Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-25, 07:20 Autor: PAP

Kij: uczniowie z Ukrainy aklimatyzują się w polskich szkołach w różnym tempie

Adaptacja uczniów ukraińskich w polskich szkołach przebiega w różnym tempie i zależy nie tylko od ich indywidualnych cech, ale też od doświadczeń wojennych, czasami traumatycznych – ocenia dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Kij.

W woj. śląskim rok szkolny w polskich szkołach ukończyło 21 175 uczniów – uchodźców z Ukrainy.


"Proces adaptacji uczniów ukraińskich w polskich szkołach jest zróżnicowany i uzależniony nie tylko od ich indywidualnych cech osobowościowych, ale przede wszystkim od doświadczeń wojennych, czasami niezwykle traumatycznych" – powiedziała PAP dyrektor Anna Kij.


"Nauczyciele zwracali uwagę, że uczniowie, którzy przyjeżdżali do Polski z terenów bezpośrednio objętych działaniami wojennymi, po kilkutygodniowym pobycie w schronach w bombardowanym mieście, byli początkowo bardzo zamknięci, małomówni i wymagali intensywnej pomocy i terapii" – dodała.


Zapewniła, że w przedszkolach i szkołach od samego początku podejmowano liczne działania mające ułatwić uczniom z Ukrainy adaptacji w nowym środowisku i zintegrowania się w z nowymi koleżankami i kolegami. W pierwszych dniach skupiano się przede wszystkim na przygotowaniu serdecznego powitania dzieci i uczniów, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i na kwestiach organizacyjno-materialnych. Śląska kurator oświaty Urszula Bauer zainicjowała wojewódzką akcję przygotowywania plecaków powitalnych "Dla Kolegi, Koleżanki z Ukrainy", w której wyniku przekazano uczniom ponad 11 tys. plecaków.


Niezależnie od tej akcji również w środowiskach lokalnych podejmowano różne inicjatywy, których celem było zaspokojenie pierwszych, pilnych potrzeb. Następnie w szkołach organizowane były zajęcia integracyjne z pedagogami, psychologami, później wycieczki po najbliższej okolicy, zwiedzanie obiektów kultury, sportowych, a następnie wyjazdy do dalej położonych miejsc w regionie i kraju.


"Bardzo szybko również uczniowie z Ukrainy występowali z inicjatywami, np. organizacji wspólnej zabawy tanecznej, koncertu, zawodów sportowych. Dużą popularnością cieszyły się festyny szkolne organizowane przez rodziców, połączone z występami artystycznymi, przygotowaniem ukraińskich i polskich potraw regionalnych, a przede wszystkim – z rozmowami przy wspólnych stołach" – relacjonuje Anna Kij.


Najpoważniejszą barierą w nauce młodych uchodźców, szczególnie uczących się razem z polskimi dziećmi w klasie ogólnodostępnej, jest nieznajomość języka polskiego. W związku z tym wprowadzono przepisy, że w roku szkolnym 2021/2022 dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego były prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo. W oddziałach ogólnodostępnych obowiązywał minimalny wymiar 2 godz.


Najwięcej dzieci z Ukrainy – 14 708 – uczyło się w woj. śląskim w szkołach podstawowych. Ponad 4700 uczyło się w 293 oddziałach przygotowawczych utworzonych w 176 szkołach. Oddziały przygotowawcze to klasy składające się wyłącznie z dzieci ukraińskich, które w chwili przyjazdu do Polski nie znały w ogóle języka polskiego. Liczba uczniów uchodźców z Ukrainy w szkołach i placówkach woj. śląskiego bardzo szybko przyrastała – 7 marca br. wynosiła 688 uczniów i do około połowy maja zwiększała się każdego dnia skokowo o ok. 500, 600 uczniów. W szczytowym momencie wynosiła 22 589 uczniów uczących się w 2600 placówkach.


Od 16 maja można zaobserwować zmniejszanie się liczby uczniów uchodźców z Ukrainy w szkołach i placówkach niektórych gmin. "Nie mamy informacji, ilu uczniów opuściło Polskę, natomiast liczba uczących się w szkołach jest mniejsza o 1414 niż była w kulminacyjnym momencie. Nie oznacza to, że ci uczniowie wrócili do Ukrainy – mogli uczyć się zdalnie w szkole ukraińskiej i w tej formie realizować obowiązek szkolny lub nauki" – wskazuje dyrektor Anna Kij. (PAP)


Autorka: Anna Gumułka


lun/ joz/


Kraj i świat

2022-08-18, godz. 13:40 UE/ KE: im szybciej zidentyfikujemy przyczynę katastrofy ekologicznej na Odrze, tym szybciej ograniczymy jej skutki Im szybciej przyczyna katastrofy ekologicznej na Odrze zostanie ustalona, tym szybciej można będzie ograniczyć jej konsekwencje dla środowiska, rybołówstwa… » więcej 2022-08-18, godz. 13:40 Lekkoatletyczne ME - Horowska awansowała do półfinału na 200 m Nikola Horowska awansowała do półfinału biegu na 200 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Marika Popowicz-Drapała odpadła w eliminacj… » więcej 2022-08-18, godz. 13:40 Ukraina/ Sąd na Krymie skazał dziennikarza Radia Swoboda na pięć lat więzienia Sąd apelacyjny na okupowanym Krymie zmniejszył w czwartek wyrok dziennikarzowi Radia Swoboda Władysławowi Jesypence z sześciu do pięciu lat więzienia -… » więcej 2022-08-18, godz. 13:30 Śląskie/ GZM partnerem strategicznym Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) została partnerem strategicznym Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, wpisanych… » więcej 2022-08-18, godz. 13:30 Szef MEiN: to Tusk wykorzystał dzieci poczęte in vitro do brudnej walki politycznej Wstrętne jest, że to Tusk wykorzystał dzieci poczęte in vitro do brudnej walki politycznej. I to on powinien przepraszać wszystkich za to, co zrobił - stwierdził… » więcej 2022-08-18, godz. 13:30 Chiny/ Nauczycielka straciła pracę, bo jej kot przeszkadzał w lekcji online Nauczycielka sztuki w Kantonie na południu Chin straciła pracę, ponieważ jej kot pięć razy wskoczył w kadr podczas lekcji online. Sąd uznał jednak, że… » więcej 2022-08-18, godz. 13:20 Liga włoska - Giovanni Simeone wzmocnił Napoli Giovanni Simeone, czołowy strzelec włoskiej ekstraklasy piłkarskiej w poprzednim sezonie, przechodzi z Verony do Napoli, w którym występuje Piotr Zieliński… » więcej 2022-08-18, godz. 13:20 Niemcy/ Okrzyki "zdrajca", "kłamca" na spotkaniu Scholza z wyborcami; możliwe masowe protesty antyrządowe na jesieni Podczas spotkania z obywatelami w Neuruppin, na którym ponowił obietnicę wprowadzenia dalszych ulg dla obywateli, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i został zakrzyczany… » więcej 2022-08-18, godz. 13:10 Polska 2050: katastrofa ekologiczna na Odrze to także katastrofa funkcjonowania instytucji państwa Katastrofa ekologiczna na Odrze to także katastrofa funkcjonowania instytucji państwa - mówił w czwartek wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Z… » więcej 2022-08-18, godz. 13:10 W ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechów 10 tys. uczniów otrzyma wyprawki szkolne W ramach tegorocznej edycji akcji Tornister Pełen Uśmiechów, wpisującej się w kampanię Akademia Caritas Dzieciom, do uczniów trafi 10 tys. wyprawek szkolnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »