Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-05, 15:10 Autor: PAP

Książnica Podlaska zaprezentowała zakupione pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" Mickiewicza

Pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza z 1834 roku zakupiła do swoich zbiorów Książnica Podlaska w Białymstoku. To jedyny taki egzemplarz, który znajduje się w bibliotekach w regionie. Zainteresowani będą mogli obejrzeć książkę we wrześniu.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku to największa biblioteka w północno-wschodniej Polsce; oprócz głównej siedziby, działa 16 oddziałów. W tym roku w związku z ustanowieniem przez Sejm roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego instytucja przygotowała szereg wydarzeń.


We wtorek po raz pierwszy zaprezentowała zakupione na aukcji antykwarycznej pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza z 1834 roku (wydane w Paryżu). Jak mówiła Irena Radwańska ze zbiorów specjalnych Książnicy Podlaskiej, nakład pierwszego wydania wynosił 3 tys. egzemplarzy, zachowało się ok. tysiąca, a w Polsce jest ich ok. 200.


Jedyny egzemplarz pierwszego wydania "Pana Tadeusza" w bibliotekach w regionie posiada Książnica Podlaska - powiedziała dyrektorka biblioteki Beata Zadykowicz.


Podkreśliła, że to ważny nabytek, bo Książnica jest biblioteką i instytucją kultury leżącą na wschodzie kraju. "Interesuje nas to wszystko, co tyczy się Kresów, Wschodu, Wilna, a to przecież wielkie nasze dziedzictwo, dlatego też bardzo nam zależało" - mówiła dyrektorka odpowiadając na pytanie o zakup "Pana Tadeusza". Dodała, że na aukcjach rzadko pojawiają się pierwsze wydania dzieł Mickiewicza, drugie i trzecie częściej, ale akurat "trafiła się okazja". "Kiedy pojawiało się to (pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" - PAP) na aukcji antykwarycznej, to pomyśleliśmy, że może uda nam się kupić i udało się" - dodała i poinformowała, że udało się ją kupić za 24 tys. zł.


Egzemplarz zakupiony przez Książnicę jest po konserwacji. Radwańska mówiła, pierwsze wydanie poematu charakteryzuje ozdobny druk, ale też brak ilustracji, a jedynymi ozdobnikami są winietki drzeworytowe na kończenie poszczególnych ksiąg. Jedyną ilustracją jest portret Napoleona Bonapartego.


Książka na co dzień jest przechowywana w skarbcu Książnicy, gdzie panują odpowiednie warunki. Po wcześniejszym umówieniu będzie można ją oglądać w czytelni zbiorów specjalnych Książnicy. Szerszemu odbiorcy zostanie zaprezentowana we wrześniu.


Jak mówiła dyrektorka Książnicy, we wrześniu planowana jest wystawa jednej książki, którą będzie właśnie pierwsze wydanie "Pana Tadeusza". "Dedykujemy tę wystawę wszystkim, ale szczególnie uczniom szkół średnich, bo chcemy nie tylko cieszyć się sami tym, że posiadamy tak cenne zbiory, ale też pokazać je tym, którym - miejmy nadzieję - zapadnie im to w pamięć" - dodała.


W ramach obchodów roku Romantyzmu Polskiego Książnica przygotowuje też m.in. Narodowe Czytanie, podczas którego w tym roku będą czytane "Ballady i Romanse" Mickiewicza.


Jesienią też swoją premierę będzie miał projekt "Mickiewicz-Fusion". Jak podaje Książnica, to projekt, w którym dorobek Mickiewicza zostanie skonfrontowany z nowoczesną sztuką wizualną i muzyką. Zaplanowano widowisko muzyczne w Operze i Filharmonii Podlaskiej, ale też kameralne koncerty, które będą odbywać się w terenie.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ aszw/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 13:50 TSUE: Polska ma zapłacić 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wcielić do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Konieczny: solidarność z Kijowem jest dzisiaj polską racją stanu (krótka4) Solidarność z Kijowem jest dzisiaj polską racją stanu i jestem bardzo szczęśliwy, że ten fakt rozumie dzisiaj prawie cała polska klasa polityczna - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Trzecia Droga: to historyczny dzień, bo po latach przerwy do Sejmu wracają informacje nt. kierunku polskiej dyplomac… To historyczny dzień; po latach przerwy do Sejmu wracają informacje nt. kierunku polskiej dyplomacji, a skuteczna dyplomacja to najważniejsze narzędzie gwarantujące… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 A. Grzyb: UE zmienia wraz z cyklem politycznych zmian, które odbywają się w państwach członkowskich (krótka5) Słychać opinie mówiące, że Unia Europejska nie jest już taka sama, jak ta, do której dołączaliśmy w 2004 r.; ona się przecież zmienia wraz z cyklem… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Włochy/ Prezydent: konieczna jest jedność narodowa wokół antyfaszyzmu Kategorycznego rozrachunku z epoką włoskiego faszyzmu dokonał prezydent Sergio Mattarella w przemówieniu w czwartkowe Święto Wyzwolenia spod niemieckiej… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Synoptyk IMGW: piątek w całym kraju z większą ilością słońca Piątek w całym kraju zapowiada się z większą ilością słońca. Nie można jednak wykluczyć przelotnych opadów na północy i południu kraju. Zaczyna… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Gdańsk/ W mieście trwają ćwiczenie przeciwpowodziowe W czwartek w południe w Gdańsku rozpoczęły się dynamiczne ćwiczenia przeciwpowodziowe. W ramach działań ratowniczych miejskie służby zostały zadysponowane… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Diamentowa Liga - Duplantis największą gwiazdą w Szanghaju Armand Duplantis w sobotę wystąpi w drugim w tym sezonie mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju. Szwed przed tygodniem w Xiamen kolejny raz poprawił rekord świata… » więcej 2024-04-25, godz. 13:40 T-Mobile otwiera w Warszawie innowacyjny salon Magenta Experience Center (MediaRoom) Pierwszy w Polsce Magenta Experience Center sieci T-Mobile został otwarty w 24 kwietnia w warszawskiej Galerii Mokotów. Naszpikowany najnowszymi technologiami… » więcej 2024-04-25, godz. 13:40 Litwa/ Wojsko: nie podejmowaliśmy żadnych wrogich działań wobec innych krajów Armia litewska nie podejmowała żadnych wrogich działań wobec innych krajów - podaje w czwartek agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rzecznika… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »