Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-26, 11:40 Autor: PAP

G7/ Prezydent Biden: Musimy trzymać się razem

Musimy trzymać się razem - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas dwustronnego spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem przed rozpoczęciem trzydniowego szczytu grupy G7 w Niemczech.

"Prezydent Rosji Władimir Putin spodziewał się, że Zachód rozpadnie się po jego inwazji na Ukrainę, ale tak się nie stało" - powiedział Biden w rozmowie z Scholzem.


"Chcę cię wspierać, tak jak wtedy, gdy zostałeś kanclerzem – dodał Biden - Putin od początku liczy na to, że NATO i G7 w jakiś sposób się rozpadną, ale tak się nie stało i stanie".


Amerykański prezydent potwierdził także na Twitterze wcześniejsze informacje rządu Wielkiej Brytanii, że kraje G7 chcą zrobić kolejny krok w kierunku dalszego izolowania Rosji z międzynarodowego systemu finansowego i zapowiedział wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego złota, dzięki któremu "Rosja zgarnia dziesiątki miliardów dolarów" na swoją "machinę wojenną".


"Stany Zjednoczone nałożyły na Putina bezprecedensowe sankcje, aby pozbawić go dochodów, które wykorzystuje do finansowania wojny z Ukrainą. G7 wspólnie ogłosi, że wprowadzimy zakaz importu rosyjskiego złota, głównego towaru eksportowego, dzięki któremu Rosja zgarnia dziesiątki miliardów dolarów" – napisał Biden.


Jak podaje portal NTV, powołując się na kręgi amerykańskich władz, zakaz importu ma zostać wprowadzony we wtorek. (PAP)


zm/ mszu/


Kraj i świat

2022-09-25, godz. 16:40 Lider Polski 2050: to najlepszy moment, by odnowić Europę (krótka3) To najważniejszy moment w historii Europy od wielu lat i to też najlepszy moment, by odnowić Europę - mówił w niedzielę podczas kongresu Europa 2050 Szymon… » więcej 2022-09-25, godz. 16:40 Włochy/ Kajakiem popłynął zalaną ulicą na wybory Kajakiem popłynął na wybory zalaną ulicą właściciel sklepu na włoskiej wyspie Ischia, co sam uwiecznił w mediach społecznościowych. W wielu rejonach… » więcej 2022-09-25, godz. 16:40 Prezes PiS: możliwe dodatkowe opodatkowanie firm uzyskujących nadzwyczajne zyski Prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Natomiast w sobotę… » więcej 2022-09-25, godz. 16:30 Serbia nie uzna wyników rosyjskich pseudoreferendów na Ukrainie Szef MSZ Serbii Nikola Selaković oświadczył w niedzielę, że Belgrad nie uzna wyników pseudoreferendów przeprowadzanych przez Rosję na okupowanych terytoriach… » więcej 2022-09-25, godz. 16:20 dpa: Niemcy za zakazem obejmowania stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych przez obywateli EU Rząd Niemiec proponuje, by w nowym pakiecie sankcji unijnych wobec Rosji zawrzeć zakaz obejmowania najwyższych stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych… » więcej 2022-09-25, godz. 16:10 Przewodniczący Renew Europe: będziemy walczyć, by Polacy jak najszybciej mogli korzystać z pieniędzy KPO (krótka… Renew Europe będzie walczyła o to, by Polacy jak najszybciej mogli korzystać z pieniędzy z Funduszu Odbudowy - mówił w niedzielę w Warszawie podczas Kongresu… » więcej 2022-09-25, godz. 16:10 Małopolskie/ Zderzenie czołowe busa wiozącego dzieci z autem osobowym Do zderzenia czołowego busa wiozącego dzieci i samochodu osobowego doszło w niedzielę w miejscowości Faściszowa (Małopolskie). Pasażerowie busa odnieśli… » więcej 2022-09-25, godz. 16:00 Iran/ MSZ wezwało brytyjskiego i norweskiego ambasadora w związku z falą protestów w kraju Irański resort spraw zagranicznych wezwał ambasadorów Wielkiej Brytanii i Norwegii; jako powód podano wrogi przekaz medialny oraz komentarze dotyczące protestów… » więcej 2022-09-25, godz. 16:00 Międzynarodowy turniej w Lublinie zdominowali badmintoniści z Azji Badmintoniści azjatyccy zdominowali zakończony w Lublinie turniej Orlen Polish International wygrywając wszystkie konkurencje. Jedynym reprezentantem Europy… » więcej 2022-09-25, godz. 15:50 Prognoza pogody na 26 i 27 września Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że prawie całą Europę będzie obejmował rozległy niż z głównym ośrodkiem nad Morzem Norweskim. Polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »