Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-28, 10:27 Autor: PAP

Wtorek (28.06) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Rosyjski atak rakietowy na centrum handlowe w miejscowości Krzemieńczuk [fot. PAP/MNS.GOV.UA]
Rosyjski atak rakietowy na centrum handlowe w miejscowości Krzemieńczuk [fot. PAP/MNS.GOV.UA]
(19:20) Poseł Franciszek Sterczewski (KO) poinformował we wtorek, że wysłał na policję zgłoszenie w związku ze swoją nieprzepisowa jazdą na rowerze.

Chce dobrowolnego uchylenia immunitetu i pociągnięcia do odpowiedzialności.

Dowiedz się więcej.

(18:20) Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek do Madrytu, gdzie weźmie udział w szczycie NATO. Przywódcy NATO spotkają się w stolicy Hiszpanii, aby omówić wyzwania, przed którymi stoi Sojusz.

NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierała cele i zadania Sojuszu na najbliższą dekadę.

Dowiedz się więcej.

(16:40) Jako organizacja neutralna kontaktujemy się z wszystkimi stronami konfliktów; m.in. informujemy je o obowiązkach wynikających z prawa międzynarodowego - mówił we wtorek na Światowym Forum Miejskim wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Gilles Carbonnier.

Światowe Forum Miejskie to odbywająca się co dwa lata konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie.

Dowiedz się więcej.

(15:00) Szef MSZ Zbigniew Rau weźmie udział w szczycie NATO w Madrycie; będzie towarzyszył prezydentowi RP.

Na szczeblu ministrów spraw zagranicznych i obrony odbędą się spotkania z partnerami z Bałkanów Zachodnich oraz Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu - poinformował we wtorek resort dyplomacji.

Dowiedz się więcej.

(14:10) Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw – poinformowało biuro prasowe KPRP.

Gwarantowany poziom najniższych wynagrodzeń wzrośnie od 17 proc. do 41 proc.

Dowiedz się więcej.

(13:20) Mamy dużo oczekiwań jeśli chodzi o szczyt NATO w Madrycie: wzmocnienie wschodniej flanki, stała obecność wojsk amerykańskich, a także przyjęcie Szwecji i Finlandii do Sojuszu - powiedział we wtorek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Wicemarszałek Sejmu pytany przez dziennikarzy, jakie są oczekiwania Polski odnośnie szczytu NATO odparł, że jest ich dużo.

Dowiedz się więcej.

(13:20) Rada Ministrów wyraziła zgodę na przyjęcie do NATO Finlandii i Szwecji - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślał, polski rząd wspiera aspiracje obu krajów do członkostwa w Sojuszu, a także zwrócił uwagę, że przyczyniłoby się to do bezpieczeństwa w regionie.

Podczas konferencji po posiedzeniu rządu Müller poinformował, że Rada Ministrów podjęła decyzję o wyrażeniu zgodę na podpisaniu protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii.

Dowiedz się więcej.

(12:30) Kanclerz Olaf Scholz ponownie spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem we wtorek, na początku ostatniego dnia szczytu G7 na zamku Elmau w Bawarii. W tej rundzie rozmów poświęconej odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża wzięli również udział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi – informuje dpa.

Spotkanie przywódców G7 dotyczyło znalezienia sposobu, który umożliwiłby Ukrainie eksport swojego zboża. „Pracujemy nad tym, wszyscy nad tym pracujemy” – potwierdził we wtorek Boris Johnson przed rozpoczęciem spotkania przywódców pięciu krajów: Francji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Eksport zboża przez Ukrainę jest od tygodni utrudniany przez rosyjską blokadę portów Morza Czarnego. Zmusza to eksporterów do korzystania z mniej wydajnych szlaków lądowych.

Dowiedz się więcej.

(10:00) Usunięcie polskich flag z cmentarza w Katyniu jest oburzające, ale wpisuje się w politykę Rosji - powiedział we wtorek w Radiu Gdańsk prezes IPN dr Karol Nawrocki. Jego zdaniem jest to naturalna prowokacja w stosunku do Polski.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki we wtorek w Radiu Gdańsk był pytany o zdjęcie przez władze rosyjskie polskich flag z cmentarza wojennego w Katyniu. "Jest to wrogi akt w stosunku do Polski, który może budzić w nas wszystkich poczucie głębokiego niezadowolenia" - ocenił Nawrocki.

Dowiedz się więcej.

(9:50) Nie ukrywamy, że spodziewamy się wzrostu inflacji, bo sytuacja na rynkach paliw i na rynkach energetycznych wskazuje, że niestety to będzie widoczne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. By przeciwdziałać wysokim cenom rząd obniża podatki i przedłużył tarczę antyinflacyjną do końca października - dodał.

Rzecznik rządu w Programie Trzecim Polskiego Radia był pytany o kwestię wysokich cen oraz prognozy analityków, którzy spodziewają się, że w najbliższy piątek GUS poda, iż inflacja przekroczyła 15 proc.

Dowiedz się więcej.

(9:10) Należy się spodziewać zmiany strategii obronnej NATO, jednak o swoich planach i przewidywaniach wobec szczytu NATO prezydent Andrzej Duda będzie osobiście komunikował przed wylotem do Hiszpanii - oświadczył we wtorek szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.


We wtorek wczesnym popołudniem prezydent udaje się do Madrytu na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego poświęcony przede wszystkim wojnie w Ukrainie i jej skutkom.

Dowiedz się więcej.

(06:30) 28 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP 21 czerwca 2006 r. i upamiętnia zryw poznańskich robotników z czerwca 1956 r.

Uchwała ustanawiająca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 została przyjęta w pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń. Napisano w niej, że Sejm „pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce”.

Dowiedz się więcej.

(6:20) W 12 miastach we Włoszech, w tym w Rzymie, Florencji i Neapolu obowiązuje we wtorek najwyższy stopień alarmu z powodu upałów. W środę alert zostanie wprowadzony w kolejnych siedmiu. Przez cały tydzień, jak ostrzegają meteorolodzy, temperatury w wielu miejscach kraju przekraczać będą 40 stopni.


Ministerstwo zdrowia ogłosiło czerwony alarm także w Cagliari, Campobasso, Civitavecchii, Frosinone, Latinie, Palermo, Perugii, w Reggio Calabria i Rieti.

Dowiedz się więcej.

(01:40) Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze, że "rosyjski atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku to absolutny horror".

"Dzielimy ból rodzin ofiar. I czujemy ogromną złość" – napisał Macron.

Dowiedz się więcej.

(00:20) Podczas szczytu NATO, który we wtorek rozpocznie się w Madrycie, prezydent USA Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz zmiany w rozmieszczeniu wojsk USA w krajach bałtyckich - podała NBC News, powołując się na dwóch urzędników administracji Białego Domu.

Na szczycie NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną. Ten kluczowy dokument będzie zawierał cele i zadania NATO na najbliższą dekadę. (PAP)

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2024-04-23, godz. 18:00 MKiDN: konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do UE 'Granty na zabytki - jak środki z UE zmieniają zabytki w mojej okolicy' to nazwa ogłoszonego przez MKiDN konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży z okazji… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała wniosek o wysłuchanie ws. projektów o TK Przewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) zapowiedziała wniosek o wysłuchanie w sprawie projektów dotyczących… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Odnaleziona po 50 latach gitara Lennona trafi na aukcję. Cena zwala z nóg 12-strunowa gitara akustyczna bawarskiej firmy Framus używana była przez Johna Lennona przy tworzeniu albumu Beatlesów „Help!” z 1965 r.. Sądzono, że… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Jennifer Lopez kontra sztuczna inteligencja w zwiastunie filmu „Atlas” Platforma streamingowa Netflix zaprezentowała pierwszy zwiastun futurystycznego filmu „Atlas”, w którym Jennifer Lopez walczy ze sztuczną inteligencją… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Hiszpania/ Sąd wszczął śledztwo ws. inwigilacji członków rządu Pegasusem Hiszpański są podjął we wtorek decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie podsłuchów założonych premierowi Pedro Sanchezowi oraz członkom rządu. Sprawa… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Płock/ W zakładzie Orlenu wykluły się cztery sokoły wędrowne - można nadać im imiona Cztery sokoły wędrowne wykluły się w budce lęgowej na terenie głównego zakładu produkcyjnego Orlenu w Płocku (Mazowieckie). Koncern jest od lat partnerem… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Mołdawia/ Muzycy białorusko-rosyjskiej grupy Bi-2 poprosili o mołdawskie obywatelstwo Kilku muzyków zespołu Bi-2 poprosiło władze Mołdawii o przyznanie im i ich rodzinom obywatelstwa - powiadomiły władze w Kiszyniowie. W styczniu muzycy znani… » więcej 2024-04-23, godz. 17:50 Hołownia spotkał się szefami parlamentów UE W dniach 21-23 kwietnia w Hiszpanii marszałek Sejmu Szymon Hołownia uczestniczył w spotkaniu szefów parlamentów państw UE. Omawiał kwestie bezpieczeństwa… » więcej 2024-04-23, godz. 17:50 1. liga piłkarska – trener Lechii: Polonia jest groźna na wyjazdach Trener piłkarzy liderującej w 1. lidze Lechii podkreśla, że Polonia, którą gdańszczanie podejmą w środę o godz. 20.30, jest bardzo groźna na wyjazdach… » więcej 2024-04-23, godz. 17:50 Premier powitał R. Sunaka przed siedzibą KPRM We wtorek po południu premier Donald Tusk przywitał premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »