Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-29, 12:30 Autor: PAP

Kalisz/ Przez rok usuwano 3 tys. ton groźnych chemikaliów zgromadzonych na osiedlu mieszkaniowym

Przez rok usuwano 3 tys. ton niebezpiecznych substancji, składowanych przez blisko 9 lat w magazynie na osiedlu domków jednorodzinnych. „Cieszymy się, że w końcu zlikwidowano zagrożenie” – przyznał w rozmowie z PAP mieszkaniec kaliskiego osiedla Szczypiorno Zygmunt Bartolik.

Jak dodał „miasto powinno teraz żądać od winowajcy zwrotu poniesionych kosztów. Za 19 mln zł wyremontowano by trzy wiadukty kolejowe czy osiedlowe drogi” - wskazał.


Niebezpieczne odpady zostały zwiezione do Kalisza w latach 2013-2015. W magazynie przy ul. Wrocławskiej złożono w beczkach łącznie 3 tys. ton lakierów, farb i rozpuszczalników. Za procederem stał 26-letni wówczas Patryk M. z Poznania, który wynajął magazyn pod rzekomą działalność gospodarczą.


Mężczyzna składował łatwopalne, źle zabezpieczone i zagrażające środowisku oraz zdrowiu substancje wbrew przepisom ustawy o odpadach. Kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, udaremniał inspektorom Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzanie kontroli. Z uwagi na stwierdzenie działalności niezgodnej z wydanym zezwoleniem, ówczesny prezydent Kalisza cofnął mu zgodę. Mężczyznę zobowiązano do opróżnienia magazynu, ale tego nie zrobił.


W 2015 r. kaliski sąd skazał poznaniaka na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 6 lat, 10 tysięcy zł nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 1500 zł grzywny i zakaz prowadzenia działalności w zakresie gospodarki odpadami przez 10 lat. Patryk M. dobrowolnie poddał się karze. Pomimo prokuratorskiego śledztwa nie ustalono jednak, kto zlecił mu to zadanie; nie było też możliwości wyegzekwowania od niego pieniędzy.


Mieszkańcy Szczypiorna zaczęli się bać o swoje zdrowie i życie; narzekali na intensywną woń rozpuszczalnika i wielokrotnie wzywali straż pożarną do wybuchających beczek.


„Nam wybuchła beczka bez żadnego mieszania. A tam były substancje utleniające, kwas, różnego rodzaju substancje, więc eksplozja i pożar były prawie pewne” – potwierdził kierownik referatu ochrony środowiska Edward Sadowski.


Lokalne media miejsce składowania nazwały ”tykającą bombą ekologiczną". Miasta nie było stać na pokrycie kosztów wywiezienia i utylizacji odpadów. Zadanie wyceniono bowiem na 19 mln zł.


Do sprawy wkroczył poseł PiS Jan Mosiński, który w 2016 r. na konferencji prasowej obiecał mieszkańcom pomoc. Działania w celu pozyskania pomocy finansowej rozpoczął dwa lata później, kiedy miastu udało się przejąć działkę w Szczypiornie jako darowiznę.


Parlamentarzysta po pomoc zwrócił się do Ministerstwa Środowiska, któremu podlega Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt usunięcia odpadów wyceniono na prawie 19 mln zł, z czego połowę pokrył NFŚiGW.


„Bez tego wsparcia nigdy nie usunęlibyśmy tych odpadów” - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.


Akcja usuwania ruszyła w maju 2021 r. i zakończyła się powodzeniem po upływie roku. Zadanie wykonało konsorcjum dwóch firm z Krakowa i Kielc. Część odpadów wywieziono na składowisko odpadów niebezpiecznych, a część zutylizowano w Niemczech.


„Teraz możemy spokojnie spać. Baliśmy się o nasze zdrowie i życie. Sąsiedztwo odpadów spędzało nam sen z powiek” – przyznał z ulgą w głosie Zygmunt Bartolik, który od początku zaangażował się w sprawę jako przedstawiciel osiedla.


„Gdyby nastąpiło rozszczelnienie beczek, zapewne ucierpiałoby na tym całe miasto. Nie wiadomo, jak powstała chmura toksyczna przesuwałaby się dalej” – powiedział Jan Mosiński.


Na pytanie PAP, dlaczego do takiej sytuacji doszło, parlamentarzysta odpowiedział.


„Należy cofnąć się do 2013 r., kiedy to koalicja PO-PSL przyjęła nowelizację ustawy o gospodarowaniu odpadami, odstępując od zabezpieczeń finansowych przy wydawaniu zezwoleń na ich gromadzenie. Po wygranych wyborach Ministerstwo Środowiska zajęło się kwestią dzikich składowisk odpadów, w tym niebezpiecznych i po stosownej nowelizacji wprowadziliśmy kaucję gwarancyjną. Pamiętam, że w przedmiotowej sprawie złożyłem zapytanie poselskie zwracając uwagę na to, że jednym z powodów powstawania „dzikich składowisk” była łatwość otrzymywania zgody od samorządu lokalnego i zasugerowałem, aby podczas prac nad nowelizacją ustawy o gospodarowaniu odpadami takową kaucję przywrócić” – wyjaśnił Mosiński.(PAP)


autorka: Ewa Bąkowska


bak/ dki/


Kraj i świat

2022-07-03, godz. 19:30 MŚ w pływaniu - złoto Chinek w skokach synchronicznych z platformy 3 m Chinki Chang Yani i Chen Yiwen zdobyły w Budapeszcie złote medale mistrzostw świata w synchronicznych skokach do wody z trampoliny 3 m. Srebro wywalczyły Japonki… » więcej 2022-07-03, godz. 19:30 Warszawa/ Śmiertelny wypadek w Wawrze; nie żyje motocyklista Nie żyje motocyklista, który przy skrzyżowaniu ulic Patriotów i Żegańskiej stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki - poinformował PAP mł… » więcej 2022-07-03, godz. 19:20 Formuła 1 - pierwsze w karierze zwycięstwo Sainza jr. (opis) Carlos Sainz jr. po raz pierwszy w karierze wygrał wyścig Formuły 1. Hiszpański kierowca Ferrari zwyciężył w rywalizacji o Grand Prix Wielkiej Brytanii… » więcej 2022-07-03, godz. 19:10 Ekstraliga żużlowa – Motor - Apator 55:35 (opis) Motor Lublin - For Nature Solutions Apator Toruń 55:35. Punkt bonusowy dla Motoru, który wygrał także pierwszy mecz 48:42. Motor Lublin: Jarosław Hampel… » więcej 2022-07-03, godz. 19:10 MŚ w pływaniu - triumf Chińczyka Jiana w skokach z trampoliny 10-metrowej Chińczyk Yang Jian został w Budapeszcie mistrzem świata w skokach z trampoliny 10-metrowej. Srebro dla Japończyka Rikuto Tamaiego oraz swojego rodaka Yanga… » więcej 2022-07-03, godz. 19:00 Ukraina/ Sztab Generalny: po ciężkich walkach nasze wojska były zmuszone wycofać się z Lisiczańska Po ciężkich walkach o Lisiczańsk w obwodzie ługańskim Siły Zbrojne Ukrainy były zmuszone wycofać się z zajmowanych pozycji - powiadomił w niedzielę… » więcej 2022-07-03, godz. 19:00 Wimbledon - Radosław Nijaki, Iga w przyszłości może dominować w Londynie W wielkoszlemowym turnieju na trawie Wimbledonu wystartowała rekordowa liczba reprezentantów Polski, ale już przed rozpoczęciem drugiego tygodnia można podsumować… » więcej 2022-07-03, godz. 19:00 Kaczyński: Będziemy nieustanie wspierali samorządy w różnych inwestycjach Będziemy nieustanie wspierali samorządy w różnych inwestycjach - mówił w niedzielę w Kielcach prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wskazał, że w ramach różnych… » więcej 2022-07-03, godz. 18:50 DP World Tour - historyczny triumf Meronka w Horizon Irish Open Adrian Meronk zwyciężył w Horizon Irish Open, to jego premierowy triumf w zawodach pierwszej ligi zawodowej DP World Tour. Sukces w Irlandii zapewni mu mocny… » więcej 2022-07-03, godz. 18:50 Ekstraklasa piłkarska - Stal wyjechała na zgrupowanie Występujący w ekstraklasie piłkarze PGE FKS Stali Mielec w niedzielne popołudnie wyjechali na zgrupowanie do Sanoka. Do drużyny dołączył środkowy obrońca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »