Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-30, 13:30 Autor: PAP

Śląskie/ Na pogórniczym terenie mają powstawać ogniwa dla magazynów energii (opis)

Na pogórniczym terenie w Jastrzębiu-Zdroju ma powstać fabryka ogniw akumulatorowych dla magazynów energii – zakłada projekt, zaprezentowany w poniedziałek w Katowicach. To przedsięwzięcie, które dobrze przysłuży się polskiej energetyce i dobrze przysłuży się Polsce – ocenił wicepremier Jacek Sasin.

„Ta inwestycja to ważny element budowania naszej energetycznej niezależności” – podkreślił minister aktywów państwowych, wskazując, iż zakładany rozwój odnawialnych źródeł energii równolegle wymaga przedsięwzięć służących magazynowaniu energii, by zapewnić stabilność systemu energetycznego.


Zakładana roczna wydajność zakładu, który ma pracować w oparciu o czeską technologię HE3DA, ma sięgnąć 1,2 GWh, a docelowo – w miarę rozwoju rynku – nawet 15 GWh. Inicjatorzy projektu z Fundacji Śląskie Magazyny Energii zakładają, że próbna produkcja może rozpocząć się w 2024 roku. W poniedziałek partnerzy projektu podpisali memorandum i porozumienia dotyczące współpracy przy realizacji przedsięwzięcia.


Uczestniczący w prezentacji projektu szef MAP podkreślił, że magazyny energii – obok nowych inwestycji w energetyce – są jednym z kluczowych elementów stabilizujących krajowy system energetyczny, który docelowo będzie oparty na dwóch podstawowych filarach: energetyce jądrowej oraz odnawialnych źródłach energii.


Pierwszy blok jądrowy – przypomniał wicepremier – ma być uruchomiony w 2033 r., a pierwsze małe reaktory jądrowe (tzw. SMR) mogą pojawić się w Polsce już w 2029 r. Drugim filarem energetyki mają być odnawialne źródła energii. W ocenie szefa MAP Jacka Sasina, w tym segmencie inwestycje postępują „bardzo energicznie”.


„Mamy zaawansowane już inwestycje jeśli chodzi o offshore, czyli energetykę wiatrową na morzu; Polska jest również dzisiaj rozpędzonym parowozem jeśli chodzi o inwestowanie w energetykę odnawialną na lądzie, energetykę rozproszoną” – mówił Sasin, zapewniając, iż państwo wspiera działania i projekty służące przechodzeniu na odnawialne źródła energii.


„Jednak aby ten system mógł być systemem stabilnym, który gwarantuje polskie bezpieczeństwo energetyczne - musi być stabilizowany. Odnawialne źródła energii z natury rzeczy nie są źródłami stabilnymi, wymagają stabilizacji. Dwa elementy stabilizacji to nowoczesne elektrownie, które dzisiaj budujemy albo planujemy zbudować (…), oraz właśnie magazyny energii” – wyjaśnił szef MAP. Podkreślił, że dążenie do samowystarczalności energetycznej Polski oznacza także działania na rzecz uniezależnienia się od – jak mówił – „sprowadzanych z dalekich krajów” technologii.


„Złudnym jest oczekiwanie, że łańcuchy dostaw zawsze będą działać w sposób niezawodny; że zawsze będzie możliwe pozyskanie odpowiednich podzespołów, aby móc samodzielnie produkować w Polsce, w Europie, to, co jest nam niezbędne” – tłumaczył wicepremier, nawiązując m.in. do problemów z dostawami komponentów, spowodowanych pandemią, a obecnie także wojną w Ukrainie.


Sasin podkreślił, że jeszcze długo surowcem zapewniającym Polsce stabilizację energetyczną będzie węgiel. Zapowiedział rewizję harmonogramu odchodzenia od węgla, jednak z utrzymaniem końcowej daty zakończenia wydobycia węgla energetycznego w 2049 roku.


Obecnie wiodącymi dostawcami ogniw akumulatorowych są firmy azjatyckie. Stosowana w przyszłej jastrzębskiej fabryce technologia ma w 90 procentach wykorzystywać do produkcji ogniw polskie komponenty. Zakładana jest produkcja akumulatorów o różnych pojemnościach (od 0,5 do 50 kWh, z 4,1 V) – zarówno do użytku w domu oraz w małym i średnim przemyśle, jak i przeznaczonych do magazynowania energii na dużą skalę.


Poparcie dla projektu Śląskich Magazynów Energii wyraził premier Mateusz Morawiecki, który skierował list do uczestników katowickiej konferencji. W ocenie szefa rządu, rozwój magazynów energii to wielka szansa na zbudowanie nowoczesnego sektora gospodarki i stworzenia wysokopłatnych miejsc pracy, a przy tym – pod względem technologicznym - ważny krok do uzależnienia się Polski od rynków azjatyckich.


„Magazynowanie energii stanowi kluczowy warunek transformacji energetycznej w kierunku energetyki rozproszonej, opartej o odnawialne źródła energii; służy stabilizacji krajowych systemów energetycznych, pozostając jedną z gwarancji naszego bezpieczeństwa energetycznego” – napisał premier w liście, odczytanym przez ministra Jacka Sasina.


Jak wskazał premier, rozwój odnawialnych źródeł energii jest wielką szansą dla Górnego Śląska, mogącego stać się „centrum, które będzie źródłem pozyskiwania wysoce wykwalifikowanych pracowników, przystosowanych do rozwijania nowoczesnych gałęzi gospodarki”, zaś dzięki sprawiedliwej transformacji region może być „inkubatorem zmian i innowacji – zagłębiem nowoczesnych technologii i przemysłu" - napisał szef rządu.


Mateusz Morawiecki przypomniał, że w zaktualizowanych dwa miesiące temu założeniach Polityki Energetycznej Polski do 2040, zawarta została m.in. koncepcja tworzenia klastrów energii w miastach, gdzie były i są zamykane kopalnie, w kierunku rozwijania tam energetycznych „wysp magazynowych”. W ocenie premiera, pokazuje to potencjał Śląska, który ma szansę rozwinąć się także w obszarze naukowo-badawczym dla budowania lokalnego przemysłu.


Szef rządu ocenił, iż przedsięwzięcia służące rozwoju magazynowania energii powinny znaleźć szerokie poparcie polityczne i społeczne oraz odpowiednie finansowanie. „Wierzę, że to, co kiedyś wydawało się niemożliwe, stanie się faktem” – ocenił w liście Mateusz Morawiecki.


Projekt Śląskich Magazynów Energii został przygotowany pod egidą Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce, któremu przewodniczy poseł PiS Grzegorz Matusiak. Partnerem przedsięwzięcia jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), do której należy ponad 3 tys. hektarów pogórniczych gruntów w przeszło 70 gminach. Ze strony czeskiej w projekcie uczestniczy firma MES Magna Energy Storage, produkująca w Czechach ogniwa akumulatorowe z wykorzystaniem technologii HE3DA.(PAP)


mab/ amac/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Lublin/ Radni przyjęli stanowisko w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II Podczas czwartkowej sesji radni Lublina przyjęli stanowisko ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Uznali m.in., że był największym w historii ambasadorem… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 M. Pęk (PiS): nadal będziemy domagać się prac nad projektem uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II Nadal będziemy domagać się procedowania naszego projektu uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II; wyrażamy stanowczy protest wobec blokowania tej… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Dania odwołała szermiercze zawody z powodu dopuszczenia do startu Rosjan i Białorusinów Międzynarodowe zawody w Kopenhadze zostały odwołane z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców - poinformowała w czwartek Duńska Federacja Szermiercza… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 USA/ Użycie broni palnej główną przyczyną śmierci amerykańskich dzieci - alarmują media Użycie broni palnej stało się główną przyczyną śmierci dzieci i nastolatków w USA. W tym roku w szkołach zginęły już lub odniosły obrażenia 74 osoby… » więcej 2023-03-30, godz. 18:30 Piotr Müller: wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca Wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca. Sport to również wspaniałe wartości; rosyjskie barbarzyństwa są zaprzeczeniem podstawowym wartościom i prawu międzynarodowemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:30 Lublin/ Premiera monodramu „Mój boski rozwód” w Teatrze Osterwy – w sobotę Premierę monodramu „Mój boski rozwód” w wykonaniu Magdaleny Sztejman zaplanowano w sobotę w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. To historia kobiety… » więcej 2023-03-30, godz. 18:20 Europosłanka Kopcińska pyta Komisję Europejską o wsparcie dla działań krajów UE na rzecz zdrowia psychicznego W całej Europie wyzwania w psychiatrii dzieci i młodzieży są ogromne - mówiła podczas posiedzenia komisji zdrowia PE europosłanka PiS Joanna Kopcińska… » więcej 2023-03-30, godz. 18:20 W Warszawie odbyła się symulacyjna gra wojenna szkoląca w przeciwdziałaniu dezinformacji Symulacyjna gra wojenna (Warsaw Countering Disinformation Wargame) szkoląca przedstawicieli administracji publicznej i społeczeństwa w przeciwdziałaniu dezinformacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »