Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-29, 12:50 Autor: PAP

Łomża/ 2,5 mln zł w budżecie obywatelskim w mieście na 2023 rok

2,5 mln zł przeznaczono na 2023 r. w budżecie obywatelskim w Łomży (Podlaskie). W poniedziałek upływa termin na zgłaszanie pomysłów przez mieszkańców. Najlepsze będą wybrane w głosowaniu, które odbędzie się na przełomie września i października - przypominają władze Łomży.

Budżet obywatelski jest realizowany w Łomży po raz dziesiąty.


Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje i projekty w czterech kategoriach: ogólnomiejskiej, strefowej, osiedlowej oraz w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Jak informowały wcześniej w komunikacie władze miasta, po raz pierwszy można składać projekty tzw. zielone, dotyczące zagospodarowywania terenów zielonych w mieście, które wydzielono w kategorii zadań strefowych.


Jeśli chodzi o projekty inwestycyjne, takie jak np. budowy chodników, dróg, placów zabaw, miejsc do rekreacji, w kategorii ogólnomiejskiej wartość takiego projektu nie może przekraczać kwoty 600 tys. zł, w kategorii strefowej - 300 tys. zł, a osiedlowej 60 tys. zł. Maksymalna wartość projektu do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego to natomiast 100 tys. zł.


Mieszkańcy zainteresowani zgłoszeniem przedsięwzięć o charakterze społecznym, np. koncertów, warsztatów, wydarzeń sportowych powinni pamiętać, że w kategorii osiedlowej wartość takiego projektu nie może przekroczyć kwoty 10 tys. zł, a w Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim - 20 tys. zł.


Wartość tzw. projektów zielonych, nie może przekroczyć kwoty 50 tys. zł w każdej z trzech stref, gdzie mogą być realizowane.


Zadania do budżetu można składać od 9 do 30 maja. W zasadach budżetu podano, że mieszkaniec miasta może zgłosić dowolną liczbę pomysłów popartych przez wymaganą liczbę osób (10). Wnioski można składać do urzędu miejskiego osobiście, ale też elektronicznie. Szczegóły miasto publikuje na swojej stronie internetowej.


Harmonogram budżetu obywatelskiego Łomży zakłada, że zgłoszone propozycje będą od końca maja do 17 czerwca sprawdzane pod względem formalnym i merytorycznym. Do 4 lipca miasto opublikuje zadania, które będą dopuszczone do głosowania. Potem będzie czas na odwołania.


Ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania będzie opublikowana 5 września. Głosowanie odbędzie się w dniach 19 września-3 października. Lista projektów wybranych przez mieszkańców miasta do realizacji będzie podana do publicznej wiadomości 25 października - zapowiadały już wcześniej władze Łomży.(PAP)


autor: Izabela Próchnicka


kow/ dki/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 09:10 Kowalczyk: na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy Na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy; apelujemy do Unii, by zapewniła nam kontenery do przewozu zboża czy urządzenia przeładunkowe… » więcej 2022-07-06, godz. 09:10 Ukraina/ Sztab generalny: Rosja straciła już 36,5 tys. żołnierzy i 1,6 tys. czołgów Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 36,5 tys. żołnierzy i 1,6 tys. czołgów, w tym około 150 ludzi i sześć czołgów… » więcej 2022-07-06, godz. 09:10 Ekspertka UŚ: czekolada ma wiele właściwości sprzyjających zdrowiu Czekolada wyprodukowana z owoców kakaowca, o wysokiej zawartości miazgi, ma sprzyjające zdrowiu właściwości - oceniła w komunikacie przesłanym w środę… » więcej 2022-07-06, godz. 09:10 Fogiel o słowach Tuska ws. ceny chleba: to konsekwentny ciąg konfabulacji To jest niestety konsekwentny ciąg konfabulacji w wykonaniu lidera PO Donalda Tuska - podkreślił w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany o słowa Tuska… » więcej 2022-07-06, godz. 09:10 Podlaskie/ KAS udaremniła przemyt papierosów ukrytych w kontenerach z płytą wiórową Próbę przemytu ok. 23 tysięcy paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej na kolejowym polsko-białoruskim przejściu… » więcej 2022-07-06, godz. 09:10 Podkarpackie/ W związku z nocnymi burzami 11 interwencji strażaków W związku w burzami, które przeszły nad Podkarpaciem w nocy z wtorku na środę strażacy interweniowali 11 razy. W środę rano w regionie prądu nie miało… » więcej 2022-07-06, godz. 09:00 Müller: jeśli projekt dot. zmiany terminu wyborów samorządowych się pojawi, będzie konsultowany z prezydentem Jeżeli projekt dotyczący przesunięcia terminu wyborów samorządowych byłby finalnie przedstawiony, to konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą będą się… » więcej 2022-07-06, godz. 08:50 Spotify umożliwi użytkownikom bezpośrednie nagrywanie, edytowanie i publikowanie podcastów Oznacza to, że nie trzeba będzie używać dodatkowych aplikacji, takich jak Anchor, by umieścić swój program w owym serwisie. Nowa funkcja testowana jest… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Straż Graniczna: od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało 4,573 mln osób Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,573 mln osób - poinformowała w środę… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Fogiel: do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO Do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, jest pełna wola polityczna, żeby posłowie na tym posiedzeniu zajęli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »