Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-23, 12:50 Autor: PAP

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Sejm odrzucił w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Senat chciał m.in. wykreślenia przepisów dotyczących interwencyjnego zakupu węgla. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Senat nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przyjął 9 czerwca. Zaproponował do niej trzy poprawki, którymi w środę zajmowała się sejmowa komisja. Większość posłów komisji opowiedziała się za odrzuceniem wszystkich senackich propozycji.


Jedna z poprawek Senatu dotyczyła aborcji w przypadku, gdy ciąża jest następstwem gwałtu. Senacka propozycja zakładała, że w sprawach Ukrainek prokurator miałby 7 dni od zawiadomienia na stwierdzenie, że zachodzi przesłanka dopuszczająca aborcję w tym przypadku. Poprawka, zdaniem jej autorów, miała gwarantować kobietom, które zostały skrzywdzone przez rosyjskich okupantów, otrzymanie zaświadczenia przed upływem 12. tygodnia ciąży.


Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podkreślał w środę na sejmowej komisji, że każdemu zależy na tym, aby kobiety, które dotknęła trauma zbrodni wojennych, mogły skorzystać ze wszystkich możliwości prawnych. Zapewnił, że do MSWiA i Prokuratury Krajowej nie wpłynęły żadne informacje ani skargi mówiące o opóźnieniach w wydawaniu zaświadczeń. Dodał też, że dotrzymanie terminu 7 dni jest niemożliwe, bo pokrzywdzoną w ciągu 14 dni musi przesłuchać sąd. Ta poprawka, w jego ocenie, była niezasadna, niezgodna z Kpk i miała charakter ideowy.


Za odrzuceniem poprawki głosowało 260 posłów, przeciwko 181, a pięcioro posłów wstrzymało się od głosu.


Druga poprawka miała na celu wykreślenie z noweli przepisów, które umożliwią przekierowanie w 2022 r. wolnych środków z Funduszu Zapasów Interwencyjnych oraz Funduszu Rozwoju Dróg na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz uzupełnić zapasy. Autor poprawki, senator KO Stanisław Gawłowski nazwał te przepisy "gigantycznym skandalem". Mówił, że te środki powinny być przeznaczone na poprawę środowiska w Polsce, nie zakup węgla.


Szefernaker zwracał uwagę, że w tej poprawce nie zaproponowano przesunięcia środków na interwencyjny zakup węgla z innego źródła. Podkreślał, że celem tego zakupu jest zapewnienie bezpieczeństwa polskim obywatelom w zakresie cen ciepła. Jego zdaniem ta poprawka była "antyspołeczna".


Za odrzuceniem poprawki głosowało 238 posłów, przeciwko pięcioro, a 201 posłów wstrzymało się od głosu.


Trzecia poprawka dotyczyła kwestii powiadamiania przez pracodawcę o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. W ocenie rządu i sejmowych legislatorów pokrywała się ona z innym zapisem zawartym w noweli. Za odrzuceniem propozycji było 232 posłów, przeciw - 205, a 10 posłów wstrzymało się od głosu.


Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce. Nowe przepisy mają na celu m.in. uelastycznienie rynku pracy, zwiększenie możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców, a także tworzenie punktów przedszkolnych dla dzieci z Ukrainy. W noweli są też rozwiązania, które pozwolą wyeliminować przypadki pobierania świadczeń przez obywatela Ukrainy, który utracił do nich prawo. Ureguluje też kwestie zmiany i ponownego nadania statusu UKR, którzy ukraińscy uchodźcy otrzymują w rejestrze PESEL, w przypadku wyjazdów z Polski i powrotu.


Nowela trafi teraz do prezydenta.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ ok/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 13:00 Politechnika Poznańska i spółka Nanoseen zwycięzcami konkursu Polski Produkt Przyszłości Politechnika Poznańska i spółka Nanoseen zwyciężyły w konkursie Polski Produkt Przyszłości, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości… » więcej 2022-07-06, godz. 13:00 BBN: prezydenci Polski i Litwy spotkają się w czwartek na przesmyku suwalskim Prezydent Andrzej Duda odwiedzi w czwartek zlokalizowane na przesmyku suwalskim mobilne stanowisko dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, gdzie… » więcej 2022-07-06, godz. 13:00 Ukraina/ Wiceminister rolnictwa: w tym roku oczekujemy zbioru zbóż na poziomie co najmniej 50 mln ton Ukraina spodziewa się, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą co najmniej 50 mln ton, mimo trudności, z jakimi muszą się mierzyć rolnicy w związku z rosyjską… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Włochy/ Lekarze apelują do grupy Maneskin, by przełożyła koncert w Rzymie ze względu na Covid-19 Lekarze i eksperci zaapelowali do włoskiej grupy rockowej Maneskin, by przełożyła zapowiedziany na sobotę wielki koncert w Rzymie, ponieważ notuje się w… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 UE/ PE przeciwko nieuznawaniu energii jądrowej i gazu za "zielone" źródła energii (krótka) Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Zakopane/ Rozpoczyna się 7. Zakopiański Festiwal Literacki Na tatrzańskim szlaku literatury znajdzie się blisko 30 autorów książek i ponad 20 wydawnictw - weźmą udział w rozpoczynającym się w czwartek 7. Zakopiańskim… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Pomorskie/ Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami W środę w południe na wszystkich kąpieliskach województwa pomorskiego nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 W. Brytania/ Z rządu Johnsona w niespełna dobę odeszło 15 osób W ciągu kilkunastu godzin z szeroko rozumianego rządu Borisa Johnsona odeszło 15 osób. Wśród nich wprawdzie tylko dwie były na szczeblu ministrów, ale… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Podlaskie/ Mniejszość litewska obchodzi Dzień Koronacji Króla Mendoga Litwini mieszkający w Polsce, głównie na Sejneńszczyźnie, obchodzą w środę w Sejnach i w Puńsku (Podlaskie) Święto Koronacji Króla Mendoga, pierwszego… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Łódzkie/ Koniec utrudnień po wypadku na dk 12 w Sulejowie Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 12 w Sulejowie (woj. łódzkie). Zderzyły się tam trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpita… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »