Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-30, 09:10 Autor: PAP

Dworczyk: ustalenia szczytu NATO zwiększają bezpieczeństwo w naszym regionie

Ustalenia szczytu NATO zwiększają bezpieczeństwo w naszym regionie i zmieniają sytuację geopolityczną - podkreślił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Skrytykował też słowa lidera PO Donalda Tuska, który ocenił, że działania Polski są "mało ambitne".

Przywódcy państw NATO w Madrycie postanowili wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu oraz zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia w jego szeregi. Szefowie państw i rządów przyjęli także nową koncepcję strategiczną. W deklaracji końcowej przywódcy uznali, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności na obszarze euroatlantyckim. W Polsce - jak poinformował w środę prezydent USA Joe Biden - utworzone ma zostać stałe dowództwo V Korpusu Armii USA.


Dworczyk pytany w czwartek w Polsat News, czy z polskiej perspektywy możemy być zadowoleni z ustaleń, które zapadły na szczycie NATO w Madrycie, ocenił, że "są to ważne ustalenia, które zwiększają bezpieczeństwo w naszym regionie i wzmacniają bezpieczeństwo, i siłę całego sojuszu, więc powinniśmy być zadowoleni".


"Zapadły tam szalenie istotne decyzje, które w ogóle zmieniają funkcjonowanie i sytuację Sojuszu - zaczynając od rozszerzenia Sojuszu o Finlandię i Szwecję" - wskazał szef KPRM. "Morze Bałtyckie staje się niemal wewnętrznym morzem NATO-wskim. To zmienia w sposób zasadniczą sytuację geopolityczną i militarną w naszym regionie" - dodał.


Minister zwracał także uwagę, że w dokumentach NATO Rosja staje się dzisiaj głównym zagrożeniem. "Zostają wzmocnione i rozbudowane bardzo siły szybkiego reagowania" - podkreślił.


"To, co nie zawsze jest akcentowane, a co jest szalenie istotne, zmienia się doktryna wykorzystania broni nuklearnej w odpowiedzi na potencjalny atak atomowy. Czyli NATO ma odpowiedzieć w sposób nie adekwatny, tylko o wiele większy w taki sposób, że ewentualne użycie przez agresora broni nuklearnej spotka się z uderzeniem zadającym tak duże straty, że ten atak stanie się nieopłacalny" - zaznaczył Dworczyk.


Pytany, czy w razie rosyjskiego ataku siły NATO zareagują dzisiaj tak szybko i sprawnie, że nie będziemy mieć powtórki z Buczy, czy innych miast Ukrainy, odparł, że "jeżeli chodzi o kraje bałtyckie, trzeba sobie odpowiedzieć, że nie". "To jest niemożliwe ze względów geograficznych i szeregu innych powodów" - dodał minister.


"Niemożliwe jest ustanowienie na granicy krajów bałtyckich takiego +muru+, aby żaden rosyjski żołnierz granicy nie przekroczył. To jest zbyt długi odcinek do potencjalnej obrony, zbyt mała populacja, która zamieszkuje te olbrzymie tereny. Gdybyśmy chcieli ustawić i rozciągnąć linię frontu wzdłuż całej granicy, to oczywiście dziś jest niemożliwe" - mówił Dworczyk.


Według niego ważne jest w tej sytuacji wzmocnienie sił najszybszego reagowania NATO, zwiększenie grup batalionowych do poziomu brygady w krajach bałtyckich, co oznacza przyrost bezpieczeństwa dla krajów regionu.


Dworczyk był także pytany o słowa lidera PO Donalda Tuska, który ocenił w kontekście szczytu NATO, że działania Polski są "mało ambitne", a postulat stałej obecności co najmniej dwóch brygad sił państw NATO w Polsce nie został zrealizowany.


"Dla mnie nieprawdopodobne jest, że Donald Tusk dzisiaj w swoim zacietrzewieniu politycznym jest w stanie powiedzieć wszystko, niezależnie od tego, jaka jest rzeczywistość" - powiedział polityk PiS. "A takimi nieroztropnymi wypowiedziami wpisuje się, po raz kolejny zresztą, bo niedawno była podobna wypowiedź dotycząca zboża - podobna, bo wpisująca się w rosyjską propagandę" - dodał szef KPRM.


Przyznał, że podobne do wypowiedzi Tuska można po szczycie NATO znaleźć w mediach rosyjskojęzycznych. "Donald Tusk po raz kolejny wpisuje się w pewną narrację, którą możemy znaleźć w części mediów rosyjskojęzycznych" - powiedział Dworczyk. (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ amk/ par/


Kraj i świat

2022-09-26, godz. 06:00 Szkolne mundurki mogą zawierać szkodliwe substancje W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie miliony dzieci w wieku szkolnym są codziennie narażone na potencjalnie szkodliwe poziomy substancji per- i polifluoroalkilowych… » więcej 2022-09-26, godz. 05:50 Kanada zwiększa możliwości transportowe dostaw broni dla Ukrainy Kanada zwiększa możliwości przeładunkowe swojej bazy transportowej w Szkocji, by szybciej dostarczać broń i inne dostawy bezpośrednio do Ukrainy oraz do… » więcej 2022-09-26, godz. 05:40 Prognoza pogody na 26 i 27 września Jak informuje IMGW, przeważający obszar Europy obejmuje rozległy niż z głównym ośrodkiem nad Morzem Norweskim. W zasięgu wyżów jest jedynie częściowo… » więcej 2022-09-26, godz. 04:40 Pomoc wojska w kolejnych dwóch prowincjach Kanady po huraganie Fiona Wyspa Księcia Edwarda oraz Nowa Fundlandia i Labrador to kolejne dwie prowincje Kanady, w których wojsko będzie pomagać po huraganie Fiona - poinformował… » więcej 2022-09-26, godz. 03:40 Europejska prawica gratuluje Giorgii Meloni zwycięstwa w wyborach we Włoszech Politycy europejskiej prawicy, sympatyzujący z liderką ugrupowania Bracia Włosi Giorgią Meloni- triumfatorką niedzielnych wyborów parlamentarnych składają… » więcej 2022-09-26, godz. 03:20 Ukraina/ Armia: na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty uzbrojone w pociski manewrujące W skład rosyjskiej grupy morskiej na Morzu Czarnym wchodzą cztery okręty uzbrojone w 28 pocisków manewrujących Kalibr, poinformowało w poniedziałek na facebooku… » więcej 2022-09-26, godz. 03:00 Włochy/ Giorgia Meloni: jasne wskazanie dla przywództwa centroprawicy Przywódczyni zwycięskiej w wyborach parlamentarnych partii Bracia Włosi Giorgia Meloni oświadczyła w nocy z niedzieli na poniedziałek, że wyborcy dali jasny… » więcej 2022-09-26, godz. 02:20 Włochy/ Tajani z Forza Italia: kandydat na premiera po szczycie liderów centroprawicy Kandydat włoskiej centroprawicy na premiera zostanie wskazany po szczycie przywódców bloku, czyli Giorgii Meloni z Braci Włochów, Matteo Salviniego z Ligi… » więcej 2022-09-26, godz. 02:10 Włochy/ Centroprawica 43 proc. głosów, centrolewica 26 proc.- cząstkowe wyniki Włoski blok centroprawicy na czele z partią Bracia Włosi Giorgii Meloni otrzymał około 43 procent głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych, a centrolewica… » więcej 2022-09-26, godz. 01:50 CNN: Włochami może pokierować najbardziej skrajnie prawicowy rząd od Benito Mussoliniego Włochami pokieruje najbardziej skrajnie prawicowy rząd od czasów faszystowskiej ery Benito Mussoliniego, przewiduje w niedzielę wieczorem CNN komentując sondażowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »