Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-23, 12:50 Autor: PAP

Parlament Europejski wezwał szefów państw i rządów do nadania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE (opis)

Przy 529 głosach za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących się Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie UE, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE „bezzwłocznie”.

Parlament stwierdził, że status kandydata do UE powinna uzyskać także Gruzja, „kiedy jej rząd zrealizuje” priorytety wskazane przez Komisję Europejską.


W kontekście brutalnej rosyjskiej agresji wobec Ukrainy ten krok byłby równoznaczny z okazaniem przywództwa, determinacji i wizji - uważają eurodeputowani. Podkreślają jednocześnie, że nie ma „szybkiej ścieżki” do członkostwa w UE i że akcesja pozostaje procesem opartym na dokonaniach i zorganizowanym, który wymaga spełnienia kryteriów członkostwa w UE i zależy od skutecznego wdrożenia reform.


Parlament wezwał władze Ukrainy, Republiki Mołdawii i Gruzji do „jednoznacznego wykazania politycznej determinacji w realizacji europejskich ambicji ich narodu” i przyspieszenia reform w celu jak najszybszego skutecznego spełnienia kryteriów członkostwa w UE.


W rezolucji podkreślono, że nie ma alternatywy dla rozszerzenia, które jest „bardziej niż kiedykolwiek inwestycją geostrategiczną” w stabilną, silną i zjednoczoną UE. Perspektywa pełnego członkostwa w UE dla krajów ubiegających się o członkostwo leży w jej własnym interesie politycznym, gospodarczym i bezpieczeństwa. Posłowie domagają się, aby proces rozszerzenia został „ożywiony” i odblokowany w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich.


Zgodnie z art. 49 Traktatu UE każdy kraj europejski, który szanuje wartości, o których mowa w art. 2, i zobowiązuje się do ich promowania, może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Decyzję o nowym członkostwie w UE podejmuje jednogłośnie Rada, po konsultacji z Komisją i uzyskaniu zgody Parlamentu.


Ukraina (28 lutego), Republika Mołdawii i Gruzja (oba 3 marca) wystąpiły o członkostwo w UE w następstwie rosyjskiego ataku na Ukrainę. 17 czerwca Komisja opublikowała opinie na temat trzech wniosków.


Sprawa jest w porządku obrad Rady Europejskiej, która spotyka się w czwartek i piątek w Brukseli. Przed szczytem przywódcy UE spotkali się dziś rano ze swoimi odpowiednikami z Bałkanów Zachodnich.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ jar/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 12:20 Piłkarska LK - Pogoń i Lechia walczą o awans do 2. rundy (zapowiedź) Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk rozpoczną w czwartek walkę o awans do 2. rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Konferencji. Ich rywalami będą, odpowiednio, KR… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Wielkopolskie/ Po wypadku autostrada A2 niedaleko Wrześni zablokowana w kierunku Warszawy Jedna osoba została ranna w wypadku auta osobowego na autostradzie A2, do którego doszło w środę przed południem na wysokości miejscowości Targowa Górka… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Śląskie/ Pierwsza rozprawa ws. zabójstwa policjanta w Raciborzu Pierwszą rozprawę w procesie 41-letniego Radosława Ś., który w maju ubiegłego roku w Raciborzu zastrzelił interweniującego policjanta Michała Kędzierskiego… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Rzecznik MSZ: zastanawiamy się nad kolejnymi sankcjami wobec reżimu Łukaszenki Zastanawiamy się nad kolejnymi sankcjami wobec reżimu Łukaszenki, to będzie kilka dni bardzo poważnego myślenia przepełnionego również lękiem o pozostałe… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Częstochowa/ Policja prosi o informacje ws. nocnego śmiertelnego wypadku Policja poszukuje kierowcy białego tira, który ominął w środę w nocy mężczyznę leżącego na przejściu dla pieszych w Częstochowie - poinformowała… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Hilary Swank zagrała główną rolę w thrillerze Netfliksa „Mother’s Milk” Problemowi uzależnienia od narkotyków poświęcony jest najnowszy thriller Netfliksa zatytułowany „Mother’s Milk”, w którym w roli głównej zobaczymy… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Łódź/ 500 seniorów otrzyma opaski bezpieczeństwa Pięciuset mieszkańców Łodzi powyżej 65. roku życia otrzyma tzw. opaski życia. Zakładane na rękę urządzenia służą do wzywania natychmiastowej pomocy… » więcej 2022-07-06, godz. 12:10 Warmińsko-mazurskie/ Jedna osoba zginęła w wypadku na dk 59 w Wejdykach Po zderzeniu motoroweru z samochodem zablokowana jest droga krajowa nr 59 w Wejdykach (woj. warmińsko-mazurskie) - podała w środę policja. Kierujący motorowerem… » więcej 2022-07-06, godz. 12:10 Norwegia odrzuca możliwość unieważnienia przebiegu granicy z Rosją na Morzu Barentsa Norweskie MSZ odrzuca możliwość unieważnienia umowy zawartej z Rosją w 2010 roku, określającej przebieg granicy między tymi państwami na Morzu Barentsa… » więcej 2022-07-06, godz. 12:10 Przewodniczący Rady Europejskiej: przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jest w UE Przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jest w Unii Europejskiej - zadeklarował w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas debaty w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »