Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-29, 13:30 Autor: PAP

Lubuskie/ W poniedziałek 62. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich

W poniedziałek (30 maja br.), w Zielonej Górze odbędą się obchody 62. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich – masowego protestu mieszkańców tego miasta w obronie domu katolickiego, który władze komunistyczne chciały zlikwidować. Do zajść z udziałem kilku tysięcy ludzi i milicji doszło 30 maja 1960 r.

Uroczystości rozpocznie o godz. 11.00 msza święta w zielonogórskiej konkatedrze. Następnie zostaną złożone kwiaty na znajdującym się przy tej świątyni grobie ks. Kazimierza Michalskiego.


Główna część obchodów odbędzie się przed budynkiem Filharmonii Zielonogórskiej, a ich zwieńczeniem będzie złożenie kwiatów pod monumentem poświęconym Obrońcom Domu Katolickiego.


Organizatorami wydarzenia są wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.


Według źródeł historycznych w poniedziałkowy poranek 30 maja 1960 r. setki zielonogórzan stanęły w obronie domu katolickiego i ks. Kazimierza Michalskiego. Duchowny od 1945 r. był polskim proboszczem w poniemieckiej Zielonej Górze, która po wojnie przypadła Polsce.


Ksiądz stał się inicjatorem życia religijnego i społeczno-kulturalnego miasta. Za to był represjonowany przez komunistyczne władze. Zajścia sprzed 62 lat przeszły do historii jako Wydarzenia Zielonogórskie.


W domu katolickim mieściły się m.in. oddział Caritasu, lokalna redakcja czasopisma "Słowo Powszechne", a także odbywały się tam lekcje religii. 15 marca 1960 r. wydział spraw lokalowych w Zielonej Górze wydał nakaz opuszczenia budynku, celem przejęcia go przez miasto. Kuria biskupia odrzuciła żądanie na początku maja. Władze zagroziły wówczas stronie kościelnej przymusowym wykwaterowaniem.


Ks. Michalski podjął się obrony tej placówki. Poprosił parafian o podpisywanie petycji do Rady Państwa o cofnięcie decyzji o eksmisji. Rada odrzuciła petycję. O planowanej eksmisji informowano we wszystkich parafiach, a służby bezpieczeństwa szykowały się do przejęcia domu katolickiego 30 maja 1960 r.


Według wielu obserwatorów w kulminacyjnym momencie protest w obronie domu katolickiego zgromadził około 5 tys. ludzi. Podczas zajść zatrzymano 333 demonstrantów. Niewiele mniejszą liczbę osób dotknęły sankcje ze strony władz.


Represje były bardzo dotkliwe. Kary sięgały do pięciu lat więzienia. Ks. Michalski musiał opuścić miasto i już do niego nie wrócił. W przejętym przez władze domu katolickim utworzono siedzibę państwowej filharmonii zielonogórskiej, która działa tam do dziś.


Protest w Zielonej Górze był jednym z największych takich wystąpień w PRL-u od czerwca 1956 r. do grudnia 1970 r. Przez wiele lat wiedza o tym wydarzeniu nie była powszechna, gdyż władza komunistyczna robiła wszystko, by tak pozostało. Po upadku PRL to się zmieniło, czego dowodem są cykliczne obchody rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. (PAP)


Autor: Marcin Rynkiewicz


mmd/ dki/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 08:30 Straż Graniczna: od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało 4,573 mln osób Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,573 mln osób - poinformowała w środę… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Fogiel: do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO Do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, jest pełna wola polityczna, żeby posłowie na tym posiedzeniu zajęli… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Cognizant pozyskuje wieloletni kontrakt od National Insurance Company w celu przyspieszenia transformacji cyfrowej (Me… Ubezpieczyciel sektora publicznego decyduje się na wybór firmy Cognizant w celu dalszego wzmocnienia swojej doskonałości operacyjnej i przyszłościowej strategii… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Chiny/ MSZ: jesteśmy skłonni wzmocnić strategiczną koordynację i współpracę z Rosją Chiny są skłonne wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją oraz dalszą współpracę w formułach wielostronnych, w tym w grupie G20 - powiedział rosyjskiemu… » więcej 2022-07-06, godz. 08:20 "Gazeta Wyborcza": bohater afery bemowskiej wrócił do Platformy Jesteśmy zdegustowani - mówią lokalni politycy Platformy Obywatelskiej. Do partii wrócił Jarosław Dąbrowski, polityk oskarżany przez współpracowników… » więcej 2022-07-06, godz. 08:10 Wielkopolskie/ Trzech podejrzanych w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów Zarzuty nieodpowiedniego postępowania z odpadami usłyszały trzy osoby zatrzymane przez policję w związku z prowadzonym przez prokuraturę w Nowym Tomyślu… » więcej 2022-07-06, godz. 08:10 Błaszczak: chciałbym, żeby premier Kaczyński był prezesem PiS jak najdłużej Chciałbym, żeby premier Kaczyński był prezesem PiS jak najdłużej - jest postacią nietuzinkową, potrafił stworzyć Zjednoczoną Prawicę, a ten projekt… » więcej 2022-07-06, godz. 07:50 Niemiec Joseph Hess przepłynął Ren od żródeł do ujścia w 25 dni Niebywałego wyczynu dokonał 34-letni niemiecki inżynier Joseph Hess przepływajac Ren od żródel do ujścia w 25 dni. Do celu dotarł 5 lipca. » więcej 2022-07-06, godz. 07:40 "Rzeczpospolita": Podwyżki za parkowanie w stolicy wracają do WSA We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną rady Warszawy na niekorzystny dla niej wyrok w sprawie uchwały, którą w październiku… » więcej 2022-07-06, godz. 07:40 CBA zatrzymało mężczyznę, który wyłudzał refundację z NFZ na preparat dla niemowląt Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w Pułtusku kolejną osobę, wyłudzającą refundację z NFZ na preparat dietetyczny dla niemowląt - dowiedziała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »