Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-19, 06:00 Autor: PAP

Talidomid może pomóc osobom z nieprawidłowym rozwojem naczyń krwionośnych

Podawanie talidomidu ogranicza objawy występujące u osób z malformacjami tętniczo–żylnymi (AVM) i poprawia jakość ich życia - informuje pismo „Nature Cardiovascular Research”.

Talidomid jest lekiem o burzliwej historii. Jako Contergan, środek o działaniu przeciwwymiotnym, przeciwbólowym i nasennym, trafił na rynek pod koniec lat 50. XX wieku i był często przepisywany kobietom w ciąży - dla zapobiegania porannym mdłościom. Okazało się jednak, że powoduje deformacje płodu – tysiące dzieci rodziły się bez rąk i nóg czy z innymi zniekształceniami. Jak wykazały badania, za te wady wrodzone odpowiadał enancjomer S talidomidu, hamujący angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych w kończynach oraz rozwój już istniejących.


Powstający w czasie syntezy lek był mieszaniną szkodliwego enancjomeru S i leczniczego enancjomeru R. Choć z czasem opracowano metodę syntezy tylko enancjomeru R, okazało się, że w żywych organizmach stopniowo przekształca się w odmianę S.


Późniejsze badania wykazały skuteczność talidomidu w leczeniu nowotworu - szpiczaka mnogiego. Zmniejsza też ryzyko odrzutu przeszczepów, zapobiega niektórym symptomom zaawansowanego AIDS i okazał się pomocny w leczeniu trądu.


Nowe badania (DOI: 10.1038/s44161-022-00080-2) wskazują, że talidomid mógłby znaleźć zastosowanie również w leczeniu osób z malformacjami tętniczo–żylnymi (AVM). Chodzi o nieprawidłowe sploty naczyń krwionośnych łączących tętnice i żyły, które zmieniają normalny przepływ krwi. AVM powodują dużą bolesność, krwawienia i deformację zaatakowanej części ciała, a także problemy z sercem. Choć zwykle wrodzone, malformacje często stają się zauważalne dopiero w okresie dojrzewania lub dorosłości. Leczenie jest zwykle operacyjne lub polega na embolizacji (wstrzyknięcie środka, który miejscowo niszczy naczynia krwionośne, powodując w ten sposób bliznowacenie). Jednak takie leczenie rzadko jest całkowicie skuteczne, a nawet może pogorszyć sytuację.


Niektóre osoby z AVM mogą żyć stosunkowo normalnie, ale nawet w lżejszych przypadkach istnieje ryzyko, że nieprawidłowe sploty naczyń krwionośnych mogą pęknąć i spowodować krwotoczny udar mózgu. Co roku mniej więcej jedna na każde sto osób z AVM doznaje udaru.


Badania nad skutecznością talidomidu w leczeniu AVM przeprowadził zespół którym kieruje prof. Miikka Vikkula z Duve Institute przy Université catholique de Louvain w Brukseli (Belgia).


Po wykazaniu, że malformację naczyniową można skorygować na modelu mysim, profesor Laurence Boon ze Szpitala Uniwersyteckiego Saint Luc w Brukseli, który od 30 lat współpracuje z prof. Vikkulą, zrekrutował 18 pacjentów z AVM do badania dotyczącego stosowania talidomidu w ich stanie.


Były to osoby w wieku od 19 do 70 lat, wszystkie z wadami nie nadającymi się do leczenia konwencjonalnymi metodami. Pacjenci musieli wyrazić zgodę na stosowanie antykoncepcji przez co najmniej cztery tygodnie przed rozpoczęciem stosowania talidomidu i kontynuować przez cztery tygodnie po zaprzestaniu leczenia. Ponieważ talidomid jest obecny w nasieniu, mężczyźni musieli również zgodzić się na używanie prezerwatyw podczas stosunku.


Pacjenci otrzymywali 50 mg, 100 mg lub 200 mg talidomidu dziennie przez okres od 2 do 52 miesięcy. Osiem AVM było stabilnych po średnio 54 miesiącach odstawienia talidomidu, a cztery nawróciły po średnio 11,5 miesiąca.


Leczenie skojarzone z embolizacją pozwoliło na zmniejszenie dawki talidomidu do 50 mg dziennie u pięciu pacjentów. Jak zaznaczył prof. Vikkula, zmniejszenie dawki tam, gdzie to możliwe było ważne, ponieważ wyższa dawka była związana z działaniami niepożądanymi. Należały do nich zmęczenie i neuropatia obwodowa, czyli uszkodzenie nerwów znajdujących się poza mózgiem i rdzeniem kręgowym, co powodowało na przykład osłabienie i drętwienie rąk i stóp.


„Wszyscy pacjenci doświadczyli szybkiego zmniejszenia bólu, wraz z ustąpieniem krwawienia i gojeniem się owrzodzeń tam, gdzie były obecne” – mówi prof. Vikkula. U trzech pacjentów z niewydolnością serca problemy ustąpiły, a jedna osoba po 19 miesiącach przyjmowania talidomidu i 8-letniej obserwacji wydaje się całkowicie wyleczona.


„Wiemy, że talidomid działa poprzez czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), białko sygnalizacyjne, które promuje wzrost nowych naczyń krwionośnych. Poziomy VEGF są wysokie w nieprawidłowościach naczyniowych, takich jak AVM, i dlatego jest prawdopodobne, że talidomid osłabia sygnalizację działając na szlaki promujące angiogenezę Chociaż nasze badanie jest niewielkie, wyniki są przekonujące i mamy nadzieję, że potwierdzą je większe próby” – zaznaczył profesor.


Ważną zaletą ewentualnego stosowania talidomidu w leczeniu AVM jest niewielki koszt. Dwa inne leki, niedawno opracowane do stosowania w onkologii i testowane pod kątem leczenia AVM, kosztują nawet dwanaście razy więcej, a ponadto powodują wiele skutków ubocznych.


„Postawiliśmy hipotezę, że talidomid powinien działać u tych pacjentów, więc nasze wyniki nie były zaskoczeniem, ale wspaniale było mieć kliniczne potwierdzenie, że mamy rację” – podsumował prof. Vikkula. „Naszym zdaniem jest to przełomowe odkrycie i stanowi solidną podstawę do opracowania molekularnych metod leczenia AVM”.(PAP)


Autor: Paweł Wernicki


pmw/ zan/


Kraj i świat

2023-09-21, godz. 18:10 USA/ Rupert Murdoch, magnat medialny i właściciel prawicowej telewizji Fox, przechodzi na emeryturę w wieku 92 lat Rupert Murdoch, 92-letni magnat medialny, właściciel m.in. telewizji Fox i dziennika 'Wall Street Journal' oraz tabloidu 'New York Post', poinformował w czwartek… » więcej 2023-09-21, godz. 18:10 "Solidarność" wzywa do "zaprzestania szkalowania" służb mundurowych broniących polskiej granicy przed nielegalną… Prezydium Komisji Krajowej wyraża wdzięczność, szacunek i solidarność wobec ludzi, którzy chronią nasze społeczeństwo przed agresją. Wzywamy do zaprzestania… » więcej 2023-09-21, godz. 18:10 Prezydent Duda o kwestii ukraińskiego zboża: trzeba znaleźć jakiś złoty środek W kwestii ukraińskiego zboża 'trzeba znaleźć jakiś złoty środek i jakoś ten problem rozwiązać' - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda w TVN24… » więcej 2023-09-21, godz. 18:00 A. Duda: jak tylko będzie sposobność, na pewno będę rozmawiał z prezydentem Zełenskim (krótka) Jak tylko będzie sposobność, na pewno będę rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrm Zełenskim, ale z całą pewnością nie będziemy rozmawiali w świetle… » więcej 2023-09-21, godz. 17:50 Zakopane/ Radni jednogłośnie poparli starania rządu ws. reparacji od Niemiec Rada Miasta Zakopanego jednogłośnie podjęła w czwartek stanowisko popierające starania rządu ws. uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. Obecny na sali… » więcej 2023-09-21, godz. 17:50 ME w kolarstwie - piąte miejsce polskiej sztafety mieszanej Polska sztafeta mieszana, w składzie: Michał Kwiatkowski, Maciej Bodnar, Piotr Brożyna, Katarzyna Niewiadoma, Marta Jaskulska i Karolina Kumięga, zajęła… » więcej 2023-09-21, godz. 17:50 Francja/ Brytyjski król Karol III i królowa Camilla odwiedzili plac budowy katedry Notre Dame w Paryżu Brytyjski król Karol III i królowa Camilla odwiedzili w czwartek plac budowy katedry Notre Dame w Paryżu. Wraz z prezydentem Emmanuelem Macronem i pierwszą… » więcej 2023-09-21, godz. 17:30 Poznań/ Wicepremier Ukrainy o kryzysie zbożowym: jestem pewna, że znajdą się jakieś rozwiązania i z niecierpliwością… Przekonanie o możliwości znalezienia wspólnych rozwiązań w toczących się obecnie dyskusjach dot. przezwyciężenia kryzysu zbożowego wyraziła w czwartek… » więcej 2023-09-21, godz. 17:30 Autor filmu o Bohdanie Smoleniu pokazał nieznane materiały wideo z występów słynnego kabareciarza W 2022 roku do księgarń trafiła poświęcona Bohdanowi Smoleniowi książka 'A tam, cicho być!' autorstwa Katarzyny Olkowicz. Teraz światło dzienne ujrzał… » więcej 2023-09-21, godz. 17:30 Prezydent Iranu żąda od USA złagodzenia sankcji w zamian za wznowienie rozmów o pakcie nuklearnym Irański prezydent Ebrahim Raisi oświadczył w środę, że USA powinny złagodzić sankcje, by zamanifestować dobrą wolę i doprowadzić do reaktywacji międzynarodowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »