Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 20:40 Autor: PAP

Ukraina/ Resort obrony: Rosja szykuje się do długotrwałej wojny

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk ocenił we wtorek, że Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny na Ukrainie. Sytuacja na froncie na wschodzie jest teraz "nadzwyczaj trudna", może ona określić wynik wojny - dodał rzecznik.

"Ogółem działania armii rosyjskiej świadczą, że Rosja prowadzi przygotowania do długotrwałej operacji wojskowej" - powiedział Motuzianyk w telewizji państwowej. Obecną sytuację określił jako "najaktywniejszy etap rozpętanej przez Rosję agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie".


"Najgoręcej jest teraz w donieckim rejonie operacyjnym i na kierunku Słowiańska. Okupanci faktycznie przez całą dobę prowadzą ostrzały artyleryjskie i lotnicze, ostrzeliwują dzielnice mieszkalne" - powiedział rzecznik. Jednocześnie - dodał - Rosja "poszukuje nowych linii" prowadzenia ostrzałów, w tym z terytorium Białorusi i z anektowanego Krymu.


Celem Rosjan, jak mówił rzecznik, jest otoczenie wojsk ukraińskich w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska i zablokowanie trasy między nimi. Może to pozwolić Rosjanom na zajęcie w całości obwodu ługańskiego. Motuzianyk zaznaczył, że ukraiński Sztab Generalny bierze pod uwagę wszelkie możliwe zagrożenia, by nie dopuścić do takich działań.


Rzecznik ocenił, że "ciężkie walki, jakie teraz trwają na wschodzie" Ukrainy mogą określić rezultat wojny.


Siewierodonieck leży na wschodnim brzegu rzeki Doniec, Lisiczańsk - na zachodnim. Wojska rosyjskie próbują otoczyć ten rejon z trzech kierunków. (PAP)


uk/ adj/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 10:10 Niemcy/ Deputowany Lewicy: trzeba wrócić do rozmów z Rosją o uruchomieniu Nord Stream 2 Deputowany niemieckiej postkomunistycznej partii Lewica Klaus Ernst ocenił w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”, że sankcje wprowadzone wobec Rosji… » więcej 2022-07-06, godz. 10:10 W. Brytania/ Minister obrony potwierdził obecność żołnierzy z Ukrainy na szkoleniach w kraju Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził, że pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy przechodzi szkolenie w Wielkiej Brytanii w ramach programu ogłoszonego… » więcej 2022-07-06, godz. 10:10 Prezydent: Modernizacja armii, choć kosztuje olbrzymie pieniądze, jest potrzebna (krótka4,korekta) Modernizacja polskiej armii, choć kosztuje olbrzymie pieniądze, jest potrzebna do takiego poziomu, by nikt nie odważył się nas zaatakować; chodzi tu o życie… » więcej 2022-07-06, godz. 10:10 Beskidy/ Deszcz i poranne mgły; warunki na szlakach są trudne Trudne są warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. W górach rano było mglisto i deszczowo. Szlaki były śliskie - zakomunikowali w środę wczesnym przedpołudniem… » więcej 2022-07-06, godz. 10:10 Prezydent: zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom to dla mnie sprawa najważniejsza (opis,korekta) Zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom to dla mnie sprawa najważniejsza ze wszystkich - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda w Lipsku nad Wisłą (Mazowieckie)… » więcej 2022-07-06, godz. 10:00 UE/ Von der Leyen: musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu (krótka2) Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję - ostrzegła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej… » więcej 2022-07-06, godz. 10:00 Częstochowa/ Mężczyzna zginął potrącony w rejonie przejścia dla pieszych Mężczyzna o nieustalonej dotąd tożsamości zginął w środę w nocy po potrąceniu w rejonie przejścia dla pieszych w centrum Częstochowy - poinformowała… » więcej 2022-07-06, godz. 10:00 Suski: w czwartek w Sejmie projekty ws. ratyfikacji przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO (krótka) W czwartek między godz. 18 a 19.30 Sejm rozpatrzy punkt dotyczący ratyfikacji przystąpienia Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego - poinformował… » więcej 2022-07-06, godz. 10:00 Lubelskie/ Ponad 9 tys. osób wjechało we wtorek do Polski z Ukrainy przez przejścia w regionie Ponad 9 tys. osób wjechało we wtorek do Polski przez przejścia graniczne z Ukrainą w województwie lubelskim. Na Ukrainę wyjechało również ponad 9 tys… » więcej 2022-07-06, godz. 09:50 UE/ Przewodnicząca KE: razem pomożemy odbudować Ukrainę (krótka) Razem pomożemy odbudować Ukrainę - zadeklarowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »