Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-29, 13:00 Autor: PAP

Łódzkie/ Sieradzkie Wrota Czasu otwarte m.in. na średniowiecze

Rozpoczyna się kolejna impreza z cyklu Sieradzkie Wrota Czasu nawiązująca do historii miasta. Organizatorzy postanowili pokazać zwyczajne życie mieszkańców Sieradza w wiekach średnich. Można się będzie dowiedzieć m.in, co jadano i pito w średniowieczu.

Imprezę Wrota Czasu zorganizowali Urząd Miasta w Sieradzu i Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej.


W zaproszeniu na piknik napisano, że można tam będzie uzyskać odpowiedzi na pytania często nurtujące pasjonatów historii, czyli między innymi: "Gdzie narodziła się Rzeczypospolita; jak o higienę dbał rycerz; co jadano i pito w średniowieczu oraz czy rycerze zawsze trzymali się kodeksu honorowego?". Organizatorzy postanowili też ujawnić, jakie sekrety archeologiczne skrywa sieradzkie wzgórze zamkowe.


"Wydarzenia, które przygotowaliśmy w tym roku jeszcze bardziej opierają się na przebogatej historii Sieradza. Będziemy pokazywać nie tylko tę +wielką+ historię odwołującą się do wydarzeń, które wszyscy znamy, ale pokażemy również nieco inne aspekty historii, odwołujące się do życia codziennego" - zachęcał do uczestnictwa w imprezie prezydent Sieradza Paweł Osiewała na stronie internetowej urzędu.


"Po raz pierwszy będzie można odbyć wycieczkę po wzgórzu zamkowym w towarzystwie archeologa" - zaznaczył.


"Przygotowywaliśmy się długo i chcemy pokazać przede wszystkim bogatą historię Sieradza, a liczba przygotowanych atrakcji jest taka, że niezależnie od wieku każdy, kto w niedzielę przyjdzie na wzgórze zamkowe znajdzie coś dla siebie" - powiedział namiestnik Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej Stanisław Muszyński.


Organizatorzy podkreślają, że tegoroczne Sieradzkie Wrota Czasu odwoływać się będą nie tylko do średniowiecza, ale również do XVI i XVII wieku. Planowany jest pokaz musztry paradnej załogi sieradzkiego zamku i niezwykła rekonstrukcja relacji społecznych między mieszkańcami XVII-wiecznego Sieradza a wojskiem, szlachtą, a nawet środowiskiem przestępczym.


Impreza historyczna na wzgórzu zamkowym w Sieradzu ma potrwać do godz. 19. (PAP)


Autor: Hubert Bekrycht


hub/ dki/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 08:10 Wielkopolskie/ Trzech podejrzanych w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów Zarzuty nieodpowiedniego postępowania z odpadami usłyszały trzy osoby zatrzymane przez policję w związku z prowadzonym przez prokuraturę w Nowym Tomyślu… » więcej 2022-07-06, godz. 08:10 Błaszczak: chciałbym, żeby premier Kaczyński był prezesem PiS jak najdłużej Chciałbym, żeby premier Kaczyński był prezesem PiS jak najdłużej - jest postacią nietuzinkową, potrafił stworzyć Zjednoczoną Prawicę, a ten projekt… » więcej 2022-07-06, godz. 07:50 Niemiec Joseph Hess przepłynął Ren od żródeł do ujścia w 25 dni Niebywałego wyczynu dokonał 34-letni niemiecki inżynier Joseph Hess przepływajac Ren od żródel do ujścia w 25 dni. Do celu dotarł 5 lipca. » więcej 2022-07-06, godz. 07:40 "Rzeczpospolita": Podwyżki za parkowanie w stolicy wracają do WSA We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną rady Warszawy na niekorzystny dla niej wyrok w sprawie uchwały, którą w październiku… » więcej 2022-07-06, godz. 07:40 CBA zatrzymało mężczyznę, który wyłudzał refundację z NFZ na preparat dla niemowląt Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w Pułtusku kolejną osobę, wyłudzającą refundację z NFZ na preparat dietetyczny dla niemowląt - dowiedziała… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Ukraina/ Psycholog o czarnym humorze w czasie wojny: to sposób na radzenie sobie ze strachem Ukraińskie media społecznościowe, coraz częściej organizowane w kraju występy komików i zwykłe rozmowy Ukraińców pełne są żartów z nieudolności… » więcej 2022-07-06, godz. 07:20 „Uchodźcy i my. Twoja opowieść” – konkurs Instytutu Literatury Do 30 września wszyscy, którzy zaangażowali się w pomoc osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie, mogą zgłaszać prace do konkursu wspomnieniowego „Uchodźcy… » więcej 2022-07-06, godz. 07:10 "Super Express": Wojna o wybory samorządowe Prezydent Andrzej Duda ma pretensje o to, że nikt nie skonsultował z nim pomysłu przesunięcia wyborów samorządowych - podaje środowy 'Super Express'. Prezydent… » więcej 2022-07-06, godz. 07:10 USA/ Ekspert: Należy przystosować część instalacji związanych z Nord Stream 2 do odbioru LNG Hub gazowy w niemieckim Lubmin, gdzie kończą się gazociągi Nord Stream, powinien zostać przekonwertowany tak, by mógł odbierać skroplony gaz z innych źródeł… » więcej 2022-07-06, godz. 07:10 Ukraina/ Sztab: trwa szturm rosyjski koło Mazaniwki, 30 km od Słowiańska Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie wsi Mazaniwka, około 30 km na północny zachód od Słowiańska; w pobliżu nieodległej miejscowości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »