Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 22:30 Autor: PAP

Rozwiązania ws. utraty prawa do świadczeń w projekcie nowelizacji specustawy pomocowej

W projekcie nowelizacji specustawy pomocowej są rozwiązania związane z utratą prawa do świadczeń przez obywateli Ukrainy po wyjeździe z Polski. Informacje o dacie wyjazdu uchodźców ZUS lub gminy będą otrzymywać od Straży Granicznej. Będą mogły też wezwać pobierających pomoc do stawiennictwa.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadzi rozwiązania systemowe dotyczące m.in. edukacji, rynku pracy czy opieki nad dziećmi. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie ma się odbyć w czwartek.


Wśród projektowanych rozwiązań są też takie, których celem jest wyeliminowanie przypadków pobierania świadczeń przez obywatela Ukrainy, który utracił do nich prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obywatel Ukrainy po miesiącu od wyjazdu z Polski traci prawo legalnego pobytu wynikające ze specustawy. Tym samym takiej osobie przestają przysługiwać świadczenia realizowane przez ZUS lub organy gminy.


W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, że te instytucje nie są uprawnione do rozstrzygania o legalności pobytu Ukraińców w Polsce, bo jest to kompetencja Straży Granicznej. Aby skutecznie mogły eliminować przypadki nadużyć, niezbędna jest - czytamy - informacja od SG. Zgodnie z projektem Komendant Główny SG udostępni ZUS-owi lub organowi gminy, ustalającym prawo do świadczeń, m.in. informację o dacie końcowej okresu pobytu obywatela Ukrainy na terytorium RP.


Inne projektowane rozwiązanie pozwoli tym instytucjom wezwać obywatela Ukrainy, który otrzymuje lub ubiega się o świadczenie, do osobistego stawiennictwa we wskazanej jednostce w terminie trzech dni roboczych. Jeśli taka osoba się nie stawi, wypłaty zostaną wstrzymane. Jeśli się stawi po upływie terminu i będzie spełniała warunki uprawniające do świadczeń, będą one wypłacane od następnego miesiąca.


W projekcie są ponadto rozwiązania dotyczące gospodarowania przez samorządy budynkami przeznaczonymi na cele mieszkalne. Celem zmian jest uproszczenie procedur związanych z przebudową, remontem lub zmianą sposobu użytkowania, które rozpoczęłyby się do 31 lipca 2024 r. Zachowane zostaną podstawowe wymagania dotyczących nośności i stateczności konstrukcji oraz bezpieczeństwa użytkowania, bezpieczeństwa pożarowego, higieny, zdrowia i środowiska.


O kwestii pustostanów, które samorządy mają jako zasoby komunalne, mówił na wtorkowej konferencji wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker. "Samorządy od początku wskazywały, że jest wiele takich lokali. Żeby było jasne, te lokale będą do wykorzystania przez Polaków i przez Ukraińców. Także przez Polaków, którzy oczekują na mieszkania komunalne" - podkreślił.


Projekt zmieni też przepisy dotyczące wniosków o świadczenie za pomoc obywatelom Ukrainy. Przewiduje m.in. rozwiązanie przejściowe w przypadku pomocy uchodźcom nieposiadającym numeru PESEL. Wnioski za pomoc takim osobom będzie można złożyć w ciągu 14 dni od wejścia w życie nowelizacji za okres do 29 kwietnia.


Projekt wprowadzi też terminy dotyczące wszystkich pozostałych wniosków o świadczenie za pomoc. Wnioski obejmujące okres przed wejściem w życie noweli, będzie można składać do końca lipca, a wnioski obejmujące okres po jej wejściu w życie - w terminie miesiąca od ostatniego dnia pomocy. Spóźnione wnioski nie będą rozpoznawane.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ jann/


Kraj i świat

2024-04-16, godz. 07:10 Kosiorek: radykalny reset bardzo dobrze wpisuje się w to, co planuję (wywiad) Sformułowanie 'radykalny reset' bardzo dobrze wpisuje się w to, co planuję - mówi PAP kandydatka na prezydenta Gdyni Aleksandra Kosiorek i dodaje, że nie… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Ankieta PAP Olsztyn/ Małkowski: zacznę od obniżenia sobie pensji (powt.) Kandydat na prezydenta Olsztyna Czesław Małkowski zapowiedział, że gdy wygra wybory samorządowe obniży swoją pensję o połowę i będzie pobierał niższe… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Ankieta PAP Olsztyn/ Szewczyk: największym wyzwaniem odbudowa dialogu z mieszkańcami (powt.) Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Olsztyna Robert Szewczyk uważa, że najważniejszą kwestią jest odbudowanie dialogu społecznego między władzą… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Ankieta PAP Olsztyn/ Szewczyk i Małkowski w II turze wyborów na prezydenta W drugiej turze wyborów prezydenckich w Olsztynie zmierzą się: obecny przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk i były prezydent, a obecnie radny Czesław… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Szemiot: urząd musi być otwarty dla mieszkańców (wywiad) Trzeba zrezygnować z odgrodzenia się od mieszkańców, wysłać jasny komunikat, że urząd jest dla nich otwarty - mówi PAP kandydat na prezydenta Gdyni Tadeusz… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Podlaskie/ KAS udaremniła przemyt ponad pół mln paczek papierosów 520 tys. paczek papierosów znaleźli funkcjonariusze KAS w łotewskiej ciężarówce zatrzymanej do kontroli w Budzisku (Podlaskie). Kontrabanda była przewożona… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Chiny/ Xi przyjął Scholza w Pekinie, wezwał do rozwoju relacji w oparciu o wzajemny szacunek Chiny i Niemcy powinny rozwijać dwustronne relacje w oparciu o wzajemny szacunek - oświadczył we wtorek przywódca ChRL Xi Jinping na spotkaniu z kanclerzem… » więcej 2024-04-16, godz. 07:00 Ochrona pracowników przed substancjami szkodliwymi m.in. dla płodności - rząd zajmie się projektem Rząd we wtorek ma zająć się projektem zmian w Kodeksie pracy. Wdraża on dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych… » więcej 2024-04-16, godz. 07:00 Chorwacja/ Główni rywale środowych wyborów: "pupil UE" i "człowiek Kremla" Scenę polityczną Chorwacji przed środowymi wyborami parlamentarnymi zdominowali premier Andrej Plenković i prezydent Zoran Milanović, który ogłosił w marcu… » więcej 2024-04-16, godz. 06:50 Polska 2050: Będziemy bronili Hennig-Kloski; nie będzie zgody na odwoływanie dobrych ministrów Będziemy bronili minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Nie ma i nie będzie naszej zgody na odwoływanie dobrych ministrów - powiedzieli PAP… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »