Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-14, 16:50 Autor: PAP

W czasie „covidowym” 50 tys. Polaków wybrało wieś jako miejsce zamieszkania

W 2021 r. w czasie pandemii 50 tys. Polaków opuściło miasta, by zamieszkać na wsi. Ostatni tak duży ruch migracyjny z miasta na wieś Polska odnotowała przed kryzysem finansowym w 2008 r. – podsumowuje dr Andrzej Zborowski z Instytutu Geografii i Gospodarki przestrzennej UJ.

Polskie wsie zyskały 50 tys. mieszkańców, którzy zdecydowali się opuścić największe miasta w kraju w czasie pandemii Covid-19 - mówili eksperci we wtorek podczas trwającej w Warszawie konferencji „Zrozumieć zmianę demograficzną”. W jej trakcie geografowie i demografowie omawiali zjawiska migracji wewnętrznej w naszym kraju.


„Przed pandemią wieś wzbogacała się kosztem miasta o jakieś 25-30 tys. mieszkańców rocznie. Według oficjalnych danych GUS w 2020 r było to już 40 tys., a w 2021 r – 50 tys. Ostatni tak duży ruch migracyjny z miasta na wieś Polska odnotowała przed światowym kryzysem finansowym w 2008 r.” – podkreślił dr Andrzej Zborowski z Instytutu Geografii i Gospodarki przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Zdaniem eksperta w najbliższej przyszłości największy wpływ na utrzymanie tego trendu będzie miała kondycja gospodarcza kraju i dostępność kredytów. W 2008 r. to właśnie kryteria przyznawania kredytów, zaostrzone w wyniku światowego kryzysu finansowego, wstrzymały w Polsce odpływ mieszkańców z miast do wsi.


„Jeśli ciągle będziemy obserwowali wzrost gospodarczy (nawet pomniejszony o pewne trudności), to odpływ z miast do wsi będzie postępował. Będą też postępowały migracje +rentierskie+ – czyli ludzie, którzy mają już dorosłe dzieci, i nie potrzebują spędzać dużo czasu w mieście, będą się przeprowadzali na wieś. Na tym etapie ludzie chętnie kupują dom w złym stanie, a jego remont traktują jako rozrywkę” – powiedział Zborowski.


Jednocześnie badacze obserwują niepokojące zjawisko wyludniania średnich i małych miast (wyludniających się szybciej niż wsie), które w przeszłości były ośrodkami przemysłowymi. Eksperci uzasadniają to zamknięciem zakładów, w miejsce których żaden inny biznes nie stworzył nowych miejsc pracy, atrakcyjnych dla młodych ludzi.


„Te miasta mają często świetną ofertę akademicką, ale nie mają ofert pracy dla młodych ludzi. Dobrym przykładem jest Opole, które młodzi ludzie opuszczają po ukończeniu studiów, i przeprowadzają się do Wrocławia. Depopulacji ulegają: Krosno, Nowy Sącz, Tarnów. Młodzi ludzie często mówią +nie mam do czego wracać+” – podsumował Zborowski.


Dodał, że warunki na rynku pracy ciągle dyktują duże korporacje. „Obszary metropolitalne są magnesami, bo tam działają korporacje, którym ciągle brakuje rąk do pracy. W samym tylko Krakowie korporacje szukają 100 tys. pracowników. Wiedząc o tym, żaden student nie pojedzie do Kielc, bo w Krakowie ma większy wybór ofert pracy. Pojawiają się takie wyjątki, jak Rzeszów, gdzie korporacje powoli zakładają filie, ale to nie jest jeszcze powszechne” – powiedział Zborowski.


Według najnowszych badań, przeprowadzonych na populacji maturzystów w Polsce, tylko 12 proc. kobiet chce pozostać na wsi. Takie plany ma znacznie więcej mężczyzn – 30 proc. Z Przemyśla i Wałbrzycha chce wyjechać aż 90 proc. maturzystów. (PAP)


Autorka: Urszula Kaczorowska


uka/ zan/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 12:50 Australia/ Sąd nakazał zablokowanie filmu z ataku nożownika w Sydney, Musk ostrzega przed cenzurą Australijski sąd nakazał platformie X zablokowanie filmu nagranego podczas niedawnego ataku nastoletniego nożownika w kościele w Sydney. W odpowiedzi właściciel… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Arłukowicz o ew. zniesieniu dwukadencyjności: wymiana w samorządzie jest dobra (wideo) Wymiana kadr w samorządzie jest dobrym zjawiskiem, wkraczają młodzi ludzie z nową energią i doświadczeniem - powiedział we wtorek w Studiu PAP wiceszef… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Raport: rocznie przybywa w Polsce 50 ekspertów od AI z tytułem doktora W ciągu 3,5 roku przybyło w Polsce 207 doktorów ze specjalizacją w dziedzinie sztucznej inteligencji. Rocznie spośród 4,7 tys. wszystkich obronionych doktoratów… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja (krótka) Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Ekstraklasa siatkarzy - Toniutti: spróbujemy wygrać PlusLigę i Ligę Mistrzów Siatkarze Jastrzębskiego Węgla w środę rozpoczną finałową walkę z Aluronem CMC Warta Zawiercie w obronie mistrzostwa Polski. „Przygotowujemy się, by… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Rosja/ Media: przy granicy z Finlandią systemy, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową Rosja przerzuciła pod granicę z Finlandią wyrzutnie rakiet Iskander-M, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową - pisze portal The Moscow Times, oceniając… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 W. Brytania/ Premier Sunak poinformował prezydenta Ukrainy o nowym pakiecie pomocy Brytyjski premier Rishi Sunak we wtorek rano, przed wylotem do Polski, rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby zapewnić go… » więcej 2024-04-23, godz. 12:40 Śląskie/ Do 20 maja zgłoszenia do XIX konkursu dziennikarskiego Silesia Press 20 maja upływa termin nadsyłania zgłoszeń do XIX edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press - poinformowali we wtorek jego organizatorzy… » więcej 2024-04-23, godz. 12:30 Międzynarodowy Dzień Książki - także tej z drugiej ręki Antykwariaty radzą sobie na rynku często głównie dzięki sprzedaży internetowej. Technologia nie jest przeciwnikiem, ale pomocnikiem. Bez niej można zapomnieć… » więcej 2024-04-23, godz. 12:30 Ruszyły rekrutacja na 4. edycję Campusu Polska Przyszłości We wtorek ruszyła rekrutacja na 4. edycję Campusu Polska Przyszłości, który odbędzie się od 23 do 29 sierpnia. Capmus w pewnym sensie wychowuje nowe pokolenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »