Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-22, 09:55 Autor: PAP

Środa (22.06) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, powołany do rangi wicepremiera minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz nowo powołani ministrowie-członkowie Rady Ministrów Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Hoffmann i Włodzimierz Tomaszewski podcza
Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, powołany do rangi wicepremiera minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz nowo powołani ministrowie-członkowie Rady Ministrów Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Hoffmann i Włodzimierz Tomaszewski podcza
Prezydent RP Andrzej Duda i powołany do rangi wicepremiera minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości dokonania zmian w składzie Rady Ministrów w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. [fot. PAP/Andrzej Lange]
Prezydent RP Andrzej Duda i powołany do rangi wicepremiera minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości dokonania zmian w składzie Rady Ministrów w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. [fot. PAP/Andrzej Lange]
Rolnik Stefano Lanzoni pokazuje swoje pole suchej kukurydzy z powodu suszy w Casalbuttano [fot. PAP/EPA/Filippo Venezia]
Rolnik Stefano Lanzoni pokazuje swoje pole suchej kukurydzy z powodu suszy w Casalbuttano [fot. PAP/EPA/Filippo Venezia]
(21:00) Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała w środę plan finansowy Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który w 2022 ma opiewać na ok. 20,5 mld zł; przyjęła także informację o realizacji budżetu na obronę w 2021 roku - wyniósł on ponad 58 mld zł.

Na środowym posiedzeniu sejmowa komisja obrony narodowej przyjęła plany finansowe powstałego na mocy obowiązującej od kwietnia ustawy o obronie ojczyzny Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na 2022 i 2023 r. fundusz obsługiwany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dowiedz się więcej

(19:10) Wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili szereg ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w kilka państw sprzymierzonych z Ukrainą - podano w opublikowanym w środę raporcie Microsoftu.

"Aspekt cybernetyczny rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie wykracza poza granice tego państwa i odzwierciedla unikalny charakter cyberprzestrzeni" - zaznaczył w raporcie prezydent firmy Brad Smith.

Dowiedz się więcej

(17:40) Zrobię wszystko, by godnie zastąpić w rządzie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w środę został powołany na wicepremiera i ma kierować Komitetem ds. bezpieczeństwa, któremu szefował dotąd Kaczyński.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po odebraniu wcześniej nominacji od prezydenta Andrzeja Dudy, Błaszczak wskazywał, że jego misja jako wicepremiera związana jest z przewodniczeniem Komitetowi ds. bezpieczeństwa i spraw obronnych. Wyraził przekonanie, że jest dobrze przygotowany do pełnienia tej roli z uwagi na doświadczenie zdobyte jako szef MSWiA oraz kierowanie od kilku lat MON.

Dowiedz się więcej

(17:30) Bank Światowy poinformował w środę, że zatwierdził wart 2,3 mld dol. program pomocowy dla zagrożonych głodem krajów Afryki Wschodniej i Południowej. Bank ocenia, że 66,4 mln osób w tym regionie może zostać dotkniętych kryzysem żywnościowym lub głodem już w lipcu.

W komunikacie Bank wyjaśnił, że "system produkcji żywności jest zagrożony przez ekstremalną pogodę, szkodniki, epidemie, niestabilność polityczną i gospodarczą (...). Konflikt na Ukrainie dodatkowo pogarsza sytuację, ponieważ zakłóca sytuację na rynkach globalnych żywności, paliwa i nawozów".

Dowiedz się więcej

(16:00) Zmiany, które następują w rządzie, są realizowane konsekwentnie i szybko - mówił prezydent Andrzej Duda w środę podczas dokonywania zmian w składzie Rady Ministrów. Wyraził zadowolenie, z "szybkiego zastępstwa" na urzędzie wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo.

Prezydent wyraził zadowolenie i jednocześnie dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że zmiany, które następują w rządzie, które następują w KPRM, są realizowane konsekwentnie, szybko i są powoływane nowe osoby, które będą wykonywały bardzo ważne zadania.

Dowiedz się więcej

(13:40) Program budowy hal sportowych będzie miał olbrzymią wartość finansową. W ciągu dwóch najbliższych lat powstanie 1000 takich obiektów kosztem dwóch miliardów złotych - zapowiedział w środę minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem Bortniczukiem podczas konferencji prasowej w Raszynie (woj. mazowieckie) zapowiedzieli rozpoczęcie "wielkiego programu budowy hal łukowych".

Dowiedz się więcej

(13:20) Ukraiński dziennikarz Maks Łewin, który zginął w połowie marca na Ukrainie, był prawdopodobnie torturowany i przesłuchiwany, po czym rosyjscy żołnierze dokonali na nim egzekucji - wynika z opublikowanego w środę raportu sporządzonego na podstawie śledztwa organizacji Reporterzy Bez Granic (RSF).

Dwóch dziennikarzy RSF, Arnaud Froger i Patrick Chauvel, poszukiwało od 24 maja do 3 czerwca dowodów i wskazówek w pobliżu miejsca śmierci Łewina w lesie na północ od Kijowa. Jak wynika ze śledztwa Frogera i Chauvela, Łewin oraz jego przyjaciel, żołnierz Ołeksij Czernyszow, zostali zamordowani z zimną krwią przez rosyjskich żołnierzy.

Dowiedz się więcej

(12:20) Przesmyk suwalski jest uważany za jedno z newralgicznych miejsc na mapie paktu Sojuszu Północnoatlantyckiego; dlatego obecność naszych jednostek wojskowych jest tam bardzo mocna - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Nasze zabezpieczenie jest właściwe i adekwatne - dodał.

Premier został zapytany na konferencji prasowej w Raszynie (woj. mazowieckie) o przesmyk suwalski, który jest uważany za jeden z najbardziej zagrożonych miejsc na terenie Europy, jeśli ewentualnie wojna przelałaby się na inne państwa.

Dowiedz się więcej

(11:30) Przywódcy partii opozycyjnych odmawiają udziału w rządzie jedności narodowej, proponowanym przez prezydenta Emmanuela Macrona. Od wtorku prezydent prowadzi negocjacje z liderami ugrupowań, które dostały się do parlamentu w niedzielnych wyborach.

„Zdecydowanie nie” – brzmi odpowiedź szefa Republikanów Christiana Jacoba na propozycję wejścia do koalicji rządzącej, z którym prezydent Macron konsultował się we wtorek.

Dowiedz się więcej

(9:10) Na Morzu Bałtyckim co rusz są prowokacje rosyjskich myśliwców; mamy czas wojny i musimy być na to przygotowani - mówił w środę wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Działania Putina, Kremla, Rosji w stosunku do państw bałtyckich, do Polski są bardzo agresywne w ostatnich miesiącach czy latach - dodał.

W poniedziałek MSZ Rosji zażądało od Litwy natychmiastowego zniesienia "wrogich restrykcji" i zastrzegło sobie prawo "do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych". Ma to związek z sankcjami UE i obowiązującym od soboty zakazem tranzytu kolejowego przez Litwę stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a pozostałymi częściami Rosji. We wtorek szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis ocenił, że "narracja Rosji jest po prostu częścią jej wojny z Zachodem, która polega na wyborze celu i próbie mobilizowania społeczeństwa".

Dowiedz się więcej

(9:00) Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, do którego doszło w środę na wschodzie Afganistanu, wzrosła do 280; liczba rannych jest liczona w setkach - podało afgańskie MSW. Początkowo informowano o 155 ofiarach śmiertelnych.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne przez 119 mln osób w Afganistanie, Pakistanie i Indiach - przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne EMSC.

Dowiedz się więcej

(8:20) Rosja od 25 marca nie podała żadnych informacji o swoich stratach w czasie inwazji na Ukrainę, ale dane publikowane przez władze prorosyjskich separatystów wskazują na nadzwyczajną skalę strat w Donbasie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Trwa ciężki ostrzał, a Rosja dąży do otoczenia rejonu Siewierodoniecka przez Izium na północy i Popasną od południa. Rosja najprawdopodobniej przygotowuje się do próby wysłania do Donbasu dużej liczby jednostek rezerwowych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Dowiedz się więcej

(7:00) Nie sądzę, żeby Ukrainę było stać na wieloletni konflikt, Rosję chyba też nie; będzie jeszcze wiele ofiar, wiele zbrodni, ale nie sądzę, żeby ten konflikt mógł trwać przez lata na tym poziomie intensywności - powiedział PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

Cichocki był pytany przez PAP, jak w najbliższych tygodniach i miesiącach może wyglądać przebieg wojny w Ukrainie, czy może dość do zamrożenia tego konfliktu przed czym przestrzega strona ukraińska.

Dowiedz się więcej

(6:20) Ponad 40-stopniowe upały zapowiedzieli meteorolodzy na środę i czwartek dla południowo- wschodnich Włoch, przede wszystkim Apulii. Skwar dotknie też Sardynię. Ma to być kulminacja następnej fali gorąca, nękającej kraj. Z każdym dniem pogarsza się kryzys z powodu suszy.

Według prognoz wysokie w całych Włoszech temperatury spadną dopiero w sobotę o 3-4 stopnie. Szybko jednak zaczną znowu rosnąć.

Dowiedz się więcej

(6:10) Miliony mieszkańców Bangladeszu musiało opuścić swoje domy w rezultacie rekordowych deszczów monsunowych, które spowodowały katastrofalne powodzie. Co najmniej 32 osoby zginęły. Powodzie nawiedziły też sąsiedni indyjski stan Assam. Zjawiska te nasilają się wraz z ocieplaniem się klimatu.

Według oficjalnych danych ok. 300 tys. ludzi w Bangladeszu znalazło schronienie w tymczasowych pomieszczeniach, ale ponad 4 mln, w tym 1,6 mln dzieci, zostało uwięzionych przez wody powodziowe w pobliżu swoich domów bez żywności i dostęu do wody pitnej.

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2022-07-06, godz. 12:20 Piłkarska LK - Pogoń i Lechia walczą o awans do 2. rundy (zapowiedź) Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk rozpoczną w czwartek walkę o awans do 2. rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Konferencji. Ich rywalami będą, odpowiednio, KR… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Wielkopolskie/ Po wypadku autostrada A2 niedaleko Wrześni zablokowana w kierunku Warszawy Jedna osoba została ranna w wypadku auta osobowego na autostradzie A2, do którego doszło w środę przed południem na wysokości miejscowości Targowa Górka… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Śląskie/ Pierwsza rozprawa ws. zabójstwa policjanta w Raciborzu Pierwszą rozprawę w procesie 41-letniego Radosława Ś., który w maju ubiegłego roku w Raciborzu zastrzelił interweniującego policjanta Michała Kędzierskiego… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Rzecznik MSZ: zastanawiamy się nad kolejnymi sankcjami wobec reżimu Łukaszenki Zastanawiamy się nad kolejnymi sankcjami wobec reżimu Łukaszenki, to będzie kilka dni bardzo poważnego myślenia przepełnionego również lękiem o pozostałe… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Częstochowa/ Policja prosi o informacje ws. nocnego śmiertelnego wypadku Policja poszukuje kierowcy białego tira, który ominął w środę w nocy mężczyznę leżącego na przejściu dla pieszych w Częstochowie - poinformowała… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Hilary Swank zagrała główną rolę w thrillerze Netfliksa „Mother’s Milk” Problemowi uzależnienia od narkotyków poświęcony jest najnowszy thriller Netfliksa zatytułowany „Mother’s Milk”, w którym w roli głównej zobaczymy… » więcej 2022-07-06, godz. 12:20 Łódź/ 500 seniorów otrzyma opaski bezpieczeństwa Pięciuset mieszkańców Łodzi powyżej 65. roku życia otrzyma tzw. opaski życia. Zakładane na rękę urządzenia służą do wzywania natychmiastowej pomocy… » więcej 2022-07-06, godz. 12:10 Warmińsko-mazurskie/ Jedna osoba zginęła w wypadku na dk 59 w Wejdykach Po zderzeniu motoroweru z samochodem zablokowana jest droga krajowa nr 59 w Wejdykach (woj. warmińsko-mazurskie) - podała w środę policja. Kierujący motorowerem… » więcej 2022-07-06, godz. 12:10 Norwegia odrzuca możliwość unieważnienia przebiegu granicy z Rosją na Morzu Barentsa Norweskie MSZ odrzuca możliwość unieważnienia umowy zawartej z Rosją w 2010 roku, określającej przebieg granicy między tymi państwami na Morzu Barentsa… » więcej 2022-07-06, godz. 12:10 Przewodniczący Rady Europejskiej: przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jest w UE Przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jest w Unii Europejskiej - zadeklarował w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas debaty w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »