Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-20, 09:56 Autor: PAP

Poniedziałek (20.06) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Wiceminister obrony narodowej, lider Stowarzyszenia OdNowa RP Marcin Ociepa i premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji programowej Stowarzyszenia OdNowa RP pt. "Samorząd OdNowa" w Sejmie w Warszawie [fot. PAP/Rafał Guz]
Wiceminister obrony narodowej, lider Stowarzyszenia OdNowa RP Marcin Ociepa i premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji programowej Stowarzyszenia OdNowa RP pt. "Samorząd OdNowa" w Sejmie w Warszawie [fot. PAP/Rafał Guz]
Katowice. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. W stolicy Górnego Śląska trwają obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. PAP/Tomasz Wiktor]
Katowice. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. W stolicy Górnego Śląska trwają obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. PAP/Tomasz Wiktor]
(18:20) Wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważna jest współpraca Inicjatywy Trójmorza w obszarze infrastruktury energetycznej – podkreślił w poniedziałek w Rydze prezydent Andrzej Duda.


Podczas dyskusji w ramach Forum Biznesowego podczas 7. szczytu Inicjatywy Trójmorza w Rydze prezydent przypominał historię powstania tego formatu.

Dowiedz się więcej.

(18:20) To bardzo prawdopodobne, że Ukraina zostanie członkiem Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden.


Prezydent stwierdził też, że nie planuje na razie wizyty w Kijowie.

Dowiedz się więcej.

(15:50) UE/ Projekt konkluzji Rady Europejskiej: Rosja jest odpowiedzialna za globalny kryzys żywnościowy

Używając żywności jako broni, Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego - czytamy w projekcie konkluzji szczytu Rady Europejskiej, do którego dotarła PAP. Spotkanie szefów państw i rządów UE odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli.

Dowiedz się więcej.

(12:40) Dzisiaj współpraca rządu i samorządów jest ważniejsza niż kiedykolwiek; wojna w Ukrainie, wywołana przez Kreml inflacja tworzą potężne zagrożenia dla rozwoju gospodarczego w całej Europie - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji "Samorząd OdNowa" w Sejmie.

Morawiecki dodał, że ostatnie rządowe decyzje w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład to 30 mld zł na kolejne inwestycje w Polsce lokalnej. "Realizujemy projekty w każdej gminie, by wszystkie samorządy miały szanse, bo wszystkie samorządy są tak samo ważne" - zapewnił premier.

Dowiedz się więcej.

(11:50) Zrównoważony rozwój, to naczelna zasada naszego rządu - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji programowej "Samorząd OdNowa" w Sejmie. Dodał, że celem rządu jest zakończenie rywalizacji "na styku pomiędzy rządem i samorządem".

Szef rządu wziął udział w otwierającym konferencję panelu pt. "Polski model współpracy rządowo-samorządowej".

Dowiedz się więcej.

(11:20) Narodowy Dzień Powstań Śląskich - obchodzone pierwszy raz nowe święto państwowe - to "hołd Polski dla Śląska; to pełne docenienie tego wysiłku, tego zrywu, tej mądrości śląskiej, która przed 100 laty sfinalizowała kształtowanie polskiej niepodległości" - mówił w Katowicach wicepremier Piotr Gliński.

W ramach poniedziałkowych obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich, przed katowickim Pomnikiem Powstańców Śląskich złożono wieńce, odbył się też Apel Pamięci i uroczyste podniesienie flagi państwowej; oddano salwę honorową na cześć powstańców. Wśród uczestników uroczystości był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. List do zgromadzonych przesłał premier Mateusz Morawiecki.

Dowiedz się więcej.

(11:00) Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek na Łotwę, gdzie weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. We wtorek odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy, który w tym kraju wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem do Rygi, że szczyt Trójmorza będzie dla polskiego przywódcy kolejną okazją, by rozmawiać o przeciwdziałaniu klęsce głodu grożącej światu wskutek działań Rosji. „Państwa Trójmorza, jak sama nazwa wskazuje, mają trzy morza, więc są w stanie w dużej mierze wspomóc Ukrainę w eksporcie jej zbóż” – mówił.

Dowiedz się więcej.

(9:00) Przyłączenie przed stu laty do II Rzeczypospolitej części Górnego Śląska zwieńczyło proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości; również obecne uroczystości rocznicowe wieńczą kilkuletnie obchody 100-lecia niepodległości – ocenił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W poniedziałek mija 100 lat od wkroczenia polskich wojsk do Katowic, co zapoczątkowało trwający wówczas dwa tygodnie proces przejmowania przyznanej Polsce części Górnego Śląska przez polską administrację. Na pamiątkę tych wydarzeń, oraz trzech powstańczych zrywów z lat 1919, 1920 i 1921, 20 czerwca w tym roku po raz pierwszy obchodzony jest jako Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Dowiedz się więcej.

(8:20) Pierwszy dzień tygodnia będzie burzowy. Kolejne dni przyniosą znaczące ochłodzenie, jednak od piątku do Polski wrócą upały - przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

Wg prognozy synoptycznej od poniedziałku do niedzieli przygotowanej przez IMGW-PIB, w nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany pogody. W poniedziałek wydano już ostrzeżenia przed upałami oraz gwałtownymi burzami z gradem, podczas których możliwe są porywy wiatru do 100 km/h oraz intensywne opady deszczu. Miejscami może spaść grad o średnicy do 5 cm. W kraju duże różnice temperatur - od 15 stopni Celsjusza na północy do 34 na południu.

Dowiedz się więcej.

(8:20) Francja/ Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych: koalicja prezydencka zdobyła 245 mandatów, lewicowa - 131

Skupiona wokół prezydenta Francji Emmanuela Macrona centroprawicowa koalicja Razem zdobyła 245 mandatów w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym - ogłosiło francuskie MSW w poniedziałek, podając oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Lewicowa koalicja Nupes zajęła drugie miejsce i będzie miała 131 deputowanych.

Dowiedz się więcej.

(6:40) 20 czerwca po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. To święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy "wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej".

Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ 20 czerwca nawiązuje do powszechnej w świadomości Ślązaków daty wjazdu do Katowic w 1922 r. wojska polskiego na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim.

Dowiedz się więcej.

(6:20) 100 lat temu, 20 czerwca 1922 r., do Katowic wkroczyły oddziały Wojska Polskiego. W ten sposób rozpoczął się proces przejmowania terytoriów przyznanych Polsce w wyniku trzech Powstań Śląskich. Górny Śląsk stał się podstawą rozwoju gospodarczego odrodzonego państwa.


W latach 1918-1921 ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. wzmogło działający tam polski ruch narodowy, zwalczany przez niemiecką administrację i wojsko. Już jesienią 1918 r. górnośląscy Polacy rozpoczęli pokojową agitację na rzecz swoich praw i na rzecz powrotu tych ziem do Polski. Niemiecki terror doprowadził do wybuchu pierwszego zrywu. Kolejne dwa powstania przybliżały korzystne dla Polski rozwiązanie problemu przynależności Górnego Śląska.

Dowiedz się więcej.

(2:40) Na krótko przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w niedzielę wieczorem w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej wyraziła optymizm co do perspektywy uzyskania przez Ukrainę statusu kandydata do UE.


"Jestem głęboko przekonana, że otrzymamy pozytywną decyzję, że otrzymamy wsparcie. Kurs został już wyznaczony" - oświadczyła von der Leyen w talk-show "Anne Will” i dodała: "Oczywiście, jest to historyczna decyzja, którą musi teraz podjąć Rada Europejska, ale przygotowania są dobre".

Dowiedz się więcej.


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 11:10 Muzeum Auschwitz uhonorowało wolontariuszy w miejscu pamięci Muzeum Auschwitz uhonorowało nagrodami „Gdyby zabrakło dziesięciu” wolontariuszy i przedstawicieli instytucji wspierających wolontariat w miejscu pamięci… » więcej 2022-07-06, godz. 11:00 W Polsce wykonano ponad 54,61 mln szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 54 611 872 szczepionki. Ostatniej doby wykonano 2650 szczepień - poinformowano… » więcej 2022-07-06, godz. 11:00 FIA WEC 2022 – Kubica startuje w czwartej rundzie długodystansowych MŚ W niedzielę na torze Monza zostanie rozegrana czwarta runda długodystansowych mistrzostw świata WEC (World Endurance Championship). W ekipie Prema Orlen Team… » więcej 2022-07-06, godz. 11:00 UE/ Europoseł PO Buzek: rząd Ukrainy prosi Parlament Europejski o poparcie taksonomii Ewentualne odrzucenie tzw. taksonomii podczas głosowania w Parlamencie Europejskim spowoduje brak finansowania inwestycji gazowych i w energetyce jądrowej w… » więcej 2022-07-06, godz. 11:00 Raport: kandydaci chętniej odpowiadają na oferty pracy z podanymi widełkami płac 78 proc. osób lepiej ocenia oferty pracy zawierające informacje o zarobkach na danym stanowisku; prawie 40 proc. oczekuje, że pozna oferowane wynagrodzenie… » więcej 2022-07-06, godz. 11:00 Badania: Omikron może powodować krup u dzieci Rozprzestrzeniający się od wielu miesięcy wariant koronaawirusa Omikron może częściej powodować u dzieci krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani - wynika… » więcej 2022-07-06, godz. 11:00 LN siatkarzy – Kurek: cały czas brakuje mi słów, aby to opisać Bartosz Kurek nie ukrywa, że podczas meczów siatkarskiej reprezentacji Polski jest pod wrażeniem postawy kibiców. „Cały czas brakuje mi słów, aby to opisać”… » więcej 2022-07-06, godz. 11:00 W filmie „Barbie” słynną lalkę zagra kilka aktorek. Kenów też będzie kilku Choć szczegóły fabuły filmu Grety Gerwig zatytułowanego „Barbie” wciąż pozostają nieznane, to ostatnio źródła z branży przyniosły informację… » więcej 2022-07-06, godz. 10:50 Polscy europosłowie: odrzucenie ropy i gazu jako paliw przejściowych to zamach na europejską gospodarkę 'Próba zablokowania uznania gazu i atomu za ważne i potrzebne paliwa przejściowe to zamach na konkurencyjność europejskiej gospodarki' - uważa europoseł… » więcej 2022-07-06, godz. 10:50 Lubelskie/ Zmarł mężczyzna ranny w wyniku wypadku ciężarówki przewożącej konie W szpitalu zmarł 64-letni pasażer ciężarówki wiozącej konie, który został ranny w wypadku na drodze krajowej 17 w Wólce Orłowskiej. Kierowca samochodu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »