Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-23, 12:50 Autor: PAP

Tusk: wiceminister Rzymkowski pluje w twarz nauczycielom

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski jako poseł i wiceminister edukacji pluje w twarz nauczycielom - tak szef PO Donald Tusk skomentował w czwartek słowa Rzymkowskiego w kwestii zarobków nauczycieli.

Podczas czwartkowej rozmowy w Radiu Zet Rzymkowski m.in. przyznał, że zarabia 11 tys. netto i stwierdził, że zna kilku nauczycieli, którzy zarabiają porównywalnie, a jeden z nich "to jest nauczyciel, który pracuje po prostu w dwóch szkołach i jest w pełni zadowolony z tego powodu".


Na uwagę, że prezes ZNP stwierdził, iż nauczyciele są najgorzej opłacaną grupą zawodową a rząd nie ma pomysłu jak im pomóc i zapytany dlaczego nauczyciele muszą tak marnie zarabiać, Rzymkowski odpowiedział, że to zależy czy patrzy się z punktu widzenia stawki godzinowej, czy z punktu widzenia globalnego wynagrodzenia. Stwierdził też, że zarabia 11 tys. netto, ale pracuje 7 dni w tygodniu. Na uwagę, że "widziały gały, co brały", wiceszef MEiN odparł: "Ale nauczyciele też widzieli, co brali". Dodał, że jego rodzicie pracowali w szkole ponad 30 lat i wiedzieli na co się decydują.


"Jak dziś rano (...) zobaczyłem wypowiedź ministra Rzymkowskiego to nie uwierzyłem, że jest to możliwe, naprawdę" - powiedział Tusk w czwartek dziennikarzom. "Z tego względu, że to jest nie tylko poseł, ale i wiceminister edukacji, on pluje w twarz nauczycielom" - stwierdził szef PO.


Tusk podkreślił, że nauczyciele nie mogą liczyć na tak "solidne podwyżki o 50 proc", odnosząc się do zeszłorocznych podwyżek dla premiera, ministrów, posłów i senatorów. Dodał, że "nikt nie szedł do zawodu nauczycielskiego" ze świadomością tego, "że będzie inflacja 15 proc. i drożyzna". "Nie sądzę, żeby nauczyciele pisali się na taką robotę za tak mizerne pieniądze, przy takiej drożyźnie" - dodał.


Na pytanie, czy przewiduje podwyżki dla nauczycieli w razie wygranej jego formacji w wyborach odpowiedział, że tę decyzję należy podjąć już teraz. "Jak my będziemy rządzili, to nie wiem, o ile trzeba będzie podnieść płace budżetówce, na pewno więcej niż 20 proc." - dodał. Zaznaczył, że za jego rządów doszło do trzech podwyżek dla nauczycieli w ciągu roku o w sumie 30 proc.


Zdaniem Tuska, Prawo i Sprawiedliwość ma "kompletnie gdzieś polską inteligencję, ludzi pracujących dla państwa". "Nie wiem czy dlatego, że może im wychodzi z rachunku, że to jest mało głosów - to jest bezduszne" - dodał.


We wtorek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował o przygotowaniu przez związek projektu nowelizacji ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Jedną z propozycji zawartych w projekcie są podwyżki dla nauczycieli. "Propozycja wzrostu wynagrodzeń o 4,4 proc., przy 14 proc. inflacji pokazuje, że to nawet nie jest rekompensata inflacyjna, to nie jest jakakolwiek oferta dla tego środowiska" – dodał.


Akcentował, że "na nauczycieli można liczyć, ale jednocześnie nauczyciele także potrafią liczyć". "To, że dzisiaj z zawodu odchodzą masowo nauczyciele to jest efekt tego, że państwo nawet nie próbuje rozmawiając ze związkami zawodowymi wypracować jakieś wspólne przedsięwzięcia i propozycje wzrostu wynagrodzeń. To jest rzecz, która absolutnie wymaga sprzeciwu ze strony związków zawodowych" – powiedział.


Rzymkowski stwierdził w czwartek w Radiu Zet, że jeśli ktoś chce bić się w piersi i przepraszać za to, że nauczyciele zarabiają mniej, a mogli więcej zarabiać, to prezesi największych central związkowych, w tym pan Sławomir Broniarz.


Autor: Adrian Kowarzyk


amk/ mok/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 12:20 Piłkarska LK - Pogoń i Lechia walczą o awans do 2. rundy (zapowiedź) Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk rozpoczną w czwartek walkę o awans do 2. rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Konferencji. Ich rywalami będą, odpowiednio, KR… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Wielkopolskie/ Po wypadku autostrada A2 niedaleko Wrześni zablokowana w kierunku Warszawy Jedna osoba została ranna w wypadku auta osobowego na autostradzie A2, do którego doszło w środę przed południem na wysokości miejscowości Targowa Górka… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Śląskie/ Pierwsza rozprawa ws. zabójstwa policjanta w Raciborzu Pierwszą rozprawę w procesie 41-letniego Radosława Ś., który w maju ubiegłego roku w Raciborzu zastrzelił interweniującego policjanta Michała Kędzierskiego… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Rzecznik MSZ: zastanawiamy się nad kolejnymi sankcjami wobec reżimu Łukaszenki Zastanawiamy się nad kolejnymi sankcjami wobec reżimu Łukaszenki, to będzie kilka dni bardzo poważnego myślenia przepełnionego również lękiem o pozostałe… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Częstochowa/ Policja prosi o informacje ws. nocnego śmiertelnego wypadku Policja poszukuje kierowcy białego tira, który ominął w środę w nocy mężczyznę leżącego na przejściu dla pieszych w Częstochowie - poinformowała… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Hilary Swank zagrała główną rolę w thrillerze Netfliksa „Mother’s Milk” Problemowi uzależnienia od narkotyków poświęcony jest najnowszy thriller Netfliksa zatytułowany „Mother’s Milk”, w którym w roli głównej zobaczymy… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Łódź/ 500 seniorów otrzyma opaski bezpieczeństwa Pięciuset mieszkańców Łodzi powyżej 65. roku życia otrzyma tzw. opaski życia. Zakładane na rękę urządzenia służą do wzywania natychmiastowej pomocy… » więcej 2022-07-06, godz. 12:10 Warmińsko-mazurskie/ Jedna osoba zginęła w wypadku na dk 59 w Wejdykach Po zderzeniu motoroweru z samochodem zablokowana jest droga krajowa nr 59 w Wejdykach (woj. warmińsko-mazurskie) - podała w środę policja. Kierujący motorowerem… » więcej 2022-07-06, godz. 12:10 Norwegia odrzuca możliwość unieważnienia przebiegu granicy z Rosją na Morzu Barentsa Norweskie MSZ odrzuca możliwość unieważnienia umowy zawartej z Rosją w 2010 roku, określającej przebieg granicy między tymi państwami na Morzu Barentsa… » więcej 2022-07-06, godz. 12:10 Przewodniczący Rady Europejskiej: przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jest w UE Przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jest w Unii Europejskiej - zadeklarował w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas debaty w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »