Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-05, 15:20 Autor: PAP

Warszawa/ Na Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawieszono wiechę

We wtorek uroczyście zakończono etap prac przy konstrukcji żelbetowej budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który powstaje przy placu Defilad w centrum Warszawy. Z tej okazji na najwyższym punkcie obiektu zawieszono wiechę. W wydarzeniu wzięła udział m.in. zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Wiecha to wieniec przystrojony kolorowymi wstążkami, który zgodnie z budowlaną tradycją, wiesza się na szczycie budowy. Symbolizuje zakończenie ważnego etapu prac.


Prace nad budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej w centrum Warszawy trwają od 2019 roku. Budynek stoi przy placu Defilad w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. We wtorek uroczyście zakończono prace przy konstrukcji żelbetowej zawieszeniem wiechy na najwyższym punkcie obiektu.


Jak poinformowało MSN, za sylwetkę budynku odpowiada nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners, współpracująca z architektami ze studia APA Wojciechowski.


"Dziś konstrukcja budynku jest już gotowa, podobnie jak znaczna część białej betonowej fasady, wieża kinowa czy przestrzenne ciągi komunikacyjne wraz z monumentalną, centralną klatką schodową" - podkreśla MSN.


Muzeum ma cztery kondygnacje nadziemne i dwie usytuowane w podziemiach. Muzeum zajmuje około 20 000 mkw. "We wnętrzach zaprojektowano ponad 4500 mkw przestrzeni ekspozycyjnych - 9 razy więcej niż w aktualnej siedzibie, w Muzeum nad Wisłą. W budynku znajdą się sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, magazyn dzieł sztuki oraz kino z widownią na 150 osób" - przekazało MSN.


"Przeprowadzka MSN-u do nowej siedziby pozwoli na ogromne wzbogacenie naszego programu" - powiedziała dyrektorka Muzeum Joanna Mytkowska.


Podkreśliła, że nowe przestrzenie pozwolą na prezentację licznych i przyciągających publiczność wystaw. "Dzięki temu radykalnie wzrośnie dostępność sztuki i kultury współczesnej w Warszawie" - zaznaczyła Mytkowska.


"Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest wyjątkową inwestycją, bo to inwestycja w kulturę niezależną" - powiedziała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Podkreśliła, że MSN to centralne miejsce nowego centrum Warszawy.


"Głęboko wierzę, że to będzie symbol nowej, otwartej Warszawy" – powiedziała natomiast przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. "Jestem pewna, że to muzeum będzie nie tylko instytucją ponadnarodową, ale też bardzo ważną instytucją lokalną" - podkreśliła.


Muzeum planuje zakończenie prac budowlanych w drugiej połowie 2023 roku. Podkreśla, że obecnie trwają intensywne przygotowania do wystawy otwarcia, która zaprezentuje tworzoną od ponad 15 lat kolekcję Muzeum.(PAP)


Autor: Paweł Auguff


pau/ mark/


Kraj i świat

2022-08-19, godz. 06:40 Prognoza pogody na 19 i 20 sierpnia Jak informuje IMGW Europa Zachodnia i Wschodnia jest pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują płytkie niże. Polska jest w obszarze… » więcej 2022-08-19, godz. 06:40 Wiceminister Przydacz w Polskatimes.pl: jesteśmy z Ukrainą spleceni biegiem dziejów Jeśli nasi sojusznicy zapomną o Europie Wschodniej, to na pewno nie będzie nam łatwiej, wręcz przeciwnie będzie nam dużo, dużo trudniej - wskazał w wywiadzie… » więcej 2022-08-19, godz. 06:30 Prof. Marczyńska: coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci w ramach szczepień obowiązkowych Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci w ramach szczepień obowiązkowych — powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób… » więcej 2022-08-19, godz. 06:30 80 lat temu Niemcy zlikwidowali getto w Otwocku. Jednego dnia zniknęła połowa mieszkańców miasta uzdrowiska 80 lat temu, 19 sierpnia 1942 r., Niemcy przeprowadzili akcję likwidacji getta w Otwocku. Od 7 do 10 tys. osób wywieziono do obozu zagłady w Treblince, gdzie… » więcej 2022-08-19, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w piątek zrobi się chłodniej na krańcach północno-zachodnich W piątek zrobi się chłodniej, chociaż w ciągu dnia to tylko na krańcach północno-zachodnich będzie temperatura poniżej 30 stopni. We wschodniej połowie… » więcej 2022-08-19, godz. 06:10 Lekkoatletyczne ME - Ennaoui powalczy w piątek o medal na 1500 m Sofia Ennaoui w piątek wieczorem powalczy o medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium w biegu na 1500 m. Polska biegaczka w poprzednich mistrzostwach… » więcej 2022-08-19, godz. 06:10 Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie - 22 sierpnia Blisko 360 mln chrześcijan jest obecnie narażonych na wyjątkowo ciężkie prześladowania - to o 20 mln więcej, niż w roku poprzednim - wynika z raportu Open… » więcej 2022-08-19, godz. 06:10 Prawdopodobieństwo skażenia ryb metylortęcią można przewidzieć Nowa metoda badawcza pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo występowania w danym w regionie ryb o niebezpiecznym poziomie toksycznej metylortęci - informuje… » więcej 2022-08-19, godz. 06:10 Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej - setki tysięcy wolontariuszy to kropla w morzu potrzeb Na całym świecie pracują setki tysięcy pracowników humanitarnych, ale jest to kropla w morzu potrzeb - powiedziała PAP globalna kierowniczka programowa Beata… » więcej 2022-08-19, godz. 05:50 Włochy/ Dziennikarka spędzi urodziny w willi skonfiskowanej bossowi mafii, który jej groził Włoska dziennikarka Marilena Natale, która z powodu pogróżek otrzymywanych od mafii ma policyjną ochronę, spędzi w piątek swoje 50. urodziny w domu skonfiskowanym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »