Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-04, 12:42 Autor: PAP

Poniedziałek (04.07) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

81. rocznica upamiętniająca pomordowanych polskich profesorów obchodzona przed pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. W nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie z rąk nazistowskich oprawców zginęło 45 profesorów lwowskich uczeln
81. rocznica upamiętniająca pomordowanych polskich profesorów obchodzona przed pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. W nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie z rąk nazistowskich oprawców zginęło 45 profesorów lwowskich uczeln
81. rocznica upamiętniająca pomordowanych polskich profesorów obchodzona, 4 bm. przed pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie [fot. PAP/Karina Sało]
81. rocznica upamiętniająca pomordowanych polskich profesorów obchodzona, 4 bm. przed pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie [fot. PAP/Karina Sało]
(19:20) Pasjonaci historii mody mają rzadką okazję nabyć posiadłość, która niegdyś stanowiła główną siedzibę domu mody Gucci.

Dom, w którym powstawały projekty i strategie jednej z najznamienitszych światowych marek, mieści osiem sypialni, taras, basen, oranżerię, a nawet pokój do opalania. Żeby zaznać tych luksusów, trzeba wyłożyć 66 mln dolarów.

Dowiedz się więcej.

(18:00) Müller: gdy tylko będzie protokół ws przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO, złożymy projekt ustawy ws ratyfikacji

Mamy nadzieję, że proces akcesji Szwecji i Finlandii do NATO przebiegnie szybko; gdy tylko ambasadorowie państw członkowskich podpiszą protokół w tej sprawie, złożymy w Sejmie projekt ustawy w sprawie ratyfikacji - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Dowiedz się więcej.

(17:20) Prezydent: bezpieczeństwo Polski jest absolutnie ponad wszelkimi podziałami politycznymi

Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej podchodzą do kwestii bezpieczeństwa Polski absolutnie ponad wszelkimi podziałami - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu posiedzenia RBN. Atmosfera spotkania była propaństwowa, merytoryczna, zgłoszono szereg ciekawych propozycji - podkreślił.

Dowiedz się więcej.

(14:20) Prezydent: spotkamy się, by rozmawiać o sprawach ponad podziałami - o bezpieczeństwie Polski

Na szczycie NATO zapadły ważne decyzje; cieszę się, że spotykamy się ponownie w gronie gromadzącym całą scenę polityczną, by rozmawiać o sprawach ponad podziałami, o bezpieczeństwie Polski - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Dowiedz się więcej.

(14:20) Andrzej Seweryn o Peterze Brooku: był mędrcem teatru

Był mędrcem teatru; tworzył teatr, który miał ambicję być rozumiany w Afryce, Australii, Europie czy w Stanach Zjednoczonych - powiedział PAP aktor, reżyser i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn o zmarłym brytyjskim reżyserze Peterze Brooku.

Dowiedz się więcej.

(13:30) Włochy/ Media: 19 zaginionych po oderwaniu się bloku lodowca

Do 19 wzrosła liczba osób zaginionych po niedzielnej katastrofie we włoskich Dolomitach, gdzie oderwał się olbrzymi fragment lodu w masywie Marmolada - podała Ansa. Wstępny bilans to 6 ofiar śmiertelnych i 8 osób rannych. Służby ratunkowe są przekonane, że liczba zabitych wzrośnie.

Dowiedz się więcej.

(13:40) Papież Franciszek wezwał do modlitwy za ofiary katastrofy w Dolomitach, gdzie w masywie Marmolada oderwał się w niedzielę ogromny blok lodowca z powodu wysokiej temperatury.

Papież przypomniał również o obowiązku szacunku dla środowiska naturalnego.

Dowiedz się więcej.

(12:30) Do 1 sierpnia do godz. 16 można składać wnioski w Konkursie o przyznanie stypendiów twórczych oraz stypendiów z zakresu upowszechniania kultury na 2023 r. - poinformowało w poniedziałek MKiDN.

Wysokość stypendium wynosi 4 tys. zł brutto miesięcznie.

Dowiedz się więcej.

(12:10) W poniedziałek w belgijskim Mons, gdzie znajduje się Sojusznicze Dowództwo Operacji NATO, odbyła się uroczysta zmiana na stanowisku Głównodowodzącego Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR).

Dotychczasowego dowódcę, generała amerykańskiego lotnictwa Toda Woltersa zastąpił generał US Army Christopher Cavoli.

Dowiedz się więcej.

(11:50) Prezydent Duda dla BBC: Polska, będąc w NATO, może czuć się bezpieczna

Prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji BBC News na szczycie NATO w Madrycie powiedział, że jest zadowolony z podjętych decyzji, w tym zmiany podejścia Sojuszu do Rosji. Podkreślił, że Polska, będąc w NATO, może czuć się bezpieczna.

Dowiedz się więcej.

(10:40) W wieku 66 lat zmarł Janusz Kupcewicz, wybitny piłkarz reprezentacji Polski.

Informację o jego śmierci przekazał w mediach społecznościowych były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-08-09, godz. 15:10 Diamentowa Liga - Czykier jedynym Polakiem w Monako Płotkarz Damian Czykier będzie jedynym reprezentantem Polski, który w środę wystąpi w mityngu Diamentowej Ligi w Monako. Gwiazd jednak nie zabraknie - na… » więcej 2022-08-09, godz. 15:10 Chorwacja/ Szpital: stan dwójki polskich pacjentów, którzy byli w stanie krytycznym, ustabilizował się Stan dwóch osób rannych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, wcześniej krytyczny, ustabilizował się - poinformował we wtorek dyrektor szpitala w Varażdinie… » więcej 2022-08-09, godz. 15:10 60. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju rozpocznie się 24 sierpnia Recitale, koncerty pieśni i fragmenty oper znalazły się w zaprezentowanym we wtorek programie 60. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego, który odbędzie… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Płock/ Ponad stu artystów i kilka scen na trzydniowym festiwalu hip-hop - początek 11 sierpnia Podczas trzech dni festiwalu hip-hop w Płocku (Mazowieckie), który rozpocznie się 11 sierpnia na kilku scenach wystąpi ponad stu artystów, a wśród nich… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Francja/ Białucha, która utknęła w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy z wodą morską Białucha arktyczna, która od tygodnia uwięziona jest w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy ze słoną wodą w pobliżu morza - poinformowała we wtorek… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 MON: Święto Wojska Polskiego 2022 (komunikat) Ministerstwo Obrony Narodowej informuje: „Weekend z wojskiem” - pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą się centralne obchody Święta… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Sztuczna inteligencja zaprojektowała plakaty do słynnych filmów na podstawie opisu ich fabuły ROBOMOJO to wymyślony przez artystę Vincenziego projekt, który nieco przypomina zabawę w kalambury. Zasada jest prosta. Vincenzi “opowiada” sztucznej inteligencji… » więcej 2022-08-09, godz. 14:50 Francja/ Z powodu suszy w ponad 100 gminach brakuje wody pitnej Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy, najpoważniejszej w historii Francji, w ponad 100 gminach kraju brakuje wody pitnej. Na terenach górskich lokalne… » więcej 2022-08-09, godz. 14:40 RCB: w poniedziałek utonęły dwie osoby W poniedziałek utonęły dwie osoby - poinformowało we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 222 utoni… » więcej 2022-08-09, godz. 14:40 Już wkrótce premiera singla Britney Spears i Eltona Johna zatytułowanego „Hold Me Closer” Zakończenie trwającej 13 lat kurateli pozwoliło Britney Spears spełnić marzenia. Piosenkarka na początku czerwca poślubiła swojego narzeczonego, Sama Asghariego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »