Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-24, 10:50 Autor: PAP

Ukraina/ Prezydent Zełenski: Ukraina będzie członkiem UE

Ukraina w przyszłości będzie członkiem UE – oświadczył w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski. Do rządu i Rady Najwyższej zaapelował o priorytetowe uchwalenie ustaw, dotyczących eurointegracji.

„Ta książka nie ma od dzisiaj innego zakończenia oprócz jednego – Ukraina stanie się w przyszłości członkiem UE” – oświadczył Zełenski w wystąpieniu, opublikowanym w piątek rano.


„Ukraina to nie mostek, nie poduszka między Zachodem i Rosją, nie bufor między Europą i Azją, nie +szara strefa+, nie terytorium tranzytowe i nie pogranicze między orkami i elfami. Ukraina to przyszły równy partner dla co najmniej 27 krajów UE” – powiedział Zełenski.


„Uwolniliśmy się od poniżającego określenia +kraj trzeci+ (…) Jesteśmy przyszłym członkiem UE” – oświadczył.


Kluczem do sukcesu, jak zapowiedział, jest wspólne działanie wszystkich gałęzi władzy i społeczeństwa.


„Pomimo wojny kontynuujemy wprowadzanie ustaw, norm i zasad UE we wszystkich sferach życia. Rząd przygotuje mapę drogową. Lista kroków jest znana – mamy rekomendacje KE. Od Rady Najwyższej oczekujemy uchwalenie w trybie priorytetowym ustaw eurointegracyjnych, a od was wszystkich – świadomości obywatelskiej, oddania naszym wartościom i uświadomienia sobie, że nikt oprócz nas nie zbuduje europejskiej Ukrainy” – podkreślił Zełenski. Ukraina, jak dodał, powraca do rodziny europejskiej, a nie „przyłącza się do niej”.


„Ukraina walczy dzisiaj o wolność. I ta wojna zaczęła się właśnie wtedy, gdy Ukraina powiedziała o swoim prawie do wolności. Do swojego wyboru przyszłości. I widzieliśmy go właśnie w UE” – zaznaczył prezydent Ukrainy.


https://t.me/V_Zelenskiy_official/2210


Rada Europejska podjęła w czwartek decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. (PAP)


just/ tebe/


Kraj i świat

2022-09-26, godz. 06:10 Piotr Mazurek: Musimy odczarować Polskę i aktywizować lokalne młode społeczności (wywiad) Musimy odczarować Polskę powiatowo - gminną i aktywizować lokalne młode społeczności. Po raz pierwszy dla młodych zostały stworzone instrumenty, które… » więcej 2022-09-26, godz. 06:10 Japonia zakazuje eksportu do Rosji towarów związanych z produkcją broni chemicznej Japonia podjęła decyzję o zakazie eksportu do Rosji towarów związanych z produkcją broni chemicznej i jest „głęboko zaniepokojona” możliwym użyciem… » więcej 2022-09-26, godz. 06:10 Nanoplastik może zaburzać pracę ludzkich komórek Laboratoryjne badanie na hodowlach ludzkich komórek wskazało, że cząstki coraz powszechniej obecnego w środowisku nanoplastiku mogą zaburzać pracę tych… » więcej 2022-09-26, godz. 06:10 Resort edukacji i nauki pracuje nad zmianą minimalnego wynagrodzenia profesorów Trwają prace związane z analizą skutków finansowych zmiany rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora… » więcej 2022-09-26, godz. 06:00 Szkolne mundurki mogą zawierać szkodliwe substancje W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie miliony dzieci w wieku szkolnym są codziennie narażone na potencjalnie szkodliwe poziomy substancji per- i polifluoroalkilowych… » więcej 2022-09-26, godz. 05:50 Kanada zwiększa możliwości transportowe dostaw broni dla Ukrainy Kanada zwiększa możliwości przeładunkowe swojej bazy transportowej w Szkocji, by szybciej dostarczać broń i inne dostawy bezpośrednio do Ukrainy oraz do… » więcej 2022-09-26, godz. 05:40 Prognoza pogody na 26 i 27 września Jak informuje IMGW, przeważający obszar Europy obejmuje rozległy niż z głównym ośrodkiem nad Morzem Norweskim. W zasięgu wyżów jest jedynie częściowo… » więcej 2022-09-26, godz. 04:40 Pomoc wojska w kolejnych dwóch prowincjach Kanady po huraganie Fiona Wyspa Księcia Edwarda oraz Nowa Fundlandia i Labrador to kolejne dwie prowincje Kanady, w których wojsko będzie pomagać po huraganie Fiona - poinformował… » więcej 2022-09-26, godz. 03:40 Europejska prawica gratuluje Giorgii Meloni zwycięstwa w wyborach we Włoszech Politycy europejskiej prawicy, sympatyzujący z liderką ugrupowania Bracia Włosi Giorgią Meloni- triumfatorką niedzielnych wyborów parlamentarnych składają… » więcej 2022-09-26, godz. 03:20 Ukraina/ Armia: na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty uzbrojone w pociski manewrujące W skład rosyjskiej grupy morskiej na Morzu Czarnym wchodzą cztery okręty uzbrojone w 28 pocisków manewrujących Kalibr, poinformowało w poniedziałek na facebooku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »