Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-25, 18:10 Autor: PAP

Śląskie/ Umowy na 56,6 mln zł ws. scalania gruntów w regionie

Umowy o przyznanie pomocy na "scalanie gruntów" o łącznej wartości ponad 56,6 mln zł podpisali w piątek z przedstawiciele zarządu woj. śląskiego oraz powiatów: częstochowskiego i raciborskiego

Jak wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na scalenia gruntów w woj. śląskim tamtejsi samorządowcy w maju 2022 r. dysponowali jeszcze kwotą 58,7 mln zł. W naborze trwającym od 13 grudnia 2021 r. do 14 stycznia br. wpłynęło pięć wniosków na łączną kwotę pomocy 56,6 mln zł. Wszystkie spełniły wymagania.


Jak akcentują urzędnicy marszałka, proces scalania gruntów jest jednym z podstawowych działań przyczyniających się do poprawy organizacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Dzięki niemu rozdrobnione działki można połączyć w duże i regularne obszary, na których prowadzenie działalności staje się bardziej opłacalne.


Proces scalania gruntów od lat wspiera Unia Europejska, m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach obecnej perspektywy finansowej na operacje tego typu można ubiegać się w ramach poddziałania PROW pod nazwą "Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa".


W poprzednich latach zarząd woj. ś1ąskiego w ramach PROW 2014-2020 zawierał na tego typu działania umowy z powiatami raciborskim, częstochowskim, myszkowskim czy zawierciańskim.


Program scalenia gruntów rolnych korzysta z doświadczeń m.in. Bawarii. Scalenie polega na wymianie gruntów należących do różnych właścicieli, którzy zamieniają się nimi tak, by komasować ziemię w większe działki, co ułatwia gospodarowanie i zmniejsza jego koszty.


Scalanie przeprowadzają starostwa powiatowe we współpracy z wojewódzkim biurem geodezji. Scalanie prowadzi się za zgodą większości właścicieli ziemi na danym obrębie ewidencyjnym, tzw. obszarze scalenia, np. jednej wsi lub kilku wsi. Pod uwagę brana jest szacunkowa wartość gruntów, ich klasa i kształt działek.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ drag/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 15:50 Giro d'Italia Donne - Holenderka Vos wygrała szósty etap Dwukrotna złota medalistka olimpijska Holenderka Marianne Vos (Jumbo-Visma Women Team) po finiszu z grupy wygrała w Bergamo szósty etap wyścigu kolarskiego… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Rząd planuje uruchomienie bazy danych o dostępności szerokopasmowego internetu Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która m.in. pozwoliłaby na wdrożenie bezpłatnej bazy danych… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Parlamentarzyści OBWE: wzywamy Rosję do natychmiastowego zawieszenia broni i wycofania się z Ukrainy W najmocniejszych słowach potępiamy trwającą rosyjską agresję na Ukrainę i wzywamy Rosję do natychmiastowego zawieszenia broni oraz wycofania swoich oddziałów… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Żaryn: prorosyjski propagandysta Mateusz Piskorski w białoruskich mediach angażuje się w walkę informacyjną przeciw… Prorosyjski propagandysta Mateusz Piskorski występuje w białoruskich mediach angażując się w walkę informacyjną przeciw Polsce - ocenił w środę rzecznik… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Warmińsko-mazurskie/ W wypadku na Tałtach uczestniczyło pięć osób W zderzeniu dwóch motorówek na jeziorze Tałty uczestniczyło pięć osób. Część z nich popłynęła na innych jednostkach - poinformowała PAP oficer prasowa… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Gdynia/ Koniec pierwszego etapu poszerzania orłowskiej plaży Zakończono pierwszy etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy. W brzeg morski, na odcinku od sceny… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Lubelskie/ Ponad 30 żołnierzy planuje w tym roku przyjąć 2 Lubelska Brygada OT Ponad 30 żołnierzy planuje w tym roku przyjąć do służby zawodowej 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej; najbliższy nabór prowadzony będzie 28 lipca… » więcej 2022-07-06, godz. 15:50 Parlamentarzyści OBWE jednogłośnie przyjęli polską rezolucję (krótka) W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę należy podkreślić wagę ludzkiego wymiaru bezpieczeństwa obejmującego m.in. przestrzeganie i promowanie praw człowieka… » więcej 2022-07-06, godz. 15:40 Lekkoatletyczne MŚ - Rojas nie wystartuje w skoku w dal Mistrzyni olimpijska w trójskoku Wenezuelka Yulimar Rojas nie wystartuje w skoku w dal na mistrzostwach świata w Eugene w Oregonie, gdyż w czerwcu w zawodach… » więcej 2022-07-06, godz. 15:40 Błaszczak: będę kontynuował wysiłki na rzecz stworzenia systemu bezpieczeństwa ojczyzny (krótka) Zapewniam, że będę kontynuował wysiłki Jarosława Kaczyńskiego na rzecz stworzenia systemu bezpieczeństwa naszej ojczyzny - powiedział nowy szef Komitetu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »