Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-23, 23:20 Autor: PAP

USA/ Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym kolejne cztery zestawy HIMARS

Biały Dom ogłosił w czwartek nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. W nowym pakiecie znajdą się m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, a także łodzie patrolowe i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.

Według komunikatu Pentagonu, w ramach nowego pakietu USA przekażą ze swoich magazynów cztery wyrzutnie HIMARS, dodatkowo do czterech dotychczas przekazanych, a także 36 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 105 mm, 18 łodzi patrolowych do ochrony wybrzeża, pojazdy do holowania haubic M777, 1200 granatników i 2 tys. karabinów maszynowych.


Nowa transza oznacza, że od 24 lutego USA przekazały lub przekażą Ukrainie broń o łącznej wartości 6,1 mld dolarów. "Stany Zjednoczone będą kontynuować wspieranie obrony Ukrainy i jej suwerenności i integralności terytorialnej. Odwaga i determinacja ukraińskich sił zbrojnych, nie mówiąc o obywatelach, nadal inspiruje świat i jesteśmy zobowiązani być z nimi podczas gdy walczą o swoją wolność" - powiedział podczas briefingu prasowego w Białym Domu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.


Pytany o to, jak długo USA będą kontynuować pomoc Ukrainie w obliczu pogarszających się warunków ekonomicznych w Ameryce, Kirby stwierdził - powołując się na słowa prezydenta Bidena - że będzie to robić. Dodał też, że choć prezydent stara się wyważyć obie kwestie, od początku mówił, że wsparcie Ukrainy będzie wiązało się z kosztami.


Nie potrafił jednocześnie powiedzieć, jak długo może potrwać wojna. Zaznaczył jednak, że rosyjskie wojska, mimo stopniowych postępów, nadal borykają się z dużymi problemami, z logistyką, ze spójnością czy integracją działań poszczególnych jednostek.


Kirby zapowiedział również, że podczas nadchodzącego szczytu G7 w Niemczech ogłoszone zostaną kolejne sankcje przeciwko Rosji.


W środę wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman poinformowała, że pierwsza partia wyrzutni HIMARS wraz z naprowadzanymi za pomocą GPS rakietami o zasięgu ok. 70 km dotarła już na Ukrainę. Rakiety mają poważnie zwiększyć zasięg rażenia ukraińskich sił, bo posiadane przez nie systemy artyleryjskie mają w większości zasięg ok. 40 km.


Dodatkowe cztery sztuki podobnego systemu, M270 MLRS ma przekazać Ukrainie Wielka Brytania, zaś Niemcy zobowiązały się do wysłania trzech wyrzutni jego zmodernizowanej niemieckiej wersji, MARS II.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ zm/


Kraj i świat

2022-06-27, godz. 14:10 Ukraina/ Armia: znów ostrzelaliśmy garnizon Rosji na Wyspie Węży Siły ukraińskie kontynuują operację przeciw wojskom rosyjskim na Wyspie Węży i minionej nocy przeprowadziły skuteczne ostrzały, trafiony został zestaw… » więcej 2022-06-27, godz. 14:10 Stoltenberg: wzmocnimy nasze grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady (krótka2) Na szczycie NATO w Madrycie wzmocnimy naszą wysuniętą obronę; wzmocnimy nasze grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady - powiedział… » więcej 2022-06-27, godz. 14:10 Beach Pro Tour - Kasprzyk: turnieje w kraju służą polskim parom Cztery z 25 turniejów siatkówki plażowej Beach Pro Tour rangi Futures odbędą się w tym roku w Polsce. 'Turnieje w kraju służą naszym parom, stąd decyzja… » więcej 2022-06-27, godz. 14:10 Warszawa/ Spektakl familijny w namiocie cyrkowym "Jak przestałem być idealny" - od 7 lipca Po dwóch latach przerwy mobilna scena Instytutu Teatralnego (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego w niebiesko-białym namiocie cyrkowym wyrusza w trasę. Objazd spektaklu… » więcej 2022-06-27, godz. 14:10 Dworczyk: zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy pokazuje, że Rosję można pokonać (opis) Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy pokazuje, że Rosję można pokonać - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, otwierając w Warszawie wystawę, na której… » więcej 2022-06-27, godz. 14:10 W. Brytania/ Minister: pomożemy sprawdzać, czy zboże nie jest skradzione przez Rosję Wielka Brytania dostarcza technologię umożliwiającą badanie zboża, aby sprawdzić, czy nie zostało ono skradzione przez Rosję z ukraińskich silosów i… » więcej 2022-06-27, godz. 14:00 Świętokrzyskie/ Ruszyła kampania "Nie daj się sprzedać", dotycząca handlu ludźmi W regionie świętokrzyskim ruszyła kampania informacyjna 'Nie daj się sprzedać', poruszająca tematykę handlu ludźmi. W jej ramach powstał specjalny spot… » więcej 2022-06-27, godz. 14:00 Szef NATO Stoltenberg zapowiedział zwiększenie sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. (krótka) Szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około… » więcej 2022-06-27, godz. 13:50 Kujawsko-pomorskie/ Policja: trwa postępowanie dotyczące m.in. użycia gazu w Inowrocławiu Na polecenie komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy służby kontroli prowadzą postępowanie ws. działań funkcjonariuszy w niedzielę w Inowrocławiu… » więcej 2022-06-27, godz. 13:50 Gdańsk/ IPN o osiągnięciach Klubu Sportowego Gedania na 100-lecie powstania Bycie częścią Klubu Sportowego Gedania, budowanie jego potęgi było z jednej strony deklaracją przywiązania do polskości, z drugiej zaś dawało możliwość… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »