Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-30, 20:50 Autor: PAP

Podpisano deklarację między MRiPS a MPS Ukrainy ws. ochrony socjalnej dzieci dotkniętych działaniami wojennym i konfliktami zbrojnymi (opis)

W czwartek w Warszawie została podpisana deklaracja między Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Polityki Społecznej Ukrainy w sprawie ochrony socjalnej dzieci dotkniętych działaniami wojennymi i konfliktami zbrojnymi.

Deklaracja jest wyrazem wzajemnej chęci ochrony praw dzieci, które wyjechały z Ukrainy do Polski, a także zachowania i ochrony życia i dobra dzieci oraz dalszego wzmacniania i rozwijania współpracy.


Współpraca dotyczyć ma następujących obszarów: ułatwienia dobrowolnego powrotu do Ukrainy dzieci sierot i dzieci (czasowo lub na stałe) pozbawionych opieki rodzicielskiej; dokonywania wymiany doświadczeń i odpowiednich informacji na temat ustawodawstwa i procedur krajowych; zarejestrowania w dedykowanym systemie teleinformatycznym małoletnich obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski bez nadzoru osoby sprawującej nad nimi faktyczną pieczę oraz małoletnich obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski i przed przyjazdem znajdowali się w pieczy zastępczej na terytorium Ukrainy. Prócz tego zadeklarowano nieprzyspieszanie trwającej procedury adopcyjnej ani nieprzeprowadzanie nowej procedury adopcyjnej w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak konflikt zbrojny; zapewnienie bezpłatnej pomocy prawnej dot. wszystkich procedur związanych ze statusem tymczasowej ochrony lub jej zakończeniem; udzielenie małoletnim, pozostawionym bez opieki, przybywającym z Ukrainy wszelkich informacji na temat przysługujących im praw, dostępnych usług oraz innych informacji w języku, który rozumieją, biorąc pod uwagę ich wiek i poziom rozwoju oraz zapewnienie wysokiej jakości opieki nad dziećmi z placówek ukraińskich.


"To jest +deklaracja polityczna+ i jest ona dokumentem symbolicznym" - powiedziała w czasie briefingu prasowego po podpisaniu deklaracji minister polityki społecznej Ukrainy Maryna Lazebna. Zwróciła uwagę, że "jest to pierwszy dokument po deklaracji Unii Europejskiej" (chodzi o przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej - PAP).


"Cieszę się, że Rzeczypospolita Polska, że rząd polski, naród polski wspierają Ukrainę na poziomie pomocy finansowej, humanitarnej, wojskowej, pomocy ludziom, którzy ratują w tym kraju swoje życie" - mówiła Lazebna dziękując za okazane wsparcie.


"Dziękuję za to, w jaki sposób polskie rodzinny przyjęły Ukraińców i zaproponowały im najlepsze warunki pobytu i ochrony, ofiarowując wszystko, co można zaproponować, żeby człowiek nie czuł się pozostawiony sam na cudzej ziemi" - powiedziała ukraińska minister.


Zwróciła jednocześnie uwagę, że ukraińskie dzieci miały ochronę także przed podpisaniem wspólnej deklaracji.


"Ta deklaracja to jest zwieńczenie trudnej pracy, która toczyła się od 24 lutego i dająca dalsze perspektywy, że polski rząd zapewnia (dzieciom z Ukrainy - PAP) bezpieczeństwo, pełną opiekę, opiekę prawną, socjalną, opiekę w każdej sprawie" - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.


"Do Polski zostały ewakuowane dzieci (...), a nie ma nic bardziej cennego niż dobro dziecka" - podsumowała. (PAP)


Autorka: Katarzyna Herbut


kh/ mgw/ mir/


Kraj i świat

2022-09-26, godz. 04:40 Pomoc wojska w kolejnych dwóch prowincjach Kanady po huraganie Fiona Wyspa Księcia Edwarda oraz Nowa Fundlandia i Labrador to kolejne dwie prowincje Kanady, w których wojsko będzie pomagać po huraganie Fiona - poinformował… » więcej 2022-09-26, godz. 03:40 Europejska prawica gratuluje Giorgii Meloni zwycięstwa w wyborach we Włoszech Politycy europejskiej prawicy, sympatyzujący z liderką ugrupowania Bracia Włosi Giorgią Meloni- triumfatorką niedzielnych wyborów parlamentarnych składają… » więcej 2022-09-26, godz. 03:20 Ukraina/ Armia: na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty uzbrojone w pociski manewrujące W skład rosyjskiej grupy morskiej na Morzu Czarnym wchodzą cztery okręty uzbrojone w 28 pocisków manewrujących Kalibr, poinformowało w poniedziałek na facebooku… » więcej 2022-09-26, godz. 03:00 Włochy/ Giorgia Meloni: jasne wskazanie dla przywództwa centroprawicy Przywódczyni zwycięskiej w wyborach parlamentarnych partii Bracia Włosi Giorgia Meloni oświadczyła w nocy z niedzieli na poniedziałek, że wyborcy dali jasny… » więcej 2022-09-26, godz. 02:20 Włochy/ Tajani z Forza Italia: kandydat na premiera po szczycie liderów centroprawicy Kandydat włoskiej centroprawicy na premiera zostanie wskazany po szczycie przywódców bloku, czyli Giorgii Meloni z Braci Włochów, Matteo Salviniego z Ligi… » więcej 2022-09-26, godz. 02:10 Włochy/ Centroprawica 43 proc. głosów, centrolewica 26 proc.- cząstkowe wyniki Włoski blok centroprawicy na czele z partią Bracia Włosi Giorgii Meloni otrzymał około 43 procent głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych, a centrolewica… » więcej 2022-09-26, godz. 01:50 CNN: Włochami może pokierować najbardziej skrajnie prawicowy rząd od Benito Mussoliniego Włochami pokieruje najbardziej skrajnie prawicowy rząd od czasów faszystowskiej ery Benito Mussoliniego, przewiduje w niedzielę wieczorem CNN komentując sondażowe… » więcej 2022-09-26, godz. 01:10 Politycy PiS o wyborach we Włoszech: gratulacje, wielka wygrana Polscy politycy komentują wyniki exit poll we Włoszech. Premier Mateusz Morawiecki pogratulował zwycięstwa Giorgii Meloni i jej partii Bracia Włosi (Fratelli… » więcej 2022-09-26, godz. 01:00 Michał Pierończyk został wybrany prezydentem Rudy Śląskiej (opis) Michał Pierończyk został wybrany w niedzielę prezydentem Rudy Śląskiej, pokonując Krzysztofa Mejera - wynika z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej. Na… » więcej 2022-09-26, godz. 00:40 Piłkarska LN - Michniewicz po meczu z Walią: z upływem czasu byłem coraz spokojniejszy Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz na konferencji po wygranym meczu Ligi Narodów z Walią (1:0) przyznał, że na początku to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »