Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-25, 18:10 Autor: PAP

Jaworzno chce zbudować w dzielnicy Szczakowa węzeł transportowy

Centrum Integracji Transportu chce zbudować samorząd Jaworzna na bazie dawnego dworca kolejowego w dzielnicy Szczakowa. Specjalna decyzja administracyjna przy okazji towarzyszącej inwestycji drogowej ma umożliwić przejęcie budynku dworca przez miasto.

W peryferyjnej dzielnicy Szczakowa mieści się główny jaworznicki dworzec, położony na głównej linii Katowice - Kraków. Przed laty była to stacja graniczna, stąd kompleks dworcowy składa się z dwóch części: większej - celnej i mniejszej - dworcowej. Kompleks od lat nie ma właściciela - zajmująca się kolejowymi nieruchomościami spółka PKP SA jest jedynie zarządcą.


Miasto od blisko 20 lat stara się uregulować sytuację prawną dworca, przede wszystkim poszukując tzw. ksiąg kolejowych terenów, na których m.in. znajdują się obiekty. Do tej pory gmina i jej instytucje zwróciły się do kilkudziesięciu instytucji i archiwów w Polsce i zagranicą. Dokumenty jednak prawdopodobnie spłonęły w czasie II wojny światowej.


Dwukrotnie, w 2014 r. i 2019 r., miasto składało wnioski o założenie nowej księgi wieczystej dla terenów, na których znajduje się dworzec, w obu przypadkach wnioski sąd jednak oddalił. Trwa jeszcze procedura z wniosku PKP SA z 2019 r. o zasiedzenie nieruchomości, jednak teraz – jak przekazał w środę rzecznik jaworznickiego magistratu Filip Szatanik – znaleziono nową formułę.


Z informacji Szatanika wynika, że polega ona na przejęciu własności terenu dawnego dworca w Szczakowej przy okazji realizacji inwestycji drogowej przeznaczonej do obsługi komunikacyjnej ruchu pasażerskiego, dla której potrzebne będzie wydanie specjalnej decyzji administracyjnej.


"Na chwilę obecną byłby to najszybszy i przy wyczerpaniu możliwości prawnych w sądzie wieczystoksięgowym jedyny sposób, aby gmina mogła stać się właścicielem terenu oraz budynków byłego dworca w Szczakowej" – wskazał Szatanik.


"Wydanie tego typu decyzji administracyjnej pozwoli na zagospodarowanie terenu przed dworcem i budowę Centrum Integracji Transportu, które może połączyć komunikację miejską z transportem kolejowym. Aby podjąć tego typu działania, konieczna jest akceptacja mieszkańców tej inwestycji, ponieważ propozycja ta może się wiązać z wyburzeniem bądź przebudową części zabudowań po dawnej celnicy" – wyjaśnił rzecznik.


W tym miejscu mógłby powstać nowoczesny obiekt pełniący różne funkcje społeczne. Koncepcja przygotowana przez jaworznickiego architekta Tomasza Göttla zakłada częściową przebudowę budynków dawnej celnicy pod kątem funkcji transportowej – dworca autobusowego i kolejowego z poczekalniami, kasami i zapleczem sanitarnym, a także funkcji kulturalno–integracyjnej.


Projekt zamyka szczakowski rynek, zachowując jego część parkową; pozostawia trzy z pięciu segmentów starej celnicy z całą jej tylną ścianą od strony kolei – dla ochrony akustycznej; przewiduje też stworzenie po lewej stronie dworca dużego parkingu pod kątem przesiadek do autobusów i pociągów.


Po rozmowach z mieszkańcami projekt zachowuje znaczną część historycznego wyglądu dworca, do którego wielu mieszkańców ma sentyment, zapewniając dodatkowe funkcjonalności. Mniejszy budynek dawnego dworca miałby zostać odrestaurowany pod kątem filii biblioteki, klubu seniora czy gastronomii.


"Prace nad nową koncepcją zagospodarowania dworca w Szczakowej to faza konsultacji i rozmów z mieszkańcami. Tylko w przypadku zgody mieszkańców możliwe będą rozmowy z ministrem infrastruktury, dotyczące ewentualnego wsparcia finansowego w kompleksowym przeprowadzeniu tej inwestycji" – przekazał cytowany przez Szatanika prezydent Jaworzna Paweł Silbert.


"Mieszkańcy z entuzjazmem podeszli do zaproponowanego przez architekta rozwiązania, co dobrze rokuje na dalsze konsultacje. Przy wsparciu mieszkańców rozpoczynamy procedurę, która umożliwi przejęcie budynku byłego dworca decyzją administracyjną" – zasygnalizował Silbert.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ mk/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 15:20 NCBR uruchamia program wsparcia dla ukraińskich naukowców Uruchomiliśmy inicjatywę Scheme: Support for Ukrainian researchers under Bilateral Fund of 'Applied Research' Programme, której celem jest pomoc ukraińskim… » więcej 2022-07-06, godz. 15:10 Warmińsko-mazurskie/ Koniec utrudnień po wypadku na dk 59 w Wejdykach Przejezdna jest już droga krajowa nr 59 w Wejdykach (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie w środę przed południem wskutek zderzenia z samochodem osobowym zginął… » więcej 2022-07-06, godz. 15:10 Warszawa/ Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" wręczone po raz 47. (opis) Wyróżnienia dla wybitnych przedstawicieli środowiska kultury tradycyjnej - Nagrody im. Oskara Kolberga - wręczono w środę podczas gali na Zamku Królewskim… » więcej 2022-07-06, godz. 15:10 Poczta: blisko 400 tys. wniosków o dofinansowanie do zakupu odbiornika cyfrowego Blisko 400 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu odbiornika cyfrowego w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej złożono w placówkach… » więcej 2022-07-06, godz. 15:10 Prof. Maryna Wiazowska drugą w historii kobietą, która zdobyła matematycznego Nobla Pochodząca z Kijowa 37-letnia profesor matematyki Maryna Wiazowska zdobyła medal Fieldsa, nagrodę przyznawaną przez Międzynarodową Unię Matematyczną. Wiazowska… » więcej 2022-07-06, godz. 15:00 Protest egzaminatorów WORD: w środę i w czwartek najwięcej odwołanych egzaminów Trwa protest egzaminatorów WORD. Jak powiedział PAP ich przedstawiciel Tomasz Dziuganowski, najwięcej odwołanych egzaminów na prawo jazdy będzie w środę… » więcej 2022-07-06, godz. 15:00 UE/ Przedstawiciel czeskiej prezydencji: Rosja utrudnia eksport ukraińskiej żywności Na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się w środę debata na temat ułatwień dla eksportu ukraińskich produktów rolnych. 'Rosja… » więcej 2022-07-06, godz. 15:00 Lubelskie/ Po śmiertelnym wypadku w Okunince zablokowana dw 812 Zablokowana jest droga wojewódzka nr 812 w Okunince (pow. włodawski), gdzie w środę około godz. 13 doszło do śmiertelnego wypadku; ruch kierowany jest objazdami… » więcej 2022-07-06, godz. 14:50 Mer Lwowa: przed nami odbudowa Ukrainy, we Lwowie powstanie centrum rehabilitacji Przed nami odbudowa Ukrainy, a we Lwowie powstanie centrum rehabilitacji, dzięki któremu ludzie będą mieli szasnę wrócić do normalnego życia - poinformował… » więcej 2022-07-06, godz. 14:50 CBOS: 92 proc. badanych popiera przynależność Polski do UE 92 proc. ankietowanych popiera przynależność Polski do UE, a 5 proc. jest jej przeciwna - wynika z badania CBOS. 70 proc. badanych popiera wycofanie się przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »