Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-30, 20:50 Autor: PAP

UE/ Powstał Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy

Z inicjatywy Europejskiego Komitetu Regionów w czwartek w Brukseli zainaugurowano Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy.

Obok Komitetu Regionów założycielami sojuszu są cztery ukraińskie stowarzyszenia samorządowe, m.in. Związek Miast Ukraińskich, oraz sześć europejskich stowarzyszeń regionów i miast. Inicjatywa stanowi odpowiedź na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, poparty przez przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, Charles'a Michela i Ursulę von der Leyen.


„Prezydent Zełenski zwrócił się do społeczności międzynarodowej z prośbą o zawiązanie partnerstw bezpośrednich pomiędzy regionami i pomiędzy miastami Ukrainy i Europy, ta prośba została powtórzona przez ukraińskie stowarzyszenia miast i gmin” – wyjaśnił szef Komitetu Regionów Vasco Cordeiro.


Jak podkreślił, wojna spowodowała śmierć i zniszczenia w całej Ukrainie, a miliony Ukraińców straciły swoje miejsca zamieszkania, zniszczone zostały miasta, szkoły i szpitale.


„Sojusz dopilnuje, aby wszystkie regiony i wszyscy obywatele Europy mówili jednym głosem w ramach platformy na rzecz odbudowy Ukrainy. (…) Poprzez swoją szeroką sieć przekażemy ukraińskim partnerom naszą wiedzę” – zaznaczył Cordeiro.


Uczestniczący w inauguracji inicjatywy na rzecz odbudowy mer Irpienia w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn podziękował za udzielenie schronienia milionom Ukraińców. „Na zawsze zachowamy w naszych sercach wdzięczność” – powiedział samorządowiec.


Zaznaczył, że jako mer chciałby, „żeby wszyscy mieszkańcy wrócili do Irpienia i żeby śmiech dzieci ponownie rozbrzmiewał we wszystkich zakątkach miasta”, ale wymaga ono odbudowy.


„W Irpieniu powstrzymaliśmy wroga i to jest miasto, które broniło stolicy Ukrainy, ale Irpień zapłacił niezwykle wysoką cenę za to zwycięstwo. Ponad 50 proc. naszego miasta zostało zniszczone, 73 proc. miasta w jakiś sposób uszkodzono” – wskazał Markuszyn. Dodał, że w Irpieniu zostały zniszczone wszystkie przedszkola i szkoły.


Po stronie UE założycielami zainaugurowanego sojuszu są stowarzyszenia: Eurocities, Konferencja Peryferyjnych Regionów Morskich Europy (CPMR), Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR), Konferencja Europejskich Regionalnych Zgromadzeń Ustawodawczych (CALRE), Zgromadzenie Regionów Europy (AER) oraz Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych (SERG). Inicjatorzy podkreślają jednak, że „sojusz pozostanie otwarty dla każdej strony, która będzie zainteresowana uczestniczeniem w jego pracach”.


Z Brukseli Mateusz Kicka (PAP)


kic/ ap/


Kraj i świat

2022-10-07, godz. 04:40 Syria/ W nalotach amerykańskich wojsk zginęło dwóch przywódców Państwa Islamskiego Amerykańskie wojsko poinformowało, że w czwartek przeprowadziło nalot w północnej Syrii, w którym zginęło dwóch członków Państwa Islamskiego (IS)… » więcej 2022-10-07, godz. 04:20 UE wyśle misję cywilną na granicę Armenii z Azerbejdżanem Unia Europejska wyśle do Armenii 'misję cywilną', która rozlokowana będzie wzdłuż granicy z Azerbejdżanem, aby 'budować zaufanie' między tymi dwoma krajami… » więcej 2022-10-07, godz. 03:40 USA/ Prezydent Biden ostrzega przed ryzykiem nuklearnej apokalipsy Prezydent USA Joe Biden ostrzegł w czwartek, że ryzyko nuklearnego Armagedonu jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 roku. 'Putin to człowiek… » więcej 2022-10-07, godz. 03:10 ONZ/ USA oskarżają Rosję o eksploatację zasobów naturalnych w Afryce w celu finasowania wojny na Ukrainie Stany Zjednoczone oskarżyły w czwartek rosyjskich najemników wojskowych o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie… » więcej 2022-10-07, godz. 02:40 USA/ Sąd w Delaware dał Elonowi Muskowi czas na sfinalizowania zakupu Twittera Sąd w stanie Delaware w USA wstrzymał w czwartek proces z pozwu platformy społecznościowej Twitter Inc przeciwko Elonowi Muskowi, który dzień wcześniej… » więcej 2022-10-07, godz. 02:20 Misja NASA Crew-5 z indiańską astronautką i rosyjską kosmonautką dotarła do ISS Należąca do SpaceX kapsuła Crew Dragon z czteroosobową załogą misji NASA Crew-5 na pokładzie, zadokowała w czwartek bezpiecznie na Międzynarodowej Stacji… » więcej 2022-10-07, godz. 01:50 USA/ Rzecznik Pentagonu: Nie ma informacji wskazujących, że Putin zdecydował się na użycie broni atomowej Ministerstwo obrony USA nie otrzymało żadnych informacji, które wskazywałyby, że przywódca Rosji Władimir Putin zdecydował się zrealizować groźby użycia… » więcej 2022-10-07, godz. 01:20 USA/ "Washington Post": Śledczy mają wystarczająco dowodów, by postawić zarzuty synowi Bidena Federalni śledczy zebrali wystarczająco dużo dowodów, by postawić zarzuty synowi prezydenta USA Joe Bidena, Hunterowi w sprawie przestępstw podatkowych oraz… » więcej 2022-10-07, godz. 00:50 Sejm/ PiS za powołaniem Instytutu im. Kolbego; KO i Lewica przeciw, Koalicja Polska się wstrzyma Za powołaniem Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego będzie głosowało PiS, KO i Lewica będą przeciw, Koalicja Polska… » więcej 2022-10-07, godz. 00:40 Sejm/ Projekt zwiększający o 15 mln zł środki na repatriację - do trzeciego czytania Komisyjny projekt nowelizacji ustawy o repatriacji, który zakłada zwiększenie w 2022 roku wydatków na repatriacje, został skierowany do trzeciego czytania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »