Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-24, 15:50 Autor: PAP

Czarnek: To był dobry rok szkolny, ale pełen wyzwań (opis)

To był dobry rok szkolny, pełen wyzwań, ale dużo lepszy niż poprzedni – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek na ogólnopolskim zakończeniu roku szkolnego, które odbyło się w czwartek w liceum w Siedlcach (Mazowieckie). Zapowiedział też zbliżające się inicjatywy resortu.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wraz z m.in. mazowieckim kuratorem oświaty Aurelią Michałowską i parlamentarzystami– Teresą Wargocką i Krzysztofem Tchórzewskim wzięli udział w ogólnopolskim zakończeniu roku szkolnego w I Katolickim Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach (Mazowieckie). Jest to szkoła publiczna prowadzona przez diecezję siedlecką.


"To był dobry rok, pełen wyzwań, ale dużo lepszy niż poprzedni. Poprzedni rok szkolny kończyliśmy w czerwcu, już tu na miejscu, w systemie stacjonarnym, ale po długim czasie nauki zdalnej, braku wspólnoty" – powiedział Czarnek. Ocenił, że czas pandemii był bardzo trudny.


Wspominając mijający rok szkolny, podkreślił, że dzieci powróciły do szkół 1 września ub.r. i pozostały w trybie stacjonarnym jedynie z kilkutygodniową przerwą około ferii zimowych.


"Człowiek dopiero wtedy, kiedy traci możliwość normalnego funkcjonowania, wie, co to znaczy nie mieć możliwości przychodzenia do szkoły i pobierania normalnych nauk od swoich nauczycieli" – dodał szef MEiN.


Czarnek przypomniał, że od 1 września 2021 r. intensywnie przystąpiono do odrabiania zaległości, które spowodowała nauka zdalna. Wyraził wdzięczność wobec wszystkich dyrektorów szkół i nauczycieli, że skorzystali z oferty resortu w postaci dodatkowych zajęć wspomagających.


"W ponad 90 proc. szkół za blisko 200 mln zł te zajęcia wspomagające do końca grudnia poprzedniego roku kalendarzowego były przeprowadzone i niewątpliwie pozwoliły na nadrobienie choćby części zaległości wynikających z nauki zdalnej" – ocenił minister.


Szef MEiN powiedział, że w mijającym roku szkolnym przyszły kolejne wyzwania, w tym wojna w Ukrainie. Czarnek podał, że w 160 tys. uczniów z Ukrainy jest w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych i ok. 40 tys. w przedszkolach.


"To są dzieci i młodzież przyjęte z otwartym sercem przez nauczycieli, dyrektorów, ale nade wszystko przez młodzież również tego liceum katolickiego i wszystkich szkół tutaj, w Siedlcach, w woj. mazowieckim i w całej Polsce. Za to wszystko bardzo serdecznie wam dziękujemy – my jak rząd RP, parlamentarzyści i wszyscy dorośli" – mówił. Dodał, że młodzież szkolna zdała egzamin z empatii i z otwartości na potrzeby tych, którzy uciekają przed dramatem wojny.


Szef resortu edukacji zapewnił, że system jest przygotowany na kolejny rok szkolny. "Mamy przed sobą różne scenariusze, ale na wszystkie jesteśmy gotowi, również finansowo" – podkreślił.


Czarnek dodał, że niebawem ogłosi wspólnie z UNICEF-em wspólny program w postaci organizowania półkolonii dla dzieci.


Według szefa MEiN trwający rok był rokiem wielkich inwestycji. "Tylko w ostatnich tygodniach 3,2 mld pozyskali samorządowcy ze środków rządowych na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną. Podliczając to razem ze środkami z poprzedniego roku kalendarzowego z jesieni – to jest ponad 5 mld zł w infrastrukturę edukacyjną" – wskazał. Ocenił, że to daje możliwość zwiększenia potencjału i unowocześnienia polskich szkół.


Minister przypomniał też m.in. o programie Poznaj Polskę, w którego ramach setki tysięcy dzieci mogły wyjechać na wycieczki.


Mówił też o nowych przepisach, które będą umożliwiały 15 lipca ruszyć z nowym programem wsparcia inwestycyjnego dla szkół niesamorządowych prowadzonych przez stowarzyszenia i podmioty katolickie, których – jak podkreślił – jest w Polsce niemało. "Wiem o potrzebach również w tej szkoły katolickiej i o planach inwestycyjnych. Zapraszam księdza dyrektora do tego, żeby złożyć wniosek do 15 lipca, który będzie rzetelnie rozpatrywany" – zapewnił.


Czarnek odczytał również list premiera Mateusza Morawieckiego do społeczności szkolnej. Prezes Rady Ministrów pogratulował w nim nauczycielom i uczniom "wielkiego i owocnego wysiłku".


"Proszę przyjąć wyrazy szacunku i uznania dla pracy nauczycieli, pedagogów i pracowników systemu edukacji oraz wysiłku uczniów. Życzę państwu sukcesów, wielkiej satysfakcji i radości z pracy. Uczniom zaś życzę entuzjazmu, motywacji i wiary w wasze nieograniczone możliwości i dobrych wakacji" – napisał premier.


Kończący się w piątek rok szkolny 2021/2022 był drugim rokiem funkcjonowania polskiej edukacji w pandemii COVID-19. Część uczniów przez pewien czas musiała uczyć się zdalnie. Po 24 lutego, po ataku Rosji na Ukrainę, w polskich szkołach i przedszkolach pojawili się uczniowie uchodźcy.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ joz/


Kraj i świat

2022-10-07, godz. 04:40 Syria/ W nalotach amerykańskich wojsk zginęło dwóch przywódców Państwa Islamskiego Amerykańskie wojsko poinformowało, że w czwartek przeprowadziło nalot w północnej Syrii, w którym zginęło dwóch członków Państwa Islamskiego (IS)… » więcej 2022-10-07, godz. 04:20 UE wyśle misję cywilną na granicę Armenii z Azerbejdżanem Unia Europejska wyśle do Armenii 'misję cywilną', która rozlokowana będzie wzdłuż granicy z Azerbejdżanem, aby 'budować zaufanie' między tymi dwoma krajami… » więcej 2022-10-07, godz. 03:40 USA/ Prezydent Biden ostrzega przed ryzykiem nuklearnej apokalipsy Prezydent USA Joe Biden ostrzegł w czwartek, że ryzyko nuklearnego Armagedonu jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 roku. 'Putin to człowiek… » więcej 2022-10-07, godz. 03:10 ONZ/ USA oskarżają Rosję o eksploatację zasobów naturalnych w Afryce w celu finasowania wojny na Ukrainie Stany Zjednoczone oskarżyły w czwartek rosyjskich najemników wojskowych o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie… » więcej 2022-10-07, godz. 02:40 USA/ Sąd w Delaware dał Elonowi Muskowi czas na sfinalizowania zakupu Twittera Sąd w stanie Delaware w USA wstrzymał w czwartek proces z pozwu platformy społecznościowej Twitter Inc przeciwko Elonowi Muskowi, który dzień wcześniej… » więcej 2022-10-07, godz. 02:20 Misja NASA Crew-5 z indiańską astronautką i rosyjską kosmonautką dotarła do ISS Należąca do SpaceX kapsuła Crew Dragon z czteroosobową załogą misji NASA Crew-5 na pokładzie, zadokowała w czwartek bezpiecznie na Międzynarodowej Stacji… » więcej 2022-10-07, godz. 01:50 USA/ Rzecznik Pentagonu: Nie ma informacji wskazujących, że Putin zdecydował się na użycie broni atomowej Ministerstwo obrony USA nie otrzymało żadnych informacji, które wskazywałyby, że przywódca Rosji Władimir Putin zdecydował się zrealizować groźby użycia… » więcej 2022-10-07, godz. 01:20 USA/ "Washington Post": Śledczy mają wystarczająco dowodów, by postawić zarzuty synowi Bidena Federalni śledczy zebrali wystarczająco dużo dowodów, by postawić zarzuty synowi prezydenta USA Joe Bidena, Hunterowi w sprawie przestępstw podatkowych oraz… » więcej 2022-10-07, godz. 00:50 Sejm/ PiS za powołaniem Instytutu im. Kolbego; KO i Lewica przeciw, Koalicja Polska się wstrzyma Za powołaniem Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego będzie głosowało PiS, KO i Lewica będą przeciw, Koalicja Polska… » więcej 2022-10-07, godz. 00:40 Sejm/ Projekt zwiększający o 15 mln zł środki na repatriację - do trzeciego czytania Komisyjny projekt nowelizacji ustawy o repatriacji, który zakłada zwiększenie w 2022 roku wydatków na repatriacje, został skierowany do trzeciego czytania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »