Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-05, 16:40 Autor: PAP

UE/ PE przyjął nowe przepisy ws. usług w internecie; media społecznościowe będą musiały walczyć z dezinformacją

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące usług cyfrowych i rynków cyfrowych. Nowe zasady regulują świadczenie takich usług w UE, m.in. nakładając na media społecznościowe obowiązek walki z rozprzestrzenianiem nielegalnych treści i dezinformacją.

Posłowie przyjęli tzw. akt o usługach cyfrowych 539 głosami za, przy 54 głosach przeciw i 30 głosach wstrzymujących się, zaś akt o rynkach cyfrowych - 588 głosami za, przy 11 głosach przeciw i 31 głosach wstrzymujących się.


Akt o usługach cyfrowych określa obowiązki dostawców usług cyfrowych, takich jak media społecznościowe czy rynki cyfrowe. Ma umożliwiać walkę z rozprzestrzenianiem nielegalnych treści, dezinformacją i innymi zagrożeniami społecznymi. Obowiązki te mają być proporcjonalne do rozmiaru platformy i stwarzanego przez nią zagrożenia dla społeczeństwa.


Nowe obowiązki to między innymi: nowe sposoby walki z nielegalnymi treściami w internecie oraz zobowiązanie platform do szybkiego działania, ale z poszanowaniem podstawowych praw, w tym wolności słowa i ochrony danych, oraz większa odpowiedzialność platform, które będą musiały m.in. jasno informować o moderowaniu treści lub o stosowaniu algorytmów do rekomendowania treści (systemów rekomendacji). Użytkownicy będą mogli odwoływać się od decyzji o moderowaniu treści.


Nowe przepisy wprowadzają zakaz nieuczciwych praktyk i niektórych rodzajów reklamy ukierunkowanej, w tym reklamy skierowanej do dzieci lub opartej na szczególnie chronionych danych. Niedozwolone będą zwodnicze interfejsy i nieuczciwe praktyki służące manipulowaniu wyborami użytkowników.


Dodatkowe obowiązki nałożono na bardzo duże platformy i wyszukiwarki internetowe, czyli takie, z których korzysta co najmniej 45 milionów osób miesięcznie i które stwarzają największe zagrożenie. Egzekwowaniem tych obowiązków zajmie się Komisja Europejska. Należą do nich: zapobieganie zagrożeniom systemowym (takim jak rozpowszechnianie nielegalnych treści, negatywny wpływ na przestrzeganie praw podstawowych, procesy wyborcze, zdrowie psychiczne oraz przyczynianie się do przemocy ze względu na płeć) i poddawanie się niezależnym kontrolom.


Ponadto użytkownicy zyskają możliwość wyboru, czy chcą otrzymywać rekomendacje oparte na profilowaniu. Platformy będą musiały udostępniać dane i algorytmy odpowiednim organom i zweryfikowanym badaczom.


Z kolei akt o rynkach cyfrowych określa wymogi dla dużych platform internetowych pełniących rolę "strażników dostępu", czyli takich, których dominująca pozycja na rynku sprawia, że konsumenci są niemal zmuszeni z nich korzystać. Przepisy mają stworzyć uczciwsze środowisko biznesowe i poszerzyć oferty usług dla konsumentów.


By zapobiegać nieuczciwym praktykom biznesowym, "strażnicy dostępu" będą musieli umożliwić łączenie usług osób trzecich i własnych usług, co oznacza, że mniejsze platformy będą mogły zwrócić się do dominujących platform komunikacyjnych o pozwolenie użytkownikom na wysyłanie wiadomości, w tym wiadomości głosowych, oraz plików między różnymi aplikacjami.


Da to użytkownikom większy wybór i możliwość uniknięcia uzależnienia się od jednego dostawcy, czyli sytuacji, w której muszą korzystać tylko z jednej aplikacji lub platformy.


Nowe regulacje umożliwią użytkownikom biznesowym dostęp do danych, które generują, na platformie "strażnika dostępu", tak by mogli promować swoją ofertę i zawierać umowy z konsumentami poza platformą "strażnika dostępu".


"Strażnicy dostępu" nie będą już mogli faworyzować swoich produktów lub usług w stosunku do tych oferowanych na ich platformach przez strony trzecie. Zakazane będzie uniemożliwianie użytkownikom łatwego odinstalowania preinstalowanego oprogramowania lub aplikacji ani korzystania z aplikacji albo sklepu z aplikacjami strony trzeciej. Nie będą mogli też przetwarzać danych osobowych użytkownika, by targetować reklamy, chyba że uzyskają jego wyraźną zgodę.


Komisja Europejska może prowadzić badania rynku, by pilnować, czy przepisy aktu o rynkach cyfrowych są prawidłowo wdrażane. Jeśli "strażnik dostępu" złamie przepisy, Komisja będzie mogła nałożyć na niego grzywnę w wysokości do 10 proc. jego łącznego światowego obrotu i nawet 20 proc. w przypadku ponownego złamania przepisów.


Akt o usługach cyfrowych będzie bezpośrednio stosowany w Unii przez 15 miesięcy po publikacji w dzienniku urzędowym UE, co oczekiwane jest jesienią br., lub od 1 stycznia 2024 roku (w zależności od tego, co nastąpi później). Jeśli chodzi o bardzo duże platformy i wyszukiwarki internetowe, to przepisy aktu będą miały zastosowanie cztery miesiące po tym, jak Komisja uzna dany podmiot za bardzo dużą platformę lub wyszukiwarkę.


Akt o rynkach cyfrowych zacznie obowiązywać sześć miesięcy po publikacji w unijnym dzienniku urzędowym. "Strażnicy dostępu" będą mieli maksymalnie pół roku na to, by zastosować się do jego przepisów, po tym jak zostaną uznani za tego typu podmioty.


Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)


luo/ akl/


Kraj i świat

2022-08-14, godz. 05:50 Prognoza pogody na 14 i 15 sierpnia IMGW informuje, że północno-wschodnia część kontynentu jest w zasięgu wyżu znad Rosji, pozostałe obszary Europy obejmują płytkie niże. Polska znajduje… » więcej 2022-08-14, godz. 05:40 USA/Potężny grzmot niewiadomego pochodzenia dał się słyszeć w stanie Utah Mieszkańcy północnej części stanu Utah, na zachodzie USA, usłyszeli w sobotę potężny odgłos grzmotu przypominający ten, który wytwarza samolot przekraczający… » więcej 2022-08-14, godz. 05:30 Małopolskie/ 13 osób rannych w wypadku na autostradzie A4 w miejscowości Rzezawa 13 osób zostało rannych w wypadku na autostradzie A4 w miejscowości Rzezawa (woj. małopolskie), gdzie samochód osobowy i samochód typu bus wjechały do rowu… » więcej 2022-08-14, godz. 03:50 Małopolskie/ Wypadek na autostradzie A4 w miejscowości Rzezawa, 5 osób rannych Na autostradzie A4 w miejscowości Rzezawa (woj. małopolskie) zablokowana jest jezdnia w kierunku Rzeszowa po tym jak samochód osobowy i samochód typu bus wjechały… » więcej 2022-08-14, godz. 03:30 Pomorskie/ Koniec utrudnień po wypadku na dk nr 20 w Kościerzynie Zakończyły się utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 20 w Kościerzynie (woj. pomorskie), gdzie w sobotę po południu doszło do wypadku, w którym jedna… » więcej 2022-08-14, godz. 03:20 Izrael/Atak na autobus w Jerozolimie, siedmiu rannych Siedem osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, w rezultacie ostrzelania autobusu miejskiego w niedzielę nad ranem w centrum Jerozolimy. Sprawca zbiegł i… » więcej 2022-08-14, godz. 01:10 Korea Płn. skrytykowała sekretarza generalnego ONZ za "brak obiektywizmu" MSZ Korei Płn. skrytykowało w niedzielę sekretarza generalnego ONZ za 'brak obiektywizmu i uczciwości' po jego wypowiedzi, w której uddzielił pełnego poparcia… » więcej 2022-08-14, godz. 00:10 Turniej ATP w Montrealu - Hurkacz wygrał z Ruudem i jest w finale (opis) Hubert Hurkacz wygrał z norweskim tenisistą Casperem Ruudem 5:7, 6:3, 6:2 i awansował do finału turnieju ATP rangi Masters 1000 na twardych kortach w Montrealu… » więcej 2022-08-14, godz. 00:00 Liga francuska - Paris Saint-Germain nie traci tempa Naszpikowany gwiazdami zespół Paris Saint-Germain odnotował drugie wysokie zwycięstwo w tym sezonie piłkarskiej ekstraklasy Francji. Stołeczna jedenastka… » więcej 2022-08-13, godz. 23:30 Turniej ATP w Montrealu - Hurkacz wygrał z Ruudem i jest w finale (krótka) Hubert Hurkacz wygrał z norweskim tenisistą Casperem Ruudem 5:7, 6:3, 6:2 i awansował do finału turnieju ATP rangi Masters 1000 na twardych kortach w Montrealu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »