Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-25, 12:40 Autor: PAP

Przedsiębiorcy zgłaszają MEN postulaty dotyczące systemu kształcenia zawodowego w Polsce

Stabilność finansowania szkolnictwa zawodowego, wpływ biznesu na działalność szkół zawodowych poprzez obecność w radach tych placówek – to postulaty przedsiębiorców zgłoszone Ministerstwu Nauki i Edukacji. Resort odpowiada, że jest otwarty na współpracę.

Postulaty dotyczące systemy kształcenia dualnego zaprezentował i przekazał w sobotę przedstawicielom rządu Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz podczas odbywających się w Białymstoku ogólnopolskich obchodów tegorocznego Dnia Przedsiębiorcy. W ramach tych obchodów obradowała też Rada Przedsiębiorców działająca przy urzędzie Rzecznika MŚP.


Kształcenie dualne zawodowe oznacza możliwość praktycznej nauki zawodu w firmach i kształcenia teoretycznego w systemie szkolnictwa. "Przygotowana do zawodu kadra to jest podstawa sukcesu osiąganego na rynku" – mówił Abramowicz na konferencji prasowej.


Zaznaczył, że rząd przeprowadził już szereg reform szkolnictwa zawodowego. Mówił, że zespół powołany przy Radzie Przedsiębiorców wypracował pięć postulatów dotyczących obszarów, które – w ocenie przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw – wymagają zmian, by system działał lepiej. Rzecznik MŚP wymienił wśród nich stabilność finansowania szkół zawodowych, ułatwienia w przeprowadzaniu eksperymentów pedagogicznych czy udział przedsiębiorców w radach szkół, by dostosowywać programy nauczania do potrzeb rynku pracy.


Abramowicz zwrócił też uwagę, że w szkołach jest duża grupa uczniów z Ukrainy – uchodźców wojennych. "Też trzeba to wziąć pod uwagę przy kształtowaniu zasad działania szkół zawodowych" – mówił Rzecznik MŚP.


Wiceminister rozwoju i technologii i pełnomocnik rządu ds. MŚP Olga Semeniuk przypomniała, że w resorcie jest 10-letnia strategia dla małych i średnich przedsiębiorstw, w tym możliwość dofinansowania np. transformacji cyfrowej czy promocji kształcenia zawodowego.


"Silna gospodarka to taka, w której każdy może – w odpowiednim momencie – zdecydować o zmianie swojego zawodu. Nie powinno być tak, że 16-, 17-latek musi wybierać już jeden zawód, który będzie go kierował w życiu przez kolejnych 30, 40 lat. Silna gospodarka to taka, w której przy zmianach krajobrazu gospodarczego, a taką zmianą była pandemia, a dzisiaj jest wojna na Ukrainie (...), przedsiębiorca jest w stanie przebranżowić się, zmienić miejsce pracy i dostać to miejsce pracy. Rolą państwa polskiego jest to, aby takie możliwości stwarzać" – dodała Semeniuk.


Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski mówił, że resort od kilku lat wdraża reformę szkolnictwa branżowego. "Nastawiamy się na kształcenie praktyczne we współpracy z przedsiębiorcami, to oni w ogromnej mierze kształtują podstawy programowe, program kształcenia, mają wpływ na dokumenty, które są zatwierdzane przez ministerstwo" – powiedział.


Dodał, że w ostatnich latach do systemu edukacji – we współpracy z przedsiębiorcami – wprowadzonych zostało kilkanaście nowych zawodów, od kilku lat funkcjonuje też prognoza zapotrzebowania na zawody zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i regionalnej.


Odnosząc się do postulatów zgłoszonych przez Rzecznika MŚP, mówił, że resort jest "otwarty na dalszy dialog z przedsiębiorcami". "Przeanalizujemy te postulaty, które do nas trafiły. Chcemy, aby szkolenie branżowe czy szkolenie zawodowe były jak najbardziej efektywne i dostosowane do potrzeb rynku pracy" – mówił wiceminister Piontkowski.


Poinformował też, że ramach Krajowego Planu Odbudowy zaplanowane są pieniądze na stworzenia 120 branżowych centrów umiejętności. Podał kwotę 1,4 mld zł. Jak wyjaśniał, takie centra – powstające w uzgodnieniu z poszczególnymi branżami – miałyby kształcić nie tylko uczniów, ale też np. służyć dokształcaniu nauczycieli czy wykładowców.


Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorcy został ustanowiony przez Sejm w 2016 r. na 21 czerwca. W przyjętej uchwale zapisano, że ma to przyczynić się do wzmacniania świadomości i wiedzy społeczeństwa o procesach gospodarczych oraz o przedsiębiorczości. Abramowicz mówił, że małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają ponad 50 proc. PKB i zatrudniają ponad 80 proc. pracowników.(PAP)


Autor: Robert Fiłończuk


rof/ joz/


Kraj i świat

2022-08-12, godz. 19:00 Łódź/ W EC1 powstanie wystawa "Materia kina" Narodowe Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź rozpoczyna prace nad wystawą stałą 'Materia kina', która będzie poświęcona kolejnym fazom realizacji filmu… » więcej 2022-08-12, godz. 19:00 Ekstraklasa piłkarska - Miedź - Zagłębie 0:0 (do przerwy) Miedź Legnica - KGHM Zagłębie Lubin 0:0 do przerwy Żółta kartka - Miedź Legnica: Olaf Kobacki. Sędzia: Paweł Malec (Łódź).(PAP) marw/ mak/ co/… » więcej 2022-08-12, godz. 19:00 Liga włoska - potwierdzono doping u Argentyńczyka Palomino Badanie próbki B potwierdziło stosowanie niedozwolonego środka przez piłkarza Atalanty Bergamo Jose Luisa Palomino - poinformowały w piątek włoskie władze… » więcej 2022-08-12, godz. 18:50 Wiceminister Ozdoba: wystąpiliśmy do strony niemieckiej o przedstawienie wyników badań próbek wody z Odry (krótk… Jeżeli chodzi o zweryfikowanie Odry pod względem zawartości rtęci na wysokości strony niemieckiej, poprosiliśmy Republikę Federalną Niemiec o przedstawienie… » więcej 2022-08-12, godz. 18:50 IMGW/ Przez Lubelszczyznę przechodzą burze; miejscami spadło 25-30 mm deszczu W piątek po południu w województwie lubelskim występować będą burze, które wieczorem osłabną - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy… » więcej 2022-08-12, godz. 18:50 Ekstraklasa piłkarska – trener Lechii: w Radomiu chcę zobaczyć inny zespół Trener piłkarzy Lechii Tomasz Kaczmarek ma nadzieję, że jego piłkarze zagrają z Radomiakiem zdecydowanie lepiej niż w ostatnim przegranym w Gdańsku 0:1… » więcej 2022-08-12, godz. 18:50 Hiszpania/ Ze względu na krajowy plan oszczędzania energii Madryt odwołał Festiwal Światła W związku z ogłoszonym przez rząd Hiszpanii programem oszczędzania energii władze Madrytu odwołały tegoroczny Festiwal Światła, w ramach którego planowane… » więcej 2022-08-12, godz. 18:50 Ukraina/ Prezydent po rozmowie z papieżem: nasz naród potrzebuje wsparcia duchowych przywódców Ukraińcy potrzebują wsparcia duchowych przywódców - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z papieżem Franciszkiem. » więcej 2022-08-12, godz. 18:40 Premier: podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka - poinformował… » więcej 2022-08-12, godz. 18:40 USA/ "WSJ": Pekin planuje spotkanie Xi z Bidenem w listopadzie Chińscy urzędnicy planują spotkanie przywódcy Chin Xi Jinpinga z prezydentem USA Joe Bidenem w listopadzie - podał w piątek dziennik 'Wall Street Journal'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »