Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-26, 16:20 Autor: PAP

W Warszawie zakończyły się obchody 40. rocznicy powołania Solidarności Walczącej

Solidarność Walcząca była organizacją wyjątkową w skali Polski, ale również całego obozu sowieckiego. Była głęboko zakonspirowana, zorganizowana w sposób uniemożliwiający jej rozbicie – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników niedzielnych uroczystości czterdziestolecia SW.

W liście odczytanym przez działaczkę KOR i „Solidarności” Zofię Romaszewską prezydent przypomniał, że Solidarność Walcząca była „mocno zakotwiczona w tradycji Polski Podziemnej”.


„Solidarność Walcząca była organizacją wyjątkową w skali Polski, ale również całego obozu sowieckiego. Była głęboko zakonspirowana, zorganizowana w sposób uniemożliwiający jej rozbicie. Wbrew totalitarnemu terrorowi napawała rodaków odwagą w zwycięstwo i wyzwolenie. Zwalczając kłamstwa propagandy upowszechniała prawdę o dziejach Polski i współczesnej sytuacji narodu” – zauważył prezydent.


Zwracając się do uczestników wyraził „wdzięczność i szacunek” wobec ich postawy „w najczarniejszą godzinę stanu wojennego” oraz „sprzeciw wobec patologii transformacji”. Dodał, że po 1989 r. środowisko dawnej Solidarności Walczącej wspierało tych, którzy nie „stali się beneficjentami przemian, w przeciwieństwie do swoich dawnych prześladowców”.


Zofia Romaszewska dodała, że SW i jej przywódca Kornel Morawiecki musieli zmagać się nie tylko z represjami reżimu, ale również niezrozumieniem dużej części podziemia i organizacji zagranicznej. Przypomniała, że Amnesty International pod koniec lat osiemdziesiątych uznawała Kornela Morawieckiego za terrorystę.


List do uczestników obchodów skierował również ich współorganizator, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Solidarność Walczącą określił jako organizację, która rozpoczęła „nowy etap walki z reżimem komunistycznym”.


Dodał, że w Solidarności Walczącej tworzono program, który dziś wydaje się być oczywisty na drodze do niepodległości. „Domagano się demokratycznych wyborów, wolności i niepodległości. Aż do rozwiązania była organizacją prawdziwie walczącą, odpowiadająca na nasze potrzeby, ale i budującą ideały praworządnego państwa, uczącą miłości i poświęcenia dla Ojczyzny” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.


Najbardziej zasłużeni działacze Solidarności Walczącej zostali odznaczeni Krzyżami Komandorskimi, Oficerskimi i Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, Złotymi Krzyżami Zasługi i Krzyżami Wolności i Solidarności. Wszyscy członkowie SW zostali również uhonorowani Krzyżem Służby Niepodległej przyznawanym przez Fundację Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.


Zwieńczeniem czterodniowych obchodów rocznicowych była msza święta w murach więzienia mokotowskiego odprawiona w intencji żyjących i zmarłych działaczy SW. W homilii ksiądz Jarosław Wąsowicz, były działacz Federacji Młodzieży Walczącej, przypomniał, że Kornel Morawiecki rozpoczął swoją działalność już w latach siedemdziesiątych. Jedną z jego pierwszych inicjatyw było wniesienie transparentu z napisem „Wiara i Niepodległość” na papieską mszę święta w czerwcu 1979 r. w Warszawie. Ksiądz Wąsowicz stwierdził, że jest to hasło kluczowe dla zrozumienia programu tego środowiska.


„To była wizja, która niosła środowisko Kornela Morawieckiego przez kolejne lata” – podkreślił. Dodał, że członków Solidarności Walczącej charakteryzowało przekonanie, że zmiana otoczenia może być możliwa tylko poprzez wierność podstawowym wartościom. „Byliście do końca wierni tej linii programowej i jesteście jej wierni dziś, mimo że nie było wam łatwo, w czasie trwania reżimu i po 1989 r., gdy byliście niezrozumiani i marginalizowani przez establishment okrągłego stołu” – zauważył ks. Wąsowicz zwracając się do działaczy SW.


Powstała we Wrocławiu w 1982 r. Solidarność Walcząca miała złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę - działał w niej m.in. kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. SW miała swój sztandar, rotę przysięgi, tajną pocztę.


Liderem Solidarności Walczącej był zmarły 30 września 2019 r. Kornel Morawiecki, działacz niepodległościowy, w 2015 r. marszałek senior Sejmu, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. (PAP)


Autor: Michał Szukała


szuk/ mmu/


Kraj i świat

2022-08-19, godz. 06:40 Prognoza pogody na 19 i 20 sierpnia Jak informuje IMGW Europa Zachodnia i Wschodnia jest pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują płytkie niże. Polska jest w obszarze… » więcej 2022-08-19, godz. 06:40 Wiceminister Przydacz w Polskatimes.pl: jesteśmy z Ukrainą spleceni biegiem dziejów Jeśli nasi sojusznicy zapomną o Europie Wschodniej, to na pewno nie będzie nam łatwiej, wręcz przeciwnie będzie nam dużo, dużo trudniej - wskazał w wywiadzie… » więcej 2022-08-19, godz. 06:30 Prof. Marczyńska: coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci w ramach szczepień obowiązkowych Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci w ramach szczepień obowiązkowych — powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób… » więcej 2022-08-19, godz. 06:30 80 lat temu Niemcy zlikwidowali getto w Otwocku. Jednego dnia zniknęła połowa mieszkańców miasta uzdrowiska 80 lat temu, 19 sierpnia 1942 r., Niemcy przeprowadzili akcję likwidacji getta w Otwocku. Od 7 do 10 tys. osób wywieziono do obozu zagłady w Treblince, gdzie… » więcej 2022-08-19, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w piątek zrobi się chłodniej na krańcach północno-zachodnich W piątek zrobi się chłodniej, chociaż w ciągu dnia to tylko na krańcach północno-zachodnich będzie temperatura poniżej 30 stopni. We wschodniej połowie… » więcej 2022-08-19, godz. 06:10 Lekkoatletyczne ME - Ennaoui powalczy w piątek o medal na 1500 m Sofia Ennaoui w piątek wieczorem powalczy o medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium w biegu na 1500 m. Polska biegaczka w poprzednich mistrzostwach… » więcej 2022-08-19, godz. 06:10 Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie - 22 sierpnia Blisko 360 mln chrześcijan jest obecnie narażonych na wyjątkowo ciężkie prześladowania - to o 20 mln więcej, niż w roku poprzednim - wynika z raportu Open… » więcej 2022-08-19, godz. 06:10 Prawdopodobieństwo skażenia ryb metylortęcią można przewidzieć Nowa metoda badawcza pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo występowania w danym w regionie ryb o niebezpiecznym poziomie toksycznej metylortęci - informuje… » więcej 2022-08-19, godz. 06:10 Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej - setki tysięcy wolontariuszy to kropla w morzu potrzeb Na całym świecie pracują setki tysięcy pracowników humanitarnych, ale jest to kropla w morzu potrzeb - powiedziała PAP globalna kierowniczka programowa Beata… » więcej 2022-08-19, godz. 05:50 Włochy/ Dziennikarka spędzi urodziny w willi skonfiskowanej bossowi mafii, który jej groził Włoska dziennikarka Marilena Natale, która z powodu pogróżek otrzymywanych od mafii ma policyjną ochronę, spędzi w piątek swoje 50. urodziny w domu skonfiskowanym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »