Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-23, 11:44 Autor: PAP

Czwartek (23.06) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE [fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET]
Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE [fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET]
Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (L) i prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek (P) [fot. PAP/Piotr Nowak]
Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (L) i prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek (P) [fot. PAP/Piotr Nowak]
(20:50) Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej; to historyczny moment - poinformował w czwartek na Twitterze szef Rady Charles Michel. Jak dodał, przywódcy UE postanowili również uznać europejską perspektywę Gruzji.

"Porozumienie. Rada Europejska właśnie zdecydowała o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii. Historyczny moment. Dzisiejszy dzień oznacza kluczowy krok na waszej drodze do UE" - napisał Michel.
Dowiedz się więcej.

(19:00) Z naszego punktu widzenia Tusk nie jest najgorszym szefem, szczególnie biorąc pod uwagę jego opowieści chociażby o tym, że zakażemy rozwodów. Widocznie zakłada, że jego elektorat jest na takim samym poziomie rozgarnięcia, co on sam – stwierdził prezes PiS w wywiadzie dla Polska Times.

Kaczyński w wywiadzie został zapytany m.in. o rosnącą inflację. "Słyszałem także, że inflacja jest naszą winą, tymczasem trzeba jasno powiedzieć, że żaden rząd nie byłby w stanie uniknąć inflacji w takiej sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się światowa gospodarka i finanse. Inflacja nie jest wynikiem działań rządu i Narodowego Banku Polskiego lecz Rosji, która wywołała wojnę" - podkreślił lider PiS.
Dowiedz się więcej.

(18:30) Większość klubów w Sejmie opowiedziała się w czwartek za dalszą pracą nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, który m.in. reguluje zasady pracy zdalnej. Konfederacja złożyła wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć na następnym posiedzeniu Sejmu.

Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Projekt zakłada dodatkowo, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.
Dowiedz się więcej.

(18:30) Komisja Finansów Publicznych w czwartek omawiała sprawozdania z wykonania budżetu państwa w 2021 r., m.in. części dotyczącej wykonania dochodów.

W czwartek Komisja Finansów Publicznych omawiała sprawozdania w wykonania budżetu państwa w 2021 r. Wśród informacji, jaka została przedstawiona podczas posiedzenia komisji, znalazło się m.in. sprawozdanie z wykonania dochodów budżetu państwa w 2021 r.
Dowiedz się więcej.

(18:20) Premier Finlandii Sanna Marin przekazała w czwartek, że ma nadzieję na rozwiązanie impasu w sprawie przyjęcia jej kraju i Szwecji do NATO przed szczytem Sojuszu, który odbędzie się w Madrycie w przyszłym tygodniu.

„Nie wiemy jeszcze, jaki jest plan. Obecnie (...) prowadzimy rozmowy z Turcją, ze Szwecją, a także z sekretariatem (międzynarodowym) NATO” – powiedziała Marin, wchodząc do budynku, w którym odbywa się szczyt UE.
Dowiedz się więcej.

(17:50) Rosjanie złamali umowę i zakręcili kurek z gazem, a okazało się, że gaz w Polsce jest, dla gospodarstw domowych i przemysłu; to efekt prowadzonej przez ostatniej lat polityki dywersyfikacji dostaw - powiedział prezydent Andrzej Duda w Zambrowie.

W czwartek prezydent odwiedził Zambrów w woj. podlaskim, gdzie spotkał się z mieszkańcami. Podczas wystąpienia odniósł się do kwestii polityki energetycznej polskiego rządu.
Dowiedz się więcej.

(17:40) Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, które kończą swoje spotkania z uchodźczyniami, wolontariuszami i organizacjami pomocowymi w Polsce i Ukrainie, wezwały do zaprzestania wojny. Jak podkreśliły, w czasie ostatnich dni usłyszały historie pełne bólu, ale i zobaczyły, jak wielką siłę mają kobiety.

Jody Williams, Tawakkol Karman, Leymah Gbowee od poniedziałku spotykały się z uchodźczyniami w ośrodkach pomocy, wolontariuszami i organizacjami wspierającymi osoby uciekające przed wojną. Były w Krakowie, Rzeszowie, Przemyślu i Lwowie. W czwartek na konferencji prasowej w stolicy Małopolski podsumowały swoją wizytę.
Dowiedz się więcej.

(17:40) Dzisiaj zmagamy się z wieloma przeciwnościami, ale chcę zapewnić, że w sposób twardy, odważny i mądry czuwamy nad kwestiami bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, tego bezpieczeństwa także i militarnego - powiedział w czwartek w Zambrowie (woj. podlaskie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami Zambrowa, że w 2020 roku, kiedy wszyscy zmagaliśmy się z olbrzymim problemem pandemii koronawirusa nikt nie spodziewał się, że będzie aż ta wiele problemów, jak jest w tej chwili.
Dowiedz się więcej.

(17:20) Rząd Norwegii i Komisja Europejska uzgodniły w czwartek, że "poszerzą współpracę, aby zapewnić dodatkowe krótkoterminowe i długoterminowe dostawy norweskiego gazu" - głosi komunikat stron wydany po spotkaniu wiceszefa KE Fransa Timmermansa i ministra energetyki Norwegii Terje Aaslanda.

Nadzorujący unijną politykę klimatyczną Timmermans, minister Aasland i komisarz UE ds. energii Kadri Simson podpisali wspólnie oświadczenie, w którym poinformowano też, że sprzedaż norweskiego gazu dla UE w 2022 roku może wzrosnąć o 8 proc., do 122 mld metrów sześciennych.
Dowiedz się więcej.

(16:40) Przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli europosłowie pozowali do wspólnego zdjęcia z 30-metrową flagą Ukrainy, flagami UE i państw członkowskich na znak solidarności z Ukraińcami. To forma apelu o przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE na rozpoczętym w czwartek szczycie unijnym.

Inicjatorami akcji byli były szef polskiego MSZ, europoseł Witold Waszczykowski (PiS) oraz były premier Litwy Andrius Kubilius (EPL).
Dowiedz się więcej.

(16:40) Na szczycie UE - oprócz kwestii wsparcia Ukrainy i nadania jej statusu kandydata do UE - poruszymy kwestię przesmyku suwalskiego, wzmocnienia flanki wschodniej oraz kryzysu energetycznego i żywnościowego - powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, w którym bierze udział premier Morawiecki.
Dowiedz się więcej.

(15:30) Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w piątek ambasadora Francji w Moskwie, że jeden z francuskich dyplomatów musi opuścić Rosję.

Stanowczo potępiamy tę pozbawioną podstaw decyzję - przekazał w czwartek w komunikacie francuski MSZ.

Dowiedz się więcej.

(13:00) Prezydent Andrzej Duda powoła w piątek Radę ds. rodziny, edukacji i wychowania.

Wsparcie rodzin i młodego pokolenia to jeden z priorytetów prezydentury Andrzeja Dudy - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.

Dowiedz się więcej.

(11:30) Wszystkim ojcom w dniu ich święta życzymy szczęścia i dużo uśmiechu, satysfakcji z podejmowanego trudu oraz wielu wspólnych z dziećmi radosnych przeżyć i fascynujących przygód - napisali w liście z okazji Dnia Ojca prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.


23 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Ojca. Jest to międzynarodowe święto obchodzone w wielu krajach, ale w różnych terminach.

Dowiedz się więcej.

(10:40) Umowa zwiększająca liczbę zamówionych dla WP przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun została zatwierdzona; dotyczy pozyskania 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych; to aneks do umowy podpisanej w 2016 r. - ogłosił w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.


"Przed chwilą zatwierdziłem umowę w sprawie pozyskania na wyposażenie Wojska Polskiego 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun" - powiedział Błaszczak.

Dowiedz się więcej.

(10:40) Główny Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu 21 czerwca 2022 r. do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków z dniem 21 czerwca 2022 r. - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie Inspekcji Weterynaryjnej.

Dowiedz się więcej.

(9:20) Jedna osoba zginęła na skutek wypadku, do którego doszło w czwartek rano we Wrocławiu.

Na ul. Grabiszyńskiej zderzyły się dwa samochody osobowe, jeden z nich wjechał w przystanek tramwajowy.

Dowiedz się więcej.

(7:40) Jak wynika z projektu dokumentu końcowego szczytu unijnych przywódców, o którym PAP pisała we wtorek, Rada Europejska ma przyznać Ukrainie i Mołdawii oficjalny status państw kandydujących do Wspólnoty.

W praktyce, od kandydatury do członkostwa długa droga.

Dowiedz się więcej.

(7:20) Premier Mateusz Morawiecki uda się w czwartek do Brukseli na dwudniowy szczyt UE, który będzie poświęcony m.in. wsparciu Ukrainy oraz wnioskom o członkostwo w UE złożonym przez Ukrainę, Mołdawię i Gruzję.

Na marginesie szczytu odbędzie się nieformalne spotkanie przywódców UE i państw Bałkanów Zachodnich.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-07-06, godz. 12:50 Włochy/ Lekarze apelują do grupy Maneskin, by przełożyła koncert w Rzymie ze względu na Covid-19 Lekarze i eksperci zaapelowali do włoskiej grupy rockowej Maneskin, by przełożyła zapowiedziany na sobotę wielki koncert w Rzymie, ponieważ notuje się w… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 UE/ PE przeciwko nieuznawaniu energii jądrowej i gazu za "zielone" źródła energii (krótka) Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Zakopane/ Rozpoczyna się 7. Zakopiański Festiwal Literacki Na tatrzańskim szlaku literatury znajdzie się blisko 30 autorów książek i ponad 20 wydawnictw - weźmą udział w rozpoczynającym się w czwartek 7. Zakopiańskim… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Pomorskie/ Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami W środę w południe na wszystkich kąpieliskach województwa pomorskiego nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 W. Brytania/ Z rządu Johnsona w niespełna dobę odeszło 15 osób W ciągu kilkunastu godzin z szeroko rozumianego rządu Borisa Johnsona odeszło 15 osób. Wśród nich wprawdzie tylko dwie były na szczeblu ministrów, ale… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Podlaskie/ Mniejszość litewska obchodzi Dzień Koronacji Króla Mendoga Litwini mieszkający w Polsce, głównie na Sejneńszczyźnie, obchodzą w środę w Sejnach i w Puńsku (Podlaskie) Święto Koronacji Króla Mendoga, pierwszego… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Łódzkie/ Koniec utrudnień po wypadku na dk 12 w Sulejowie Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 12 w Sulejowie (woj. łódzkie). Zderzyły się tam trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpita… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Łódź/ W zoo urodziła się panda mała; to gatunek zagrożony wyginięciem Panda mała, występująca w Azji - od Himalajów po Syczuan i Birmę - urodziła się w łódzkim ogrodzie zoologicznym. 'Nasza radość jest tym większa, że… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Podkarpackie/ W Nisku skręcono najdłuższy grzejnik aluminiowy w Polsce W Nisku pracownicy zakładu KFA Armatura wspólnie z mieszkańcami skręcili grzejnik, który składał się ze 100 żeberek. Jego długość wyniosła 8 metrów… » więcej 2022-07-06, godz. 12:40 Ukraina/ Władze: Rosjanie będą zwozić nauczycieli do Enerhodaru, by realizować swój program nauczania Rosyjscy okupanci ogłosili, że mają zamiar przywozić nauczycieli i rozpocząć nowy rok szkolny zgodnie z programem nauczania obowiązującym w Rosji - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »