Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-05, 15:40 Autor: PAP

Stolica/ Zespół aktorski TR Warszawa nie widzi szans na poprawę sytuacji pod dyrekcją Natalii Dzieduszyckiej

Nie widzimy żadnych szans na poprawę sytuacji teatru dopóki kieruje nim dyrektor Natalia Dzieduszycka, bez względu na deklaracje czynione przez nią w mediach - czytamy w przesłanym we wtorek PAP oświadczeniu zespołu aktorskiego TR Warszawa.

"Dnia 28 czerwca jako zespół pracowniczek i pracowników teatru odbyliśmy spotkanie z dyrekcją TR Warszawa i przedstawicielami miasta - wiceprezydentką Aldoną Machnowską-Górą i przedstawicielami Biura Kultury – Arturem Jóźwikiem i Anetą Subdą, którzy podtrzymali zobowiązanie miasta do ogłoszenia konkursu (na dyrektora lub dyrektorkę TR Warszawa - PAP) we wrześniu tego roku (rozstrzygnięcie grudzień 2022)" - czytamy w oświadczeniu zespołu aktorskiego teatru TR Warszawa przesłanym PAP.


"Podczas spotkania ponownie zwróciliśmy się z prośbą o podanie się do dymisji dyrektor naczelnej Natalii Dzieduszyckiej i dyrektora artystycznego Grzegorza Jarzyny, motywując to obawą, że w obecnej sytuacji proces rozpadu zespołu będzie postępował do czasu rozwiązania konkursu" - podkreślono, dodając, że "apel pracowników nie przyniósł skutku". "W kolejnych publicznych wypowiedziach byliśmy świadkami pogłębiającego się nieporozumienia pomiędzy obojgiem dyrektorów, brakiem komunikacji między nimi i przerzucaniem się odpowiedzialnością za obecną sytuację teatru" - dodano.


"Ostatecznie w poniedziałek (4 lipca) na konferencji prasowej Grzegorz Jarzyna oświadczył, że nie weźmie udziału w planowanym konkursie, a stanowisko dyrektora artystycznego będzie piastował do momentu rozstrzygnięcia konkursu – wyboru nowej dyrekcji" - napisano. "Odczytujemy to jako odpowiedź na nasze postulaty, umożliwiającą myślenie o płynnym przejściu instytucji przez sytuację konkursową i dającą szansę na zachowanie jej obecnego kształtu" - wyjaśniono.


Zaznaczono, że na podstawie "decyzji podjętej przez dyrektora artystycznego, wciąż oczekujemy natychmiastowej dymisji od dyrektor naczelnej Natalii Dzieduszyckiej, ponieważ nie widzimy szansy na kontynuowanie przez nią w pojedynkę misji teatru, wobec trwałej utraty zaufania zespołu". "Co więcej, jest ona wciąż osobą stojącą na czele instytucji, która znalazła się w tak poważnym kryzysie i w pełni odpowiada za obecną krytyczną kondycję teatru, której nie może sprowadzać jedynie do mierzenia wskaźników finansowych" - napisano.


"Nie widzimy żadnych szans na poprawę sytuacji teatru dopóki kieruje nim dyrektor Natalia Dzieduszycka, bez względu na deklaracje czynione przez nią w mediach. Obecna sytuacja w żaden sposób nie ubezpiecza nas przed kolejnymi odejściami pracowników w nowym sezonie, które mogą wpłynąć na płynność pracy teatru i możliwość wykonywania przez nas obowiązków pracowniczych" - czytamy w oświadczeniu.


"Chcielibyśmy podkreślić, że dziękujemy wszystkim osobom, które nawiązują z nami kontakt, opowiadają nam swoje historie, bądź przekazują wyrazy wsparcia. Również artystkom i artystom, z którymi spotkaliśmy się we współpracy" - napisano.


"Chcemy, żeby nasz gest był przykładem szerszego zjawiska. Zmian, które zaczynają dotykać instytucje kultury, w tym teatry. Zmian, które dają pracownikom prawo głosu i przekonanie, że ten głos może być usłyszany, że mamy zarówno obowiązki, jak i prawa. Gest świadczący o solidarności ze wszystkimi pionami obecnymi w naszym miejscu pracy, bo razem wytwarzamy jedno dobro wspólne, jakim w naszym przypadku jest spektakl" - czytamy w oświadczeniu. Dodano, że "dyskusja, która się otworzyła, pozwoli przeprowadzić zmiany wielu pracownikom, artystom w innych miejscach pracy".


"Jako zespół aktorski TR Warszawa, angażujemy się w poszukiwanie rozwiązań, dzięki którym możliwa będzie odbudowa zespołu, stworzenie satysfakcjonującego artystycznie programu i bezpiecznej, partnerskiej instytucji" - zapewniono. "Przed nami walka o tę perspektywę, mamy nadzieję, że będziemy mieć realny wpływ na to, w jakim kierunku podąży teatr, który razem tworzymy. Jako zespół aktorski TR Warszawa dziękujemy za wszystkie sygnały wsparcia" - napisano w zakończeniu oświadczenia.


"Nie uciekam z pokładu w trudnej sytuacji" - powiedziała podczas konferencji prasowej 4 czerwca dyrektorka naczelna TR Warszawa Natalia Dzieduszycka nawiązując do obecnego konfliktu w teatrze i zapowiadając, że weźmie udział w zapowiedzianym na wrzesień nowym konkursie na dyrektora lub dyrektorkę TR Warszawa.


"Jako twórca i wieloletni szef artystyczny TR Warszawa w poczuciu odpowiedzialności za zespół i jego przyszłość postanowiłem zrezygnować z udziału w planowanym przez organizatora konkursie na dyrektora TR Warszawa. Jednocześnie zdecydowałem o zakończeniu swojej pracy na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw artystycznych z chwilą wyboru nowej dyrekcji teatru" - zadeklarował w odczytanym po poniedziałkowej konferencji prasowej oświadczeniu dyrektor artystyczny TR Warszawa Grzegorz Jarzyna.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ aszw/


Kraj i świat

2022-08-09, godz. 19:00 Kujawsko-Pomorskie/ Po wypadku na dk 91 w Chełmnie - ruch wahadłowy Wprowadzono ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 91 w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie w wypadku uczestniczyły dwa samochody osobowe i ciężarówka… » więcej 2022-08-09, godz. 19:00 Ekstraklasa piłkarska - meksykański pomocnik w Miedzi Legnica Santiago Naveda został zawodnikiem grającej w piłkarskiej ekstraklasie Miedzi Legnica. 21-letni Meksykanin został wypożyczony do końca sezonu z Club de Futbol… » więcej 2022-08-09, godz. 19:00 USA/ Sąd pozwolił na udostępnienie zeznań podatkowych Trumpa komisji Kongresu Sąd apelacyjny w Waszyngtonie podtrzymał we wtorek decyzję sądu niższej instancji, by pozwolić na udostępnienie komisji finansów Izby Reprezentantów USA… » więcej 2022-08-09, godz. 18:50 Bułgaria/ Szaleją pożary lasów, jedna osoba nie żyje Pożary lasów szaleją we wtorek na południowym wschodzie i w środkowej części Bułgarii, a walkę z żywiołem utrudniają upał i silny wiatr, które pozwalają… » więcej 2022-08-09, godz. 18:40 Szef BBN otrzymał od ambasadora Ukrainy odznaczenie za wzmacnianie dwustronnych relacji Szef BBN Paweł Soloch otrzymał od ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza odznaczenie za wzmacnianie dwustronnych relacji przyznane mu przez Radę Bezpieczeństwa… » więcej 2022-08-09, godz. 18:40 Dr Paweł Kuch powołany na stanowisko p.o. dyrektora NCBR Wiceszef resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Żalek powołał dr. Pawła Kucha na pełniącego obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju… » więcej 2022-08-09, godz. 18:30 ME w wioślarstwie - osiem osad powalczy o medale Bez 'srebrnej' osady z igrzysk w Tokio, kobiecej czwórki podwójnej, polscy wioślarze w Monachium przystąpią do walki o medale mistrzostw Europy. Najmocniejszym… » więcej 2022-08-09, godz. 18:30 ME w kolarstwie - Polacy wystartują na szosie, na torze, na rowerach MTB i BMX W mistrzostwach Europy w kolarstwie, które rozpoczną się w czwartek w Monachium, Polacy wystartują we wszystkich dyscyplinach: na szosie, na torze, w kolarstwie… » więcej 2022-08-09, godz. 18:30 PSP: od początku wakacji utonęło 129 osób; w tym samym okresie rok temu - 97 Od początku wakacji strażacy interweniowali ponad 1,7 tys. razy na akwenach. Odnotowano 129 utonięć oraz 67 osób rannych - powiedział PAP rzecznik komendanta… » więcej 2022-08-09, godz. 18:30 USA/ Biden podpisał ustawę o inwestycjach w badania i produkcję półprzewodników w kraju Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał we wtorek ustawę CHIPS and Science Act, zakładającą inwestycję 280 mld dol. w produkcję półprzewodników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »