Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-26, 09:56 Autor: PAP

Czwartek (26.05) – zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Posłowie na sali obrad w pierwszym dniu posiedzenia Sejmu w Warszawie [fot. PAP/Leszek Szymański]
Posłowie na sali obrad w pierwszym dniu posiedzenia Sejmu w Warszawie [fot. PAP/Leszek Szymański]
(20:30) – Wciąż aktywne są grupy cudzoziemców próbujące nielegalnie przejść do Polski z Białorusi – przypomniał w czwartek wieczorem rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zaznaczył, że operacja hybrydowa przeciw Polsce trwa. Podkreślił, że codzienne ataki grup cudzoziemców na polską granicę blokują: straż graniczna, policja i wojsko.

Dowiedz się więcej.


(20:20) Sejm odrzucił w czwartek wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wniosek o odwołanie Ziobry złożyli posłowie: KO, Lewicy, KP-PSL oraz Polski 2050.

W głosowaniu wzięło udział 455 posłów, za wnioskiem głosowało 224 posłów, przeciw było 231, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Dowiedz się więcej.


(17:20) – Grecja musi wycofać swoje wojsko z wysp Morza Egejskiego, inaczej Turcja może zacząć kwestionować ich suwerenność – ostrzegł w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

– To najnowsza odsłona coraz bardziej agresywnych zachowań Turcji wobec Grecji – komentują greckie media.

Dowiedz się więcej.


(16:10) – Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi, co może oznaczać, że mają zamiar ostrzeliwać stamtąd zachodnią Ukrainę – powiedział w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Hromow dodał, że siły rosyjskie mają obecnie przewagę w regionie Ługańska. – Robimy, co możemy – dodał.

Dowiedz się więcej.


(15:00) Jak wynika z badania przeprowadzonego przez instytut zdrowia publicznego Sciensano, ochrona przed zakażeniem Covid-19 oferowana przez szczepionki szybko słabnie, zwłaszcza przed objawową infekcją wariantem Omikron.

Ochrona przed hospitalizacją pozostaje stabilna – informuje w czwartek dziennik "Brussels Times".

Dowiedz się więcej.


(14:40) Władze Albanii zaoferowały NATO wybudowaną w latach 50. XX wieku bazę marynarki wojennej mieszczącą w przeszłości sowieckie okręty podwodne – poinformowało w czwartek biuro premiera Ediego Ramy.

Celem oferty jest "zwiększenie w tych trudnych czasach znaczenia i roli Albanii jako członka NATO". Zdaniem albańskiego premiera położona nad Morzem Adriatyckim baza może być "dodatkowym atutem i wartością" dla NATO, do którego Albania dołączyła w 2009 roku.

Dowiedz się więcej.


(13:10) Polska kojarzona jest na świecie z NSZZ "Solidarność", ale dziś również z solidarnością wobec Ukrainy; tak jak Solidarność była końcem komunizmu, tak solidarność ukraińsko-polska może być końcem reżimu Putina - powiedział w czwartek na zjeździe Solidarności ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.

"Ta solidarność ukraińsko-polska, tak samo jak (NSZZ - PAP) Solidarność była końcem reżimu komunistycznego w Europie, może być końcem reżimu Putina i Moskwy i Kremla w naszym regionie" - powiedział w czwartek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, przemawiając na jubileuszowym XXX Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" w Zakopanem.

Dowiedz się więcej


(12:00) Pacjenci uważają, że lekarze poświęcają im zbyt mało czasu, nie słuchają i zbywają pytania. Z kolei lekarze narzekają na brak czasu i zbyt wiele obowiązków – wynika z raportu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjaliści WUM opublikowali raport „Dobre relacje personelu medycznego z pacjentami”, w którym przedstawiono najważniejsze rekomendacje pokazujące, jak te relacje poprawić. Jak wyjaśnił podczas konferencji na ten temat jeden z autorów opracowania, prof. Marcin Wojnar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawiono „mapę drogową” niezbędnych ku temu działań.

Dowiedz się więcej


(10:40) Sejmowe komisje negatywnie zaopiniowały poprawkę do projektu ustawy o czternastej emeryturze, zgłoszoną podczas drugiego czytania przez Polskę 2050, zgodnie z którą czternastka byłaby wypłacana z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W środę podczas drugiego czytania rządowego projektu ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów poprawkę do projektu zgłosiła Polska 2050.

Dowiedz się więcej


(9:40) Sukcesem zakończyły się trwające prawie 20 lat poszukiwania "Portretu mężczyzny w berecie” renesansowego malarza Tycjana. Włoska policja poinformowała, że jej funkcjonariusze odnaleźli zaginione dzieło.

Jak podaje serwis Artnews, obraz Tycjana odnalazł i przejął oddział turyńskiej policji, który specjalizuje się w ochronie dziedzictwa kulturowego. Dzieło, które zaginęło w 2004 roku, miało być przewiezione do Szwajcarii, a o jego kradzież podejrzewano dwóch obywateli tego kraju. Policja udaremniła jednak przemyt.

Dowiedz się więcej


(9:10) W czwartek o godz. 9.00 rozpoczął się pisemny egzamin z języka obcego - trzecia, ostatnia część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, a w środę z matematyki.

Do egzaminu przystąpiło ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w całym kraju, a także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

Dowiedz się więcej


(8:00) UE, USA i W. Brytania utworzą specjalny mechanizm ds. okrucieństw wojennych na Ukrainie, by zapewnić koordynację i wsparcie w terenie dla wysiłków na rzecz rozliczenia zbrodni popełnianych w czasie rosyjskiej inwazji – ogłoszono w środę we wspólnym komunikacie.

Grupa Doradcza ds. Zbrodni Wojennych na Ukrainie (Atrocity Crimes Advisory Group - ACA) wzmocni obecne wysiłki UE, USA i Wielkiej Brytanii, by rozliczyć zbrodnie w kontekście trwającej agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie – napisano w komunikacie.

Dowiedz się więcej


(7:20) Wprowadzony na Węgrzech stan wyjątkowy, czyli stan zagrożenia, to model znany już z czasów pandemii; głównym motywem jego wprowadzenia było zmierzenie się z potężną falą uchodźców - powiedział PAP dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka prof. Maciej Szymanowski.

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w kraju, który obowiązuje od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. "Rząd potrzebuje pola manewru, by móc szybko reagować na pojawiające się wyzwania" - oświadczył Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Dowiedz się więcej


(6:40) "The Super 8 Years" to film o tym, jak buduje się własne życie. Ta osobista historia może przywodzić na myśl podróż wielu kobiet i rodzin - powiedziała PAP francuska pisarka Annie Ernaux.

PAP: Kupno kamery super 8 Bell & Howell opisała pani w "Latach" jako "wykorzystanie nowoczesności do mądrych celów". Z filmu dowiadujemy się natomiast, że życie rodzinne filmował zazwyczaj pani ówczesny mąż Philippe Ernaux, a pani należała wówczas do grona trzydziestolatek łączących pracę w szkole z macierzyństwem.

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2022-06-30, godz. 06:00 Szczepionki przeciw grypie powiązano z mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera Osoby szczepiące się przeciw grypie były nawet o 40 proc. mniej zagrożone rozwojem choroby Alzheimera, niż nieszczepione - wynika z opublikowanej właśnie… » więcej 2022-06-30, godz. 06:00 Włochy/ Szerzy się zjawisko niewolniczej pracy w rolnictwie, jej ofiarami są imigranci Prawie 200 tysięcy imigrantów, głównie nielegalnych, wyzyskiwanych jest w rolnictwie we Włoszech - wynika ze statystyk organizacji obserwujących i analizujących… » więcej 2022-06-30, godz. 05:50 Wimbledon - w czwartek zagra Świątek i jeszcze siedmioro Polaków W czwartek w drugiej rundzie Wimbledonu swój mecze rozegra Iga Świątek. Liderka rankingu tenisistek na korcie numer 1 ok. godziny 16.30 zmierzy się z Holenderką… » więcej 2022-06-30, godz. 05:50 USA/ Kierowca rozgrzanej upałem ciężarówki w której zginęło w San Antonio 53 imigrantów udawał ocalałego Kierowca zatłoczonej ciężarówki, w której 53 przemycanych imigrantów zmarło w wyniku obrażeń spowodowanych upałem, sam udawał ofiarę. Został aresztowany… » więcej 2022-06-30, godz. 05:40 Kate Winslet gwiazdą kolejnego serialu HBO "Trust" Występ w serialu „Mare z Easttown” okazał się telewizyjnym strzałem w dziesiątkę dla Kate Winslet („Titanic”). Chwalony był nie tylko sam kryminał… » więcej 2022-06-30, godz. 05:40 Prognoza pogody na 30 czerwca i 1 lipca Jak informuje IMGW, Europę północną obejmują wyże, pozostała część kontynentu jest w zasięgu płytkich niżów. Polska znajduje się w obszarze obniżonego… » więcej 2022-06-30, godz. 05:30 Japonia/ Po 11 latach cofnięto nakaz ewakuacji w rejonie elektrowni atomowej w Fukushimie Nakaz ewakuacji nałożony z powodu wysokiego poziomu promieniowania został w czwartek zniesiony w części miasta Okuma, w którym znajduje się elektrownia… » więcej 2022-06-30, godz. 05:00 Włochy/Prasa: premier wraca wcześniej ze szczytu NATO z powodu napięć w rządzie Premier Włoch Mario Draghi postanowił opuścić wcześniej szczyt NATO w Madrycie i wrócić do Rzymu z powodu poważnych napięć w koalicji rządowej- podaje… » więcej 2022-06-30, godz. 04:10 NATO będzie monitorowało migrację jako ryzyko dla stabilności państw członkowskich Masowa nieregularna migracja jest jednym z 'hybrydowych zagrożeń', które wrogie siły mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO, poinformowano… » więcej 2022-06-30, godz. 03:30 Kolejny scenariusz nagrodzonej Oscarem za "Juno" Diablo Cody na ekranie. Oto "Lisa Frankenstein" Tym razem na podstawie jej scenariusza Zelda Williams („Legenda Korry”) wyreżyseruje film zatytułowany „Lisa Frankenstein”. Tytuł filmu nieprzypadkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »