Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-03, 20:10 Autor: PAP

Niemcy/ Kanclerz Scholz: nie chcę wygłaszać obietnic bez pokrycia

Podczas udzielonego w niedzielę stacji ARD wywiadu kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) odniósł się do krytyki swojego stylu komunikacji, która nasiliła się po jego lakonicznych, oszczędnych wypowiedziach podczas niedawnego szczytu G7. Kanclerz zdecydowanie ją odrzucił, przekonując, że „nie chce składać obietnic bez pokrycia”.

Scholzowi praktycznie od początku pełnienia urzędu kanclerskiego zarzuca się, że nie wyjaśnia wystarczająco dokładnie prowadzonej przez siebie polityki, a jego lakoniczne wypowiedzi i publiczne wystąpienia sprawiają przez to wrażenie „aroganckich”. „Nie sądzę, żeby tak było, więc nie podzielam tej oceny” – zdecydowanie zaprzeczył kanclerz.


Zarzut arogancji został ostatnio postawiony Scholzowi po konferencji prasowej, podsumowującej szczyt G7 w bawarskim Elmau. Kanclerz zapytany przez dziennikarkę, czy mógłby wymienić konkretne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy po zakończeniu wojny, odpowiedział jedynie: „Tak”, po krótkiej pauzie dodając „mógłbym”, a po kolejnej - „i to tyle”.


„Jestem przekonany, że dobrze robię, nie wchodząc do grona polityków, którzy co tydzień wygłaszają oświadczenie, z którego w 90 procentach nic nie wynika” – oświadczył kanclerz. „Koniecznym jest, aby deklaracje które wygłaszasz były realizowane” – wyjaśniał Scholz. W jego opinii kryzysowe czasy to „nie moment dla ludzi, którzy ciągle coś mówią, ale czas dla ludzi, dla których kluczowe jest podejmowanie fundamentalnych decyzji”.


Jak przypomina agencja dpa, kanclerz Scholz za kluczowe hasło swojej ubiegłorocznej kampanii uznał szacunek i zapowiadał, że będzie "kanclerzem szacunku”.


Jak poinformował również w trakcie wywiadu Scholz, Niemcy omawiają z sojusznikami NATO gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, jakie obowiązywać będą po zakończeniu wojny. Zaznaczył jednak, że „jest to trwający proces” oraz że gwarancje dla Ukrainy „nie będą takie same, jak w przypadku członka NATO”.(PAP)


mszu/ adj/


Kraj i świat

2022-08-18, godz. 19:10 ME we wspinaczce sportowej - złoty medal Austriaka Jakoba Schuberta w kombinacji Austriak Jakob Schubert zdobył na monachijskim Koenigsplatzu złoty medal mistrzostw Europy we wspinaczce sportowe w kombinacji. Polacy nie startowali. » więcej 2022-08-18, godz. 19:10 Rosja/ Seria podpaleń wojskowych komend uzupełnień i jednostek wojskowych Od początku lata w Rosji podpalono co najmniej 10 wojskowych komend uzupełnień i jednostek wojskowych; atakowane są również budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa… » więcej 2022-08-18, godz. 19:10 Niemcy/ Drugie szczepienie przypominające przeciw Covid-19 zalecane także osobom od 60. r.ż. Niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) zaktualizowała w czwartek swoje zalecenia dotyczące szczepień przeciwko Covid-19. Przyjęcie drugiej dawki przypominającej… » więcej 2022-08-18, godz. 19:10 GIS: wycofane partie Lubelskiej Cytrynówki, powodem możliwość zanieczyszczenia szkłem Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu określonych partii produktu Lubelska Cytrynówka w butelkach 100 ml. Powodem jest możliwość… » więcej 2022-08-18, godz. 19:00 Kantar: w sierpniu poprawa ocen działalności rządu, premiera i prezydenta Działalność rządu negatywnie ocenia 68 proc. badanych (-2 pp), pozytywnie - 24 proc.(+2pp); niezadowolonych z pracy premiera Mateusza Morawieckiego jest 66… » więcej 2022-08-18, godz. 19:00 ME w siatkówce plażowej - porażka Kociołek i Łodej w 1/8 finału Katarzyna Kociołek i Marta Łodej nie zdołały awansować do ćwierćfinału mistrzostw Europy w siatkówce plażowej w Monachium. Biało-czerwone w 1/8 finału… » więcej 2022-08-18, godz. 19:00 MZ: minister zdrowia wydał zgodę na sprowadzenie leku Ozempic z zagranicy Rośnie sprzedaż nierefundowana leku Ozempic. Minister Adam Niedzielski wydał zgodę na sprowadzenie produktu z zagranicy - pierwsze dostawy już dotarły -… » więcej 2022-08-18, godz. 19:00 Szefowie MSZ Czech i Rumunii nie widzą większych korzyści we współpracy z Chinami w formacie 16+1 Ministrowie spraw zagranicznych Czech i Rumunii, Jan Lipavsky i Bohdan Aurescu, powiedzieli w czwartek po spotkaniu w Pradze, że nie widzą większych korzyści… » więcej 2022-08-18, godz. 19:00 Kielce/ Mieszkańcy protestują przeciwko wycince ponad 80 drzew Już niedługo w stolicy regionu świętokrzyskiego rozpocznie się przebudowa skrzyżowania, które ma ułatwić dostęp do znajdującego się niedaleko Świętokrzyskiego… » więcej 2022-08-18, godz. 18:50 CIS: Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu wystąpiła z wnioskiem do NIK o przeprowadzenie kontroli ws. katastrofy ekologicznej… Centrum Informacyjne Senatu informuje: Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że 18 sierpnia br. Komisja Nadzwyczajna ds. spraw Klimatu wystąpiła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »