryłem, że te stworzenia, które wyewoluowały 450 milionów lat temu, mają komórki, które są jakby prototypami naszych czerwonych krwinek" - powiedział w rozmowie z Euronews.


Odkrycie wynikało z obserwacji nietypowej umiejętności arenikoli. Otóż te przypominające dżdżownice wieloszczety żyją w przybrzeżnym piasku i mają niezwykłą zdolność magazynowania tlenu - pobierają go z wody podczas przypływu, a potem wykorzystują go do oddychania w czasie odpływu. "Cząsteczka hemoglobiny, która to tym zwierzętom umożliwia, jest gigantyczna. Potrafi związać czterdzieści razy więcej tlenu niż nasza hemoglobina, a potem uwalniać go przez cały czas odpływu" — tłumaczy Franck Zal.


Jak arenikola może pomóc transplantologom? Jednym z największych problemów tej dziedziny medycyny jest zapewnienie natlenienia narządów i tkanek do przeszczepu. Zdolność hemoglobiny do magazynowania i powolnego uwalniania tlenu mogłaby zapewnić znacznie większą skuteczność przeszczepów. "Transplantacja to wyścig z czasem. Gdy odłączysz serce od krwioobiegu, masz cztery godziny na wykonanie przeszczepu. W wypadku wątroby to osiem godzin, płuca - sześć godzin, nerki - około dwunastu, ale np. trzustka jest znacznie bardziej delikatna" - wyjaśnia Zal.


Celem prowadzonej przez Francka Zala firmy jest opracowanie roztworu, który dostarczy tlen do przeznaczonego do przeszczepu narządu lub tkanki, aby mogły jak najdłużej „żyć” przed wszczepieniem pacjentowi. Chodzi o zmaksymalizwanie szans powodzenia i trwałości przeszczepów. Produkt opracowany przez Hemarinę przy użyciu arenikoli nazwano „Hemo 2 Life”. Obecnie przechodzi testy, czy nadaje się do wykorzystania przy przeszczepach narządów, transfuzjach krwi i w produktach dentystycznych. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2022-08-18, godz. 19:00 Kantar: w sierpniu poprawa ocen działalności rządu, premiera i prezydenta Działalność rządu negatywnie ocenia 68 proc. badanych (-2 pp), pozytywnie - 24 proc.(+2pp); niezadowolonych z pracy premiera Mateusza Morawieckiego jest 66… » więcej 2022-08-18, godz. 19:00 ME w siatkówce plażowej - porażka Kociołek i Łodej w 1/8 finału Katarzyna Kociołek i Marta Łodej nie zdołały awansować do ćwierćfinału mistrzostw Europy w siatkówce plażowej w Monachium. Biało-czerwone w 1/8 finału… » więcej 2022-08-18, godz. 19:00 MZ: minister zdrowia wydał zgodę na sprowadzenie leku Ozempic z zagranicy Rośnie sprzedaż nierefundowana leku Ozempic. Minister Adam Niedzielski wydał zgodę na sprowadzenie produktu z zagranicy - pierwsze dostawy już dotarły -… » więcej 2022-08-18, godz. 19:00 Szefowie MSZ Czech i Rumunii nie widzą większych korzyści we współpracy z Chinami w formacie 16+1 Ministrowie spraw zagranicznych Czech i Rumunii, Jan Lipavsky i Bohdan Aurescu, powiedzieli w czwartek po spotkaniu w Pradze, że nie widzą większych korzyści… » więcej 2022-08-18, godz. 19:00 Kielce/ Mieszkańcy protestują przeciwko wycince ponad 80 drzew Już niedługo w stolicy regionu świętokrzyskiego rozpocznie się przebudowa skrzyżowania, które ma ułatwić dostęp do znajdującego się niedaleko Świętokrzyskiego… » więcej 2022-08-18, godz. 18:50 CIS: Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu wystąpiła z wnioskiem do NIK o przeprowadzenie kontroli ws. katastrofy ekologicznej… Centrum Informacyjne Senatu informuje: Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że 18 sierpnia br. Komisja Nadzwyczajna ds. spraw Klimatu wystąpiła… » więcej 2022-08-18, godz. 18:50 USA/ Giuliani, były prawnik Trumpa, przez sześć godzin zeznawał w sprawie próby unieważnienia wyborów w Georgii Rudy Giuliani, były prawnik prezydenta Donalda Trumpa, w środę był przez sześć godzin przesłuchiwany przez wielką ławę przysięgłych w Georgii, prowadzącą… » więcej 2022-08-18, godz. 18:50 Ukraina/ Zełenski: rozmowy z Rosją możliwe dopiero po wycofaniu wojsk z Ukrainy (krótka2) Rozmowy pokojowe z Rosją będą możliwe tylko wówczas, gdy jej wojska opuszczą nielegalnie okupowane terytoria Ukrainy - oświadczył prezydent Wołodymyr… » więcej 2022-08-18, godz. 18:50 Rząd chce zwolnić Pocztę Polską z obowiązku wypłaty dywidendy Rząd planuje zwolnić Pocztę Polską z obowiązku wypłaty dywidendy z zysku za rok 2021 - wynika z założeń rozporządzenia, które zostało opublikowane… » więcej 2022-08-18, godz. 18:40 Obrońcy środowiska urządzili protest przed rzeźbą "Grupa Laokoona" w Muzeach Watykańskich Dwoje aktywistów przedstawiających się jako obrońcy środowiska w czwartek urządzili protest przed słynną antyczną rzeźbą 'Grupa Laokoona' w Muzeach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »