Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-23, 12:50 Autor: PAP

Moskwa: z perspektywy energetyki Trójmorze strategiczne dla Polski

Z perspektywy energetyki i bezpieczeństwa energetycznego współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza jest strategiczna dla Polski - powiedziała w czwartek na Kongresie 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza jest tematem wiodącym 7. edycji Kongresu 590, obradującego pod hasłem „Łączymy wszystkich".


Występując na otwarcie drugiego dnia kongresu odbywającego się w podwarszawskim Nadarzynie minister klimatu przypomniała, że bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z filarów współpracy Trójmorza. Podkreśliła, że obecna sytuacja wykazała, jak dobre, potrzebne i przewidujące jest to forum – bliskie polskiej polityce i polskiej strategii w energetyce.


„W Unii Europejskiej – ostatnio uczestniczę regularnie we wszystkich radach ds. energii – dopiero po rozpoczęciu wojny zaczęło się mówić o bezpieczeństwie energetycznym. Podobno jest dużo dokumentów o bezpieczeństwie energetycznym w Unii, natomiast (…) trudno jest odróżnić radę ds. środowiska od rady ds. energii” – oceniła Moskwa.


„Na tej radzie i na tej radzie mówi się wyłącznie o transformacji – i tu i tu są procedowane elementy pakietu Fit for 55. W zasadzie można by te dwie rady skoncentrować do jednej, ponieważ Unia Europejska dopiero po wojnie zaczęła się zajmować bezpieczeństwem energetycznym - w takim trybie ekstraordynaryjnym” – zdiagnozowała minister.


Zaakcentowała, że kraje Trójmorza łączą m.in. infrastruktury energetyczne. „Dzisiaj Słowacy w sytuacji zagrożenia energetycznego – ograniczenia dostaw gazu ze strony Rosji – mogą powiedzieć: mamy połączenie z Polską, zdążyliśmy, projekt, który planowaliśmy przez lata, jest gotowy, możemy go uruchamiać. Mamy połączenie gazowe z Litwą. Mamy swoje bezpieczne połączenia” – zapewniła.


Podkreśliła, że w polskiej polityce energetycznej najważniejszym docelowym i strategicznym kierunkiem jest kierunek północ-południe. „Stąd dla nas, z perspektywy energetyki, Trójmorze jest strategiczne. Czekamy też z niecierpliwością i będziemy wykonywać wszelkie wysiłki dyplomatyczne, żeby Ukraina dołączyła do Trójmorza” – zasygnalizowała.


Przypomniała w tym kontekście o pracach nad przywróceniem nieczynnego połączenia energetycznego spod Rzeszowa z elektrownią Chmielnicka w Ukrainie, z prawdopodobną perspektywą ukończenia jeszcze w tym roku. Zaznaczyła, że da ono dodatkowy element współpracy energetycznej z tym krajem.


„Rozmawiamy z Ukrainą o kolejnych potencjalnych połączeniach gazowych, rozmawiamy ze Słowacją, z Czechami, na ich prośbę, również o kolejnych połączeniach gazowych, co pozwala nam postawić tezę, że w wymiarze energetycznym Polska jest sercem współpracy energetycznej Trójmorza” – uznała minister klimatu.


„To jest nasz ogromny potencjał, potencjał w dostępie do morza, w już zbudowanej infrastrukturze – przez to możemy stawać się nie tylko bardziej niezależni od Federacji Rosyjskiej, ale też możemy tę niezależność dawać państwom Trójmorza” – dodała Moskwa.


Mówiąc o segmencie paliwowym wskazała m.in. na rolę Orlenu na Litwie i Czechach dodając, że w tym pierwszym kraju koncern jest już niezależny od ropy rosyjskiej, a w drugim jest w trakcie uniezależniania się od tego źródła. „Współpraca paliwowa jest ważnym elementem obszaru Trójmorza, co pokazuje m.in. kryzys paliwowy na Ukrainie. Polska pomoc, polskie zaangażowanie i humanitarne i komercyjne pozwala w tym kryzysie paliwowym przetrwać Ukrainie” – zaznaczyła.


„Ta wojna pokazała, jak ważnym narzędziem są surowce energetyczne i współpraca energetyczna, ale też jak ważnym narzędziem militarnym stają się surowce energetyczne w rękach Putina. Stąd ogromne wyzwanie dla Trójmorza w najbliższych latach, żeby przyspieszyć już planowane projekty infrastrukturalne, jak np. nasz terminal FSRU (pływający terminal gazowy – PAP), aby umożliwić państwom szybką niezależność, ale też zacieśniać współpracę energetyczną” – stwierdziła Moskwa.


„Ta współpraca przekłada się potem na współpracę w innych obszarach i jest kluczem do wszystkich innych obszarów” – skonkludowała minister klimatu i środowiska.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ drag/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 12:50 Włochy/ Lekarze apelują do grupy Maneskin, by przełożyła koncert w Rzymie ze względu na Covid-19 Lekarze i eksperci zaapelowali do włoskiej grupy rockowej Maneskin, by przełożyła zapowiedziany na sobotę wielki koncert w Rzymie, ponieważ notuje się w… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 UE/ PE przeciwko nieuznawaniu energii jądrowej i gazu za "zielone" źródła energii (krótka) Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Zakopane/ Rozpoczyna się 7. Zakopiański Festiwal Literacki Na tatrzańskim szlaku literatury znajdzie się blisko 30 autorów książek i ponad 20 wydawnictw - weźmą udział w rozpoczynającym się w czwartek 7. Zakopiańskim… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Pomorskie/ Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami W środę w południe na wszystkich kąpieliskach województwa pomorskiego nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 W. Brytania/ Z rządu Johnsona w niespełna dobę odeszło 15 osób W ciągu kilkunastu godzin z szeroko rozumianego rządu Borisa Johnsona odeszło 15 osób. Wśród nich wprawdzie tylko dwie były na szczeblu ministrów, ale… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Podlaskie/ Mniejszość litewska obchodzi Dzień Koronacji Króla Mendoga Litwini mieszkający w Polsce, głównie na Sejneńszczyźnie, obchodzą w środę w Sejnach i w Puńsku (Podlaskie) Święto Koronacji Króla Mendoga, pierwszego… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Łódzkie/ Koniec utrudnień po wypadku na dk 12 w Sulejowie Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 12 w Sulejowie (woj. łódzkie). Zderzyły się tam trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpita… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Łódź/ W zoo urodziła się panda mała; to gatunek zagrożony wyginięciem Panda mała, występująca w Azji - od Himalajów po Syczuan i Birmę - urodziła się w łódzkim ogrodzie zoologicznym. 'Nasza radość jest tym większa, że… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Podkarpackie/ W Nisku skręcono najdłuższy grzejnik aluminiowy w Polsce W Nisku pracownicy zakładu KFA Armatura wspólnie z mieszkańcami skręcili grzejnik, który składał się ze 100 żeberek. Jego długość wyniosła 8 metrów… » więcej 2022-07-06, godz. 12:40 Ukraina/ Władze: Rosjanie będą zwozić nauczycieli do Enerhodaru, by realizować swój program nauczania Rosyjscy okupanci ogłosili, że mają zamiar przywozić nauczycieli i rozpocząć nowy rok szkolny zgodnie z programem nauczania obowiązującym w Rosji - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »