Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-26, 15:00 Autor: PAP

Pomorskie/ Statek badawczy UG wyruszył w rejs do Hiszpanii

R/V Oceanograf wyruszył w 23 dniowy rejs badawczy. Katamaran Uniwersytetu Gdańskiego wypłynął w czwartek z gdyńskiego portu do Hiszpanii. W trakcie rejsu naukowcy będą badać m.in. jakość powietrza oraz poziom mikroplastików w wodzie.

Statek Uniwersytetu Gdańskiego R/V Oceanograf wypłynął w czwartek z gdyńskiego portu w rejs badawczy do Hiszpanii. Jego podróż w jedną stronę potrwa 23 dni, w ciągu których ok. 100 naukowców reprezentujących SEA-EU, czyli konsorcjum sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich, przeprowadzi pięć jednodniowych rejsów badawczych oraz trzy złożone projekty.


Koordynator komitetu naukowego rejsu z UG prof. Adam Sokołowski podkreślał, że jednym z celów naukowych rejsu jest porównanie cech danego obszaru morskiego z innymi obszarami wzdłuż zachodniego brzegu Europy. "Wśród badanych czynników jest jakość powietrza, akumulacja gazu w osadach powierzchniowych oraz poziom mikroplastików" - tłumaczył naukowiec.


Dodał, że w tak szerokiej skali geograficznej tego typu badania nie były jeszcze przeprowadzane. "W pewnym sensie nasze wyniki będą miały charakter unikatowy, a nawet pionierski" - podkreślił Sokołowski.


W trakcie rejsu statek zawinie do trzech portów: w Niemczech, Francji i na końcu Hiszpanii.


"Następny przystanek statku to Kilonia, gdzie część polskich naukowców wymieni się z zespołem badawczym Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii" - przekazała rzecznika gdańskiej uczelni Magdalena Nieczuja-Goniszewska.


Planowo statek zacumuje w hiszpańskim porcie (w Kadyksie) 17 czerwca, pięć dni później rozpocznie powrót do portu macierzystego w Gdyni. Cała trasa rejsu wynosi 4000 mil morskich, wraz z powrotem statek będzie na wodzie 39 dni.


Katamaran zbudowany w 2016 r. w gdyńskiej stoczni Nauta jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia do interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody mórz i oceanów. Oprócz laboratoriów wewnątrz statku są również obserwatoria i sala seminaryjna dla studentów. Dzięki bogatemu wyposażeniu Oceanograf jest najnowocześniejszą jednostką badawczą pływającą na Bałtyku.


Ze względu na rozległy zakres badań, które są prowadzone przy użyciu jednostki (badania dna morskiego, badania batymetryczne, badania chemiczne, badania geologiczne), Oceanograf łączy w sobie funkcje różnego typu jednostek. Na statku zastosowano dwukadłubową konstrukcję, która minimalizuje kąt przechyłu, co jest szczególnie ważne przy prowadzeniu badań na morzu, ponieważ każdy niezamierzony ruch statku może zakłócić pomiary.(PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ ekr/


Kraj i świat

2024-05-27, godz. 07:40 Badaczka: może to owady uratują nas przed zwałami plastiku Niektóre gatunki owadów są w stanie zjadać plastik. Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu trwają badania, których wyniki mają poszerzyć wiedzę na… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 USA/ Władze: 18 osób zginęło w weekend w burzach i tornadach Co najmniej 18 osób zginęło w burzach i tornadach, przechodzących w sobotę i niedzielę przez amerykańskie stany Teksas, Kentucky, Oklahoma i Arkansas -… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 Ekstraklasa piłkarek ręcznych – Karkut: mistrzostwo się nie nudzi Piłkarki ręczne KGHM MKS Zagłębia Lubin w tym roku po raz czwarty z rzędu wywalczyły mistrzostwo Polski, ale trenerka Bożena Karkut nie ma dosyć. 'Zdobywanie… » więcej 2024-05-27, godz. 07:20 Fernanda Melchor: "To nie jest Miami" opowiada o końcu niewinności (wywiad) 'To nie jest Miami' opowiada o końcu niewinności. Kolejni bohaterowie zdają się dochodzilć do wniosku: cholera, mieszkam w Meksyku - mówi PAP meksykańska… » więcej 2024-05-27, godz. 07:20 Premiera filmu "Putin's Playground" odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym Ten film pełni rolę wykraczającą poza standard polskiego dokumentu - powiedział PAP Konrad Szołajski, reżyser filmu 'Putin's Playground”. 'Chcę, żeby… » więcej 2024-05-27, godz. 07:20 "DGP": Tantiemy za porno i patostreaming Nowa ustawa o prawie autorskim pozwoli youtuberom, którzy na wizji piją i znęcają się nad innymi, na pobieranie tantiem jak filmowcom - czytamy w poniedziałkowym… » więcej 2024-05-27, godz. 07:10 CBOS: 49 proc. badanych uważa, że Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro Zdaniem 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro - wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej. Według 13 proc. ankietowanych Polska… » więcej 2024-05-27, godz. 07:10 „DGP”: Podatek od streamerów Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną… » więcej 2024-05-27, godz. 06:50 Formuła 1 - Verstappen: jazda w Monte Carlo jest dość nudna Mistrz świata Formuły 1 i lider tegorocznego cyklu Holender Max Verstappen z Red Bulla, który w niedzielnym wyścigu o Grand Prix Monako zajął szóstą lokatę… » więcej 2024-05-27, godz. 06:50 Przywódcy Korei Płd., Japonii i Chin wyrazili chęć wznowienia współpracy Przywódcy Korei Południowej, Japonii i Chin potwierdzili w poniedziałek w Seulu po rozmowach w ramach IX trójstronnego szczytu swą gotowość do wznowienia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »