2022-05-27, 23:00 Autor: PAP

Ekstraklasa koszykarzy - Śląsk mistrzem Polski po raz 18. (opis)

Koszykarze Śląska Wrocław pokonali Legię Warszawa 90:77 (27:11, 6:27, 28:14, 29:25) w piątym meczu finału i zdobyli mistrzostwo Polski, wygrywając rywalizację 4-1. To ich 18. tytuł i pierwszy od 2002 roku.

Piąty mecz finałowy: Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 90:77 (27:11, 6:27, 28:14, 29:25)

Stan rywalizacji play off (do czterech zwycięstw) 4-1 dla Śląska.

Punkty:

Śląsk Wrocław: Kerem Kanter 26, Aleksander Dziewa 16, Kodi Justice 14, Travis Trice 11, Martins Meiers 8, Ivan Ramljak 7, Łukasz Kolenda 5, D'mitrik Trice 3, Kacper Gordon 0, Jan Wójcik 0, Michał Gabiński 0, Szymon Tomczak 0.

Legia Warszawa: Muhammad-Ali Abdur-Rahkman 20, Łukasz Koszarek 16, Robert Johnson 13, Adam Kemp 10, Grzegorz Kamiński 9, Raymond Cowels III 5, Jakub Sadowski 2, Dariusz Wyka 2, Szymon Kołakowski 0, Jakub Śliwiński 0.

Na taki mecz we Wrocławiu kibice koszykówki czekali 20 lat. Hala Stulecia w piątek była wypełniona do ostatniego miejsca. Kibice stali, siedzieli, gdzie tylko był jakiś kawałek miejsce i od samego początku panował niesamowicie głośny doping.

Mecz zaczął się od remisu 5:5, ale od tego momentu inicjatywą przejął Śląsk. Wrocławianie odskoczyli na 12:5, a kilka chwil później było już 18:8. Goście nie radzili sobie z agresywną obroną gospodarzy, popełniali błędy, a to napędzało szybkie ataki Kosynierów. Zupełnie niewidoczny był lider Legii Robert Johnson, który w piątek obchodził 27 urodziny. Trener przyjezdnych Wojciech Kamiński poprosił o przerwę w grze, ale nic to nie zmieniło. Śląsk dorzucił kolejne sześć punktów (24:8) i dopiero wówczas czarną passę Legii przerwał rzutem za trzy Łukasz Koszarek. W odpowiedzi Kodi Justice również trafił zza linii 6,75 m i po pierwszej kwarcie było 27:11.

W drugiej kwarcie przewaga gospodarzy zaczęła maleć. Po trzech minutach było 31:23, ale kolejny fragmenty gry goście wygrali 10:0. Trener Andrej Urlep poprosił o czas, lecz po wznowieniu gry wrocławianie nadal nie mogli przerwać fatalnej serii niecelnych rzutów, a za to trafił z dystansu Koszarek, a po kolejnych dwóch minutach był remis 31:31 i mecz zaczynał się od nowa.

Różnica polegała jednak na tym, że koszykarze Legii wyraźnie już się „wstrzelili” w kosz Śląska i seryjnie trafiali z dystansu. Po dwóch „trójkach” z rzędu Grzegorza Kamińskiego goście prowadzili 37:33, a później jeszcze jedno oczko dorzucił Muhammad-Ali Abdur-Rahkman. W tej części spotkania wrocławianie zdobyli zaledwie sześć punktów, co jest najgorszym wynikiem w tegorocznych finałach.

Wystarczyło półtorej minuty trzeciej kwarty, a Śląsk odrobił straty i wyszedł na jednopunktowe prowadzenie (39:38). Świetnie w tym fragmencie spisywał się Travis Trice, który rozgrywał, asystował, ale przede wszystkim trafiał. Po jego rzucie za trzy Śląsk prowadził 47:40.

Kosynierzy niesieni niesamowitym dopingiem ponownie zaczęli agresywniej bronić i zmuszali rywali do oddawania rzutów z nieprzygotowanych pozycji. Po tym jak Kerem Kanter przepchnął się pod koszem i trafił Śląsk prowadził już 56:44. Trener Kamiński poprosił o przerwę i krótka reprymenda poskutkowała, bo przewaga gospodarzy przestała rosnąć.

Ostatnia część meczu rozpoczęła się wynikiem 61:52 i wszystko było jeszcze możliwe. Przez kolejne fragmenty trwała wymiana cios za cios. Przy stanie 73:61 rozgrywający świetne spotkanie Kanter trafił z dystansu i Hala Stulecia eksplodowała, a kiedy chwilę później wyczyn Turka powtórzył Kodi Justice (79:61), rozpoczęło się świętowanie. Do końca meczu pozostawało niewiele ponad sześć minut, ale duża część kibiców już nie siedziała.

To nie był jeszcze koniec emocji. Legia zdobyła pięć punktów z rzędu (79:66), trener Urlep poprosił o czas i seria przyjezdnych została przerwana, ale nikt nie zamierzał się poddawać. Zespół z Warszawy zaczął grać szybkie ataki, trafiać z dystansu i na cztery minuty przed końcem było 82:69. Kiedy jednak przy wyniku 83:74 Ivan Ramljak trafił za trzy, w Hali Stulecia zaczęło się prawdziwe świętowanie. Na parkiet poleciały już pierwsze serpentyny i spotkanie zostało przerwane, ale to już nie odmieniło losów meczu. Śląsk zwyciężył 90:77 i po raz 18. w swojej historii sięgnął po mistrzostwo Polski.(PAP)

Autor: Mariusz Wiśniewski

marw/ krys/

2024-03-29, godz. 16:50 MSWiA: Projekt nowelizacji ustawy pomocowej trafi do konsultacji (komunikat) - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazuje: W piątek, 29 marca br. projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem… » więcej 2024-03-29, godz. 16:50 Premier: prezydent nie skorzystał z okazji, by stanąć po stronie kobiet; wdrażamy plan B Premier Donald Tusk po wecie prezydenta do ustawy o tabletce 'dzień po' ocenił, że Andrzej Duda 'nie skorzystał z okazji, by stanąć po stronie kobiet'. Wdrażamy… » więcej 2024-03-29, godz. 16:40 USA/ Zmarł zdobywca Oskara, aktor Louis Gosset Jr. Aktor Louis Gosset Jr. był pierwszym Afroamerykaninem, który zdobył nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za drugoplanową rolę, tym samym zostając drugim… » więcej 2024-03-29, godz. 16:40 Dolnośląskie/ Beata Merenda została wojewódzką inspektorką ochrony środowiska Beata Merenda została powołana na funkcję wojewódzkiej inspektorki ochrony środowiska, zacznie ją pełnić od 2 kwietnia br. Zapowiedziała, że jednym z… » więcej 2024-03-29, godz. 16:40 Gajewska (KO): czas na wprowadzenie planu B ws. tabletki "dzień po" Posłanka KO Kinga Gajewska uważa, że po wecie prezydenta do ustawy o tabletce 'dzień po', 'czas na wprowadzenie planu B'. KO zrobi wszystko, by kobiety mogły… » więcej 2024-03-29, godz. 16:40 Polityczki Konfederacji o wecie prezydenta: dobra decyzja, chroni zdrowie dziewcząt Posłanka Konfederacji Karina Bosak cieszy się z weta prezydenta do ustawy o tabletce 'dzień po'. Według niej decyzja Andrzeja Dudy była słuszna i chroni… » więcej 2024-03-29, godz. 16:30 Ukraina/ Wicepremier: udało się wyeksportować 33,8 mln ton towarów morskim korytarzem Dzięki ukraińskiemu korytarzowi morskiemu udało się wyeksportować 33,8 mln ton towarów; eksport przez ten korytarz jest większy niż w efekcie inicjatywy… » więcej 2024-03-29, godz. 16:30 Ukraina/ Rosja wystrzeliła dwie rakiety w kierunku Odessy, odłamki spadły na cywilów Rosja wystrzeliła z Morza Czarnego dwa pociski manewrujące Ch-59 w kierunku Odessy; zostały one zniszczone przez ukraińskie siły powietrzne. W wyniku ataku… » więcej 2024-03-29, godz. 16:30 Szczecin/ Konar ściętego drzewa przygniótł przedszkolaków i przedszkolankę (aktl.) Czworo dzieci trafiło do szpitala po tym, jak grupę przedszkolaków podczas spaceru w Puszczy Bukowej przygniótł ok. pięciometrowy konar leżący na wzniesieniu… » więcej 2024-03-29, godz. 16:20 Dolnośląskie/ Po zderzeniu dwóch aut zablokowana dk 35; trzy osoby zostały ranne Trzy osoby zostały ranne w wyniku zderzenia auta osobowego z busem w Mirosławicach na drodze krajowej nr 35. Trasa w kierunku Świdnicy i Wrocławia jest zablokowana… » więcej