Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 20:50 Autor: PAP

Politycy PO i eksperci: Polska stała się państwem frontowym

Polska stała się państwem frontowym i hipotetycznie polem walki, dlatego musi przygotować armię do obrony terytorialnej, obrony wybrzeża i przeciwdziałania cyberatakom - przekonywali politycy PO i eksperci podczas wtorkowej debaty nt. wyzwań związanych z bezpieczeństwem naszego kraju.

Wtorkową debatę zorganizowała Platforma Obywatelska, a wzięli w niej udział m.in. były szef MSZ i b. marszałek Sejmu Radosław Sikorski, b. szef MSZ Dariusz Rosati, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński oraz przewodnicząca Rady Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego dr hab. Katarzyna Pisarska.


Radosław Sikorski ocenił, że Polska, ze względu na wojnę w Ukrainie, stała się państwem frontowym i hipotetycznie polem bitwy. "Jeśli Putin wygra, to będziemy mieli armię rosyjską wokół prawie połowy naszych granic. Poza tym odgraża się, że może użyć broni atomowej, czego nie można zupełnie wykluczyć" - powiedział b. minister spraw zagranicznych. Przypomniał, że Rosjanie regularnie, w ramach swoich co trzyletnich manewrów "Zapad", ćwiczą użycie taktycznych głowic jądrowych wobec terytorium przeciwnika.


Zdaniem Sikorskiego, nie należy się spodziewać szybkiego zakończenia wojny na naszą wschodnią granicą. "Sądzę, ze Rosjanie rzucają teraz ostatnie rezerwy do ofensywy w Donbasie, ale nawet jeśli ją wygrają, to Ukraina nie zrezygnuje z prób odzyskania terytorium i to nie będzie zamrożony konflikt, tylko taka szarpanina bardziej" - dodał b. szef MSZ.


Katarzyna Pisarska zgodziła się, że wojna w Ukrainie stanowi też zagrożenie militarne dla Polski, wymagające kompleksowego przygotowania naszej armii do obrony terytorialnej, obrony wybrzeża oraz możliwych bardzo szerokich cyberataków. "Wymaga też od nas przygotowania w obszarze polityki energetycznej. Jesteśmy państwem, które ciągle balansuje między wykorzystaniem ogromnej ilości węgla (...), a państwem, które poszukuje innych źródeł energii. Jest to też wojna, która odbywa się i będzie odbywała w umysłach obywateli i musimy pamiętać, że mamy po drugiej stronie przeciwnika, który działa i będzie działał na rzecz dzielenia Polaków i Ukraińców, wykorzystując różnego rodzaju obawy po obu stronach" - wskazała dr Pisarska.


Przestrzegała, że celem Rosji jest także tworzenie podziałów między samymi Polakami, dlatego - jak podkreśliła - powinniśmy nauczyć się rozmawiać z tymi, z którymi nie zgadzamy się politycznie.


Dariusz Rosati ocenił, że Polska jest w o tyle dobrej sytuacji, że należy do NATO, najlepszego i najskuteczniejszego sojuszu wojskowego w historii. Gorzej - według niego - wygląda sytuacja w polskiej armii. Według niego, armię osłabiło odsunięcie kilka lat temu najbardziej doświadczonych dowódców wojskowych i wstrzymanie programu modernizacji polskich sił zbrojnych. "Symbolem tego zatrzymania było unieważnienie kontraktu na śmigłowce bojowe, które miały zapewnić Polsce bezpieczeństwo w pewnych bardzo specyficznych warunkach walki" - dodał polityk.


Zwrócił ponadto uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem zdrowotnym, prawnym i ekonomicznym. Zwiększeniu bezpieczeństwa w ostatnim z tych obszarów sprzyjałoby - jego zdaniem - przyjęcie euro. "Od dwóch, trzech miesięcy mamy taką sytuację, że coraz więcej ludzi przekonuje się na własnej skórze, że euro byłoby niezłym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy inflacja u nas jest ponad dwa razy wyższa niż w strefie euro, a kurs złotego osłabia się w stosunku do waluty europejskiej. Gdybyśmy mieli euro, to przynajmniej z tego punktu widzenia nasze zarobki i oszczędności byłoby w jakiś sposób chronione" - powiedział Rosati.


Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, b. szef MSZ wytknął rządzącym m.in. wydłużające się kolejki do lekarzy specjalistów i "katastrofę" w walce z pandemią Covid-19, a w kwestiach związanych z wymiarem sprawiedliwości - upolitycznienie prokuratury, brak stabilności prawa oraz atak na sądownictwo.


Rosati wyraził też pogląd, że obecna władza z pogardą podchodzi do nauki. "Tego typu krzewienie, czy tolerowanie postaw, że szczepienia są szkodliwe, albo, że Unia Europejska dybie na naszą niepodległość, albo że euro jest szkodliwe, to są wszystko poglądy, które z jednej strony osłabiają nasze bezpieczeństwo w różnych wymiarach: zewnętrznym, ekonomicznym, zdrowotnym, ale z drugiej strony świadczą też o tym, jak zacofana jest ta władza, jeśli chodzi o wiedze dotyczącą współczesnego świata" - ocenił Rosati.


Marcin Kierwiński rozwinął z kolei temat związany z bezpieczeństwem energetycznym. Skrytykował planowaną fuzję Orlenu i Lotosu, która wiąże się z koniecznością sprzedaży części aktywów gdańskiej firmy, w tym ponad 400 stacji paliw (ma je kupić węgierski koncern MOL). "Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że współpraca z ludźmi, którzy dziś są agentami Putina w Europie, bo tak należy określić Viktora Orbana, jest po prostu dla Polski niebezpieczna" - ocenił sekretarz generalny PO.


Rządzącym wytknął ponadto zarzucenie procesu dywersyfikacji źródeł energii, na co - jak podkreślał - stawiały rządy PO. "To, co traktujemy jako taką oczywistość, czyli gazoport wybudowany przez rząd pana premiera Donalda Tuska, czy interkonektory (...) to był wielki dorobek takiej konsekwentnej polityki dywersyfikacji źródeł energii i surowców do Polski, tylko to wszystko zostało niestety zarzucone" - powiedział Kierwiński. (PAP)


autor: Marta Rawicz


mkr/ godl/


Kraj i świat

2022-07-03, godz. 19:20 Formuła 1 - pierwsze w karierze zwycięstwo Sainza jr. (opis) Carlos Sainz jr. po raz pierwszy w karierze wygrał wyścig Formuły 1. Hiszpański kierowca Ferrari zwyciężył w rywalizacji o Grand Prix Wielkiej Brytanii… » więcej 2022-07-03, godz. 19:10 Ekstraliga żużlowa – Motor - Apator 55:35 (opis) Motor Lublin - For Nature Solutions Apator Toruń 55:35. Punkt bonusowy dla Motoru, który wygrał także pierwszy mecz 48:42. Motor Lublin: Jarosław Hampel… » więcej 2022-07-03, godz. 19:10 MŚ w pływaniu - triumf Chińczyka Jiana w skokach z trampoliny 10-metrowej Chińczyk Yang Jian został w Budapeszcie mistrzem świata w skokach z trampoliny 10-metrowej. Srebro dla Japończyka Rikuto Tamaiego oraz swojego rodaka Yanga… » więcej 2022-07-03, godz. 19:00 Ukraina/ Sztab Generalny: po ciężkich walkach nasze wojska były zmuszone wycofać się z Lisiczańska Po ciężkich walkach o Lisiczańsk w obwodzie ługańskim Siły Zbrojne Ukrainy były zmuszone wycofać się z zajmowanych pozycji - powiadomił w niedzielę… » więcej 2022-07-03, godz. 19:00 Wimbledon - Radosław Nijaki, Iga w przyszłości może dominować w Londynie W wielkoszlemowym turnieju na trawie Wimbledonu wystartowała rekordowa liczba reprezentantów Polski, ale już przed rozpoczęciem drugiego tygodnia można podsumować… » więcej 2022-07-03, godz. 19:00 Kaczyński: Będziemy nieustanie wspierali samorządy w różnych inwestycjach Będziemy nieustanie wspierali samorządy w różnych inwestycjach - mówił w niedzielę w Kielcach prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wskazał, że w ramach różnych… » więcej 2022-07-03, godz. 18:50 DP World Tour - historyczny triumf Meronka w Horizon Irish Open Adrian Meronk zwyciężył w Horizon Irish Open, to jego premierowy triumf w zawodach pierwszej ligi zawodowej DP World Tour. Sukces w Irlandii zapewni mu mocny… » więcej 2022-07-03, godz. 18:50 Ekstraklasa piłkarska - Stal wyjechała na zgrupowanie Występujący w ekstraklasie piłkarze PGE FKS Stali Mielec w niedzielne popołudnie wyjechali na zgrupowanie do Sanoka. Do drużyny dołączył środkowy obrońca… » więcej 2022-07-03, godz. 18:40 Tour de France - Groenewegen zwycięzcą etapu, van Aert nadal liderem (opis) Holender Dylan Groenewegen (Team BikeExchande - Jayco) wygrał po finiszu z peletonu trzeci etap kolarskiego wyścigu Tour de France z Velje do Soenderborga o… » więcej 2022-07-03, godz. 18:40 Ekstraliga żużlowa – Motor - Apator 55:35 (wynik) Motor Lublin - For Nature Solutions Apator Toruń 55:35. Punkt bonusowy dla Motoru, który wygrał także pierwsze spotkanie 48:42. (PAP) asz/ cegl/ » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »