Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-30, 09:20 Autor: PAP

Premier Morawiecki: polska granica jest naszą świętością

Polska, Polacy należą do tych państw, tych narodów, które bronią swoich granic, bo ta granica jest też uświęcona krwią naszych przodków, dlatego jest ona naszą świętością - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w nagraniu, które zamieścił w mediach społecznościowych.

W czwartek kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy. Powodem budowy zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem kolczastym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.


W krótkim filmie, który Morawiecki zamieścił w czwartek rano na Facebooku przedstawiono archiwalne wypowiedzi szefa PO Donalda Tuska dotyczące budowy zapory, a także fragment wystąpienia premiera podczas wizyty na granicy.


Nagranie zostało opatrzone komentarzem: "Jak miało być według Donalda Tuska w sprawie zapory na granicy z Białorusią? A jak było naprawdę? Zapraszam na 60 sekundową lekcję skutecznej polityki!".


Na nagraniu słyszymy jak Tusk mówi, że jest zaniepokojony sytuacją na naszej wschodniej granicy i że ten niepokój jest niestety uzasadniony. "Dziś pojawił się pomysł budowy muru i z tym doświadczeniem, jakie mamy - ja mówię o tym bardzo wprost - oni nie chcą zbudować żadnego muru" - mówił szef Platformy w innym fragmencie nagrania. "Przez ostatnich kilka miesięcy widzimy festiwal nieudolności" - zaznaczył Tusk.


Nagranie kończy się archiwalną wypowiedzią premiera Morawieckiego z jego wizyty na granicy: "Polska granica to jest świętość, ten który nie potrafi obronić swojej granicy jednocześnie też naraża się na ogromne niebezpieczeństwo".


"Polska, Polacy należą do tych państw, tych narodów, które bronią swoich granic, bo ta granica jest też uświęcona krwią, krwią naszych przodków. Dlatego jest ona naszą świętością" - podkreśla szef rządu.


W czwartek w Kuźnicy (Podlaskie) odbędzie się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, wiceszefa tego resortu Macieja Wąsika oraz Komendanta Głównego SG gen. dyw. SG Tomasza Pragi.


Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, dzięki której mogła powstać bariera fizyczna na granicy polsko-białoruskiej Sejm uchwalił 14 października. 4 listopada ustawa weszła w życie. Budowa zapory ruszyła 25 stycznia 2022. Powodem budowy zapory na granicy z Białorusią była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki. Wspierana przez białoruskie służby specjalne akcja przerzutu obywateli wielu państw przez granicę z UE rozpoczęła się latem 2021 roku. Z dnia na dzień rosła liczba prób przedostania się nielegalnie z Białorusi do Polski. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ par/


Kraj i świat

2022-09-26, godz. 14:40 Rząd w poniedziałek ma zająć się projektem ws. zamrożenia cen prądu W poniedziałek rząd ma rozpatrywać projekt w sprawie zamrożenia cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia 2000… » więcej 2022-09-26, godz. 14:40 Iran/ MSZ: amerykańskie próby naruszenia suwerenności naszego kraju nie pozostaną bez odpowiedzi Amerykańskie próby naruszenia suwerenności Iranu w związku z protestami wywołanymi śmiercią 22-letniej Mahsy Amini w areszcie policyjnym nie pozostaną… » więcej 2022-09-26, godz. 14:40 Muzeum Auschwitz: Memory 4.0 - nowe narzędzie edukacyjne online Zestaw scenariuszy zajęć oraz materiałów edukacyjnych online poświęconych losom i prześladowaniom różnych grup deportowanych przez Niemców do Auschwitz… » więcej 2022-09-26, godz. 14:40 Politycy PO zapowiadają obywatelski projekt dot. refundacji procedury in vitro (opis) Politycy PO zapowiedzieli w poniedziałek skierowanie do Sejmu obywatelskiego projektu dotyczącego refundacji procedury in vitro. Tragizmem naszych czasów jest… » więcej 2022-09-26, godz. 14:30 D.Tusk o wyniku wyborów we Włoszech: mam nadzieję, że polityka europejska wobec Ukrainy i Rosji nie dozna uszczerb… Mam nadzieję, że linia polityki europejskiej wobec Ukrainy i Rosji nie dozna uszczerbku i że Włosi będą lojalnymi wciąż partnerami UE i NATO w tej kwestii… » więcej 2022-09-26, godz. 14:30 Program SKS i WHO - Ennaoui: każdy powinien mieć misję zachęcania dzieci do sportu Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Instytut Sportu ogłosiły współpracę Programu SKS ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). 'Myślę, że każdy sportowiec… » więcej 2022-09-26, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (26-09-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-09-26 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2022-09-26, godz. 14:30 Senat we wtorek zajmie się nowelizacją prawa pocztowego Nowelizacją Prawa pocztowego, która zakłada likwidację funduszu kompensacyjnego i wskazanie budżetu państwa jako wyłącznego źródła wypłaty rekompensat… » więcej 2022-09-26, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (26-09-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2022-09-26 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2022-09-26, godz. 14:30 Prognoza pogody na 27 września IMGW informuje, że nad Europą dominować będą niże z ośrodkami nad Morzem Północnym, Bałkanami, północnymi Włochami oraz w rejonie Islandii wraz z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »