Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-24, 15:50 Autor: PAP

Czarnek: To był dobry rok szkolny, ale pełen wyzwań (opis)

To był dobry rok szkolny, pełen wyzwań, ale dużo lepszy niż poprzedni – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek na ogólnopolskim zakończeniu roku szkolnego, które odbyło się w czwartek w liceum w Siedlcach (Mazowieckie). Zapowiedział też zbliżające się inicjatywy resortu.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wraz z m.in. mazowieckim kuratorem oświaty Aurelią Michałowską i parlamentarzystami– Teresą Wargocką i Krzysztofem Tchórzewskim wzięli udział w ogólnopolskim zakończeniu roku szkolnego w I Katolickim Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach (Mazowieckie). Jest to szkoła publiczna prowadzona przez diecezję siedlecką.


"To był dobry rok, pełen wyzwań, ale dużo lepszy niż poprzedni. Poprzedni rok szkolny kończyliśmy w czerwcu, już tu na miejscu, w systemie stacjonarnym, ale po długim czasie nauki zdalnej, braku wspólnoty" – powiedział Czarnek. Ocenił, że czas pandemii był bardzo trudny.


Wspominając mijający rok szkolny, podkreślił, że dzieci powróciły do szkół 1 września ub.r. i pozostały w trybie stacjonarnym jedynie z kilkutygodniową przerwą około ferii zimowych.


"Człowiek dopiero wtedy, kiedy traci możliwość normalnego funkcjonowania, wie, co to znaczy nie mieć możliwości przychodzenia do szkoły i pobierania normalnych nauk od swoich nauczycieli" – dodał szef MEiN.


Czarnek przypomniał, że od 1 września 2021 r. intensywnie przystąpiono do odrabiania zaległości, które spowodowała nauka zdalna. Wyraził wdzięczność wobec wszystkich dyrektorów szkół i nauczycieli, że skorzystali z oferty resortu w postaci dodatkowych zajęć wspomagających.


"W ponad 90 proc. szkół za blisko 200 mln zł te zajęcia wspomagające do końca grudnia poprzedniego roku kalendarzowego były przeprowadzone i niewątpliwie pozwoliły na nadrobienie choćby części zaległości wynikających z nauki zdalnej" – ocenił minister.


Szef MEiN powiedział, że w mijającym roku szkolnym przyszły kolejne wyzwania, w tym wojna w Ukrainie. Czarnek podał, że w 160 tys. uczniów z Ukrainy jest w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych i ok. 40 tys. w przedszkolach.


"To są dzieci i młodzież przyjęte z otwartym sercem przez nauczycieli, dyrektorów, ale nade wszystko przez młodzież również tego liceum katolickiego i wszystkich szkół tutaj, w Siedlcach, w woj. mazowieckim i w całej Polsce. Za to wszystko bardzo serdecznie wam dziękujemy – my jak rząd RP, parlamentarzyści i wszyscy dorośli" – mówił. Dodał, że młodzież szkolna zdała egzamin z empatii i z otwartości na potrzeby tych, którzy uciekają przed dramatem wojny.


Szef resortu edukacji zapewnił, że system jest przygotowany na kolejny rok szkolny. "Mamy przed sobą różne scenariusze, ale na wszystkie jesteśmy gotowi, również finansowo" – podkreślił.


Czarnek dodał, że niebawem ogłosi wspólnie z UNICEF-em wspólny program w postaci organizowania półkolonii dla dzieci.


Według szefa MEiN trwający rok był rokiem wielkich inwestycji. "Tylko w ostatnich tygodniach 3,2 mld pozyskali samorządowcy ze środków rządowych na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną. Podliczając to razem ze środkami z poprzedniego roku kalendarzowego z jesieni – to jest ponad 5 mld zł w infrastrukturę edukacyjną" – wskazał. Ocenił, że to daje możliwość zwiększenia potencjału i unowocześnienia polskich szkół.


Minister przypomniał też m.in. o programie Poznaj Polskę, w którego ramach setki tysięcy dzieci mogły wyjechać na wycieczki.


Mówił też o nowych przepisach, które będą umożliwiały 15 lipca ruszyć z nowym programem wsparcia inwestycyjnego dla szkół niesamorządowych prowadzonych przez stowarzyszenia i podmioty katolickie, których – jak podkreślił – jest w Polsce niemało. "Wiem o potrzebach również w tej szkoły katolickiej i o planach inwestycyjnych. Zapraszam księdza dyrektora do tego, żeby złożyć wniosek do 15 lipca, który będzie rzetelnie rozpatrywany" – zapewnił.


Czarnek odczytał również list premiera Mateusza Morawieckiego do społeczności szkolnej. Prezes Rady Ministrów pogratulował w nim nauczycielom i uczniom "wielkiego i owocnego wysiłku".


"Proszę przyjąć wyrazy szacunku i uznania dla pracy nauczycieli, pedagogów i pracowników systemu edukacji oraz wysiłku uczniów. Życzę państwu sukcesów, wielkiej satysfakcji i radości z pracy. Uczniom zaś życzę entuzjazmu, motywacji i wiary w wasze nieograniczone możliwości i dobrych wakacji" – napisał premier.


Kończący się w piątek rok szkolny 2021/2022 był drugim rokiem funkcjonowania polskiej edukacji w pandemii COVID-19. Część uczniów przez pewien czas musiała uczyć się zdalnie. Po 24 lutego, po ataku Rosji na Ukrainę, w polskich szkołach i przedszkolach pojawili się uczniowie uchodźcy.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ joz/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 14:20 Bydgoszcz/ Do wieczora zablokowana S5 w kierunku Gdańska (aktl.) Do wieczora w piątek może być zablokowana droga ekspresowa S5 między węzłami Bydgoszcz Zachód i Bydgoszcz Opławiec w kierunku Gdańska, Zderzyły się… » więcej 2024-04-26, godz. 14:20 Nowacka do absolwentów o pytaniach maturalnych: nie wierzcie w fejki (krótka) Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka zaapelowała do tegorocznych maturzystów, by nie wierzyli w tzw. fejki, czyli w nieprawdziwe pytania maturalne, które… » więcej 2024-04-26, godz. 14:20 Marek Wesoły (PiS): Język śląski potrzebuje ochrony, żeby mógł przetrwać Poseł Marek Wesoły (PiS) ocenił, że ustawa uznająca język śląski za język regionalny jest nieprzemyślana i przedwczesna, ale sam język potrzebuje ochrony… » więcej 2024-04-26, godz. 14:20 Prezydent Duda: polscy żołnierze są gotowi, by w razie potrzeby pomóc litewskiemu sojusznikowi (opis) Polscy żołnierze są gotowi do tego, by w razie potrzeby przyjść z pomocą swojemu litewskiemu sojusznikowi - zapewnił w piątek na Litwie prezydent RP Andrzej… » więcej 2024-04-26, godz. 14:20 Konieczny: TikTok nie stanowi większego zagrożenia niż np. Instagram czy LinkedIn Patrząc na sprawę wyłącznie od strony technicznej, pod kątem cyberbezpieczeństwa, TikTok nie stanowi jakiegoś większego zagrożenia niż np. Instagram… » więcej 2024-04-26, godz. 14:10 Kraków/ Prof. Jerzy Lis ponownie rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej Prof. Jerzy Lis został w piątek ponownie wybrany na stanowisko rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W swojej drugiej kadencji na lata 2024-2028 za… » więcej 2024-04-26, godz. 14:10 Ministerstwo Finansów: Podsumowanie audytu KSeF (komunikat) - Ministerstwo Finansów informuje: - W Ministerstwie Finansów zakończył się zewnętrzny audyt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który wykazał krytyczne… » więcej 2024-04-26, godz. 14:10 Ekstraklasa piłkarska – w Poznaniu szykuje się komplet kibiców na meczu przyjaźni W Poznaniu szykuje się rekord frekwencji i pierwszy w tym sezonie komplet kibiców na Enea Stadionie. W niedzielę piłkarze Lecha podejmować będą Cracovię… » więcej 2024-04-26, godz. 14:10 Śląskie/ Termin ogłoszenia wyroku w sprawie wybuchu gazu w Szczyrku - 10 maja (opis) Na 10 maja bielski sąd okręgowy wyznaczył termin ogłoszenia wyroku w sprawie wybuchu gazu w Szczyrku, w którym zginęło osiem osób - zapowiedział w piątek… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Węgry/ Trump na CPAC: jako prezydent USA będę kontynuował współpracę z Orbanem Po ponownym wyborze na prezydenta Stanów Zjednoczonych będę blisko współpracował z premierem Węgier Viktorem Orbanem - zapowiedział w piątek kandydat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »