Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-29, 09:21 Autor: PAP

Środa (29.06) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Szczyt NATO w Madrycie [fot. PAP/EPA/Rodrigo Jimenez]
Szczyt NATO w Madrycie [fot. PAP/EPA/Rodrigo Jimenez]
Odessa, Ukraina. Żołnierz armii ukraińskiej z wyrzutnią MBT LAW [fot. PAP/Leszek Szymański]
Odessa, Ukraina. Żołnierz armii ukraińskiej z wyrzutnią MBT LAW [fot. PAP/Leszek Szymański]
(18:20) Szczyt w Madrycie jest sukcesem całego Sojuszu Północnoatlantyckiego - ocenił prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że stałe dowództwo V Korpusu Armii USA w Polsce wzmocni nasze bezpieczeństwo; decyzję o rozszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję uznał za historyczną.

W stolicy Hiszpanii odbywa się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; uznali, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności na obszarze euroatlantyckim. NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki i zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa.
Dowiedz się więcej.


(19:10) Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za jego "przywództwo" w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża oraz odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Biały Dom zasugerował, że przywódcy będą rozmawiać też o sprzedaży Turcji zmodernizowanych samolotów F-16.

"Chcę panu podziękować szczególnie za to, czego pan dokonał w sprawie Szwecji i Finlandii i niesamowitą robotę, którą wykonuje pan w sprawie wywozu zboża z Ukrainy" - powiedział Biden podczas spotkania z tureckim prezydentem w kuluarach szczytu NATO w Madrycie.
Dowiedz się więcej.

(19:10) Brytyjscy posłowie zaczęli w środę dochodzenie, mające wyjaśnić, czy premier Boris Johnson, składając wyjaśnienia w sprawie imprez na Downing Street w czasie restrykcji covidowych, świadomie wprowadził w błąd parlament.

Poselskie dochodzenie potencjalnie łączy się z większymi konsekwencjami dla Johnsona, niż te prowadzone przez policję oraz urzędniczkę służby cywilnej Sue Gray - i już zakończone - bo świadome wprowadzenie w błąd parlamentu jest w Wielkiej Brytanii bardzo poważnym przewinieniem i od członka rządu, któremu zostanie to udowodnione, oczekuje się rezygnacji.
Dowiedz się więcej.

(18:30) Polskie działania na szczycie w NATO w Madrycie są mało ambitne i mało podmiotowe; mam nadzieję że prezydent wykorzysta szczyt w Madrycie do wywarcia poważnej presji, żeby Polska stała się podmiotem, a nie asystentem - mówił lider PO Donald Tusk na spotkaniu opozycji w Senacie.

W środę w Senacie odbyło się spotkanie liderów ugrupowań opozycyjnych, w którym udział wzięli m.in. lider PO Donald Tusk, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Dowiedz się więcej.

(17:50) W razie konieczności obrona terytorium krajów bałtyckich, Polski czy jakiegokolwiek innego państwa NATO będzie obroną natychmiastową, realizowaną w pełnej skali - powiedział w środę w Madrycie prezydent Andrzej Duda odnosząc się do deklaracji Sojuszu.

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że zabiegał, aby w deklaracji znalazło się stwierdzenie, że "państwa, które są w sposób szczególny zaangażowane we wsparcie dla Ukrainy, mają także szczególne wsparcie ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego, odpowiednie do rodzaju ich zaangażowania". "Cieszę się, że takie postanowienie zostało we wspólnej deklaracji zamieszczone" - podkreślił Duda.
Dowiedz się więcej.

(17:20) Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Jak wskazał Ziobro podczas konferencji prasowej w Sejmie, "Polacy niemal każdego dnia słyszą, że cena węgla bije rekordy". "Alarmistyczne tony nie są wydumane, nie są kreacją polskich polityków, ale są realnym, zaglądającym Europie w oczy scenariuszem, wynikającym z narastającego konfliktu, wojny jaką Putin wywołał atakiem na Ukrainę i wojny energetycznej, ekonomicznej, która uderza bezpośrednio w UE i nasz kraj" - mówił.
Dowiedz się więcej.

(16:10) Ukraina może liczyć na pomoc NATO tak długo, jak będzie ona potrzebna; Sojusz musi współpracować bliżej z partnerami, którzy podzielają poglądy państw członkowskich NATO - powiedział w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej na szczycie NATO w Madrycie.

"Ukraińcy walczą o swoją niepodległość, ale też o nasze wartości i nasze bezpieczeństwo. Nasze poparcie dla Ukrainy jest niezachwiane" - podkreślił Stoltenberg.
Dowiedz się więcej.

(16:00) Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim - uznali w opublikowanej w środę deklaracji końcowej szczytu NATO w Madrycie przywódcy państw Sojuszu. Zdecydowali o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa.

"My, szefowie państw i rządów Sojuszu Północnoatlantyckiego, zebraliśmy się w Madrycie, gdy wojna powróciła na kontynent europejski. Znajdujemy się w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa oraz międzynarodowego pokoju i stabilności. Stoimy razem w jedności i solidarności oraz potwierdzamy trwałą więź transatlantycką między naszymi narodami. NATO jest sojuszem obronnym i nie stanowi zagrożenia dla żadnego państwa. NATO pozostaje fundamentem naszej obrony zbiorowej i podstawowym forum konsultacji i decyzji dotyczących bezpieczeństwa między Sojusznikami. Nasze zobowiązanie do przestrzegania Traktatu Waszyngtońskiego, w tym art. 5, jest niepodważalne" - zadeklarowali zebrani w hiszpańskiej stolicy przywódcy.
Dowiedz się więcej.

(15:10) Przywódcy NATO przyjęli nową Koncepcję Strategiczną oraz pozostałe dokumenty; wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione - podkreślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

"Właśnie zakończyła się pierwsza, najważniejsza sesja na Szczycie NATO. Przywódcy przyjęli nową Koncepcję Strategiczną oraz pozostałe dokumenty. Wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione" - napisał w środę Soloch na Twitterze.
Dowiedz się więcej.

(14:15) Media Przyszłości: rzetelne media pozwalają społeczeństwu odróżniać prawdę od fałszu (MediaRoom)

Celem kampanii dezinformacyjnych nie musi być zmiana poglądów czy postaw ich odbiorców, ale wywołanie swoistego chaosu uniemożliwiającego im dostęp do sprawdzonych danych – uważa Alexandru Giboi, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA).

Dowiedz się więcej.

(12:40) Decyzja prezydenta USA Joe Bidena o utworzeniu stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce to przejaw zacieśniającej się współpracy między krajami; obecność struktur dowódczych armii USA w Polsce jest niezwykle ważna - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w środę przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.

Dowiedz się więcej.

(12:20) Ministrowie sportu 40 krajów, w tym Kamil Bortniczuk, znów przygotowują wspólne stanowisko dotyczące wykluczenia Rosjan i Białorusinów z zawodów. To reakcja na to, że w niektórych międzynarodowych federacjach doszło do prób przeprowadzenia odwilży wbrew zaleceniom MKOl.

Szef MSiT niedawno wezwał do bojkotu zawodów organizowanych przez Międzynarodową Federację Bobslei i Skeletonu (IBSF), która cofnęła nałożone w marcu sankcje na reprezentantów Rosji.

Dowiedz się więcej.

(10:30) Będziemy nadal wspierać Ukrainę, także dostawami broni, by mogła się bronić przed rosyjską napaścią - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz dziennikarzom, przybywając w środę do Madrytu na szczyt NATO.

"Jest oczywiste, że wszystkie państwa należące do NATO - i wiele innych - wiedzą, że Rosja swoją brutalną wojną naruszyła suwerenność i integralność Ukrainy, dlatego jest ważne, by państwa, które się tu spotykają, ale i wiele innych, przyczyniły się do tego, by Ukraina mogła się bronić" - powiedział Scholz.

Dowiedz się więcej.

(10:10) Hiszpania/ Prezydent Duda: jedność i solidarność najważniejsze w ramach NATO

Dwa najważniejsze założenia i wielkie nadzieje wiążące się ze szczytem NATO w Madrycie to jedność i solidarność, bo one są w ramach Sojuszu najważniejsze; Rosja przestaje być partnerem NATO, dziś jest największym zagrożeniem dla Sojuszu - powiedział w środę w Madrycie prezydent Andrzej Duda.

Dowiedz się więcej.

(8:40) Słońce jest nam niezbędne do życia, choć paradoksalnie może też wyrządzić dużo krzywdy naszemu organizmowi. W sezonie wakacyjnym wiele osób korzysta z kosmetyków z filtrem SPF, aby ochronić skórę przed szkodliwością promieni UV. Czasami jednak zapominamy, że również oczy są bardzo podatne na ich działanie.

58% respondentów deklaruje, że zdarzyło im się odczuć dyskomfort z powodu nieodpowiedniej ochrony oczu przed słońcem, a 13% doświadczyło poważniejszych, długotrwałych dolegliwości z tym związanych. Więcej danych można znaleźć w nowym raporcie marki wOkularach.pl przygotowanym we współpracy z agencją Elephate. Tanie okulary przeciwsłoneczne lepsze niż żadne? Większość Polaków nie ma racji.

Dowiedz się więcej.

(08:00) Utworzone zostaną grupy bojowe na wschodniej flance NATO oraz będą przyjęte konkretne rozwiązania, które umożliwią natychmiastowe zwiększenie potencjału tych grup w razie zagrożenia do skali brygad – mówi w środowej "Gazecie Polskiej Codziennie" ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

Ambasador, pytany przez gazetę o to, jak decyzje podjęte na szczycie w Madrycie wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa Polski wskazał: "Spodziewamy się, że w sposób jednoznaczny zdefiniowane zostaną zagrożenia, w tym przede wszystkim ze strony Rosji, co będzie podstawą do podjęcia konkretnych działań wzmacniających cały system obronny Sojuszu".

Dowiedz się więcej.

(7:10) Po inwazji Rosji na Ukrainę świat wygląda jakby znalazł się punkcie zwrotnym, zmiany będą prawdopodobnie zachodzić w wielu obszarach, ale jednym z priorytetów rządów będzie zmiana porządku energetycznego - piszą na łamach "Foreign Affairs" eksperci z Uniwersytetu Harvarda i Columbii.

Po ataku na Ukrainie ekonomiści ostrzegają przed deglobalizacją, groźbą inflacji i kryzysem, a politolodzy przed powrotem polityki podbojów i konfrontacji. Najbardziej pewnym wyzwaniem będzie jednak kwestia bezpieczeństwa energetycznego, która zmieni sposób myślenia o roli rządu w regulowaniu rynku i zapewnianiu tego bezpieczeństwa - piszą Jason Bordoff z Uniwersytetu Columbia, szef Centrum ds. Globalnej Polityki Energetycznej oraz Meghan O’Sullivan, ekspertka ds. energii i profesor Uniwersytetu Harvarda.

Dowiedz się więcej.

(6:50) Powinniśmy zdać sobie sprawę, że jesteśmy w sytuacji wojny z Rosją; politycy się przed tym wzdragają, bo chcą powrotu do tego, co było przed nią - powiedział w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu RP do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał też, że państwa powinny być przygotowane m.in. na próby rosyjskiego sabotażu.

"Dyskutujemy obecnie nad decyzjami dotyczącymi sankcji, ograniczeń importu i eksportu, ograniczeń cenowych na istotne produkty, albo ograniczeń ilości gazu na mieszkańca. To są decyzje, których w normalnej gospodarce rynkowej się nie podejmuje; jesteśmy do tego zmuszeni, bo jesteśmy w sytuacji nienormalnej - sytuacji wojny" - powiedział Naimski PAP w Waszyngtonie, gdzie uczestniczył w konferencji US-EU Defense and Future Forum. Podczas dyskusji mówił wówczas, że Zachód jest de facto na wojnie z Rosją, a historycy w przyszłości opiszą obecny okres mianem "drugiej zimnej wojny".

Dowiedz się więcej.

(6:30) MRiPS przypomina o obowiązkach pracodawców w czasie upałów

Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.

Dowiedz się więcej.

(6:20) Ekspert OSW: napięcie rośnie wzdłuż całej linii styku Rosja-NATO; incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku

Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi PAP Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

Dowiedz się więcej.

(04:00) Ostatni film w swojej karierze Woody Allen nakręci w Paryżu?

Jesienią tego roku w Paryżu rozpoczną się zdjęcia do najnowszego filmu Woody’ego Allena. Możliwe, że będzie to ostatni obraz, jaki wyreżyseruje w swojej bogatej karierze. Allen zasugerował to w trakcie wywiadu, jakiego na Instagramie udzielił Alecowi Baldwinowi.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2024-04-23, godz. 18:20 ME w judo - Piotr Kuczera liderem zespołu (zapowiedź) Wicemistrz Europy w judo z 2022 roku Piotr Kuczera, startujący w wadze 100 kg, będzie liderem ośmioosobowej polskiej reprezentacji, która w weekend wystąpi… » więcej 2024-04-23, godz. 18:20 ME w judo - polscy medaliści (dokumentacja) W czwartek w Zagrzebiu rozpoczną się mistrzostwa Europy w judo. Łącznie biało-czerwoni mają w dorobku imprezy 131 medali, w tym 21 złotych. Rekordzistami… » więcej 2024-04-23, godz. 18:20 Rosja/ Sąd odrzucił apelację amerykańskiego reportera Evana Gershkovicha Rosyjski sąd odrzucił we wtorek apelację Evana Gershkovicha, przetrzymywanego w Rosji korespondenta amerykańskiego dziennika 'Wall Street Journal', który… » więcej 2024-04-23, godz. 18:20 Szczerba: konieczne jest, aby demokratyczne rządy stały się bardziej odporne na zagrożenia hybrydowe W obliczu gorącej wojny na granicach NATO i UE konieczne jest, aby demokratyczne rządy, w tym polski, społeczeństwa i instytucje, stały się bardziej odporne… » więcej 2024-04-23, godz. 18:20 Tour de Romandie - Holender Zijlaard wygrał prolog Holender Maikel Zijlaard z grupy Tudor Pro Cycling wygrał prolog wyścigu kolarskiego Tour de Romandie, jazdę indywidualną na czas w Payerne. Jedyny Polak w… » więcej 2024-04-23, godz. 18:20 SKW koordynuje zabezpieczenie pomocy sojuszniczej dla Ukrainy Służba Kontrwywiadu Wojskowego koordynuje zabezpieczenie pomocy sojuszniczej dla Ukrainy, zajmuje się ochroną i osłoną sił sojuszniczych przebywających… » więcej 2024-04-23, godz. 18:20 Sunak: Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do roku 2030 (opis) Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do roku 2030 - zapowiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia… » więcej 2024-04-23, godz. 18:10 Kanada/ Pozew zbiorowy przeciw polskiemu księdzu wniesiony przez Indian Sąd w Calgary zgodził się w poniedziałek na rozpoczęcie procedury pozwu zbiorowego przeciwko polskiemu księdzu z Edmonton, katolickiej archidiecezji Edmonton… » więcej 2024-04-23, godz. 18:10 Leszek Zduń: „Przez ścianę” to jest opowieść, że jest w nas dobro i warto go szukać To jest opowieść o tym, że jest w nas dobro i warto go szukać; walczyć o siebie oraz o drugiego człowieka - powiedział scenarzysta i reżyser spektaklu… » więcej 2024-04-23, godz. 18:10 "Polski van Gogh" od piątku dostępny dla publiczności (akt. wideo) Jedyny obraz Vincenta van Gogha w polskich kolekcjach - 'Wiejskie chaty pośród drzew' - oglądać będzie można od 26 kwietnia na wystawie 'Van Gogh. Historie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »