Szef MON: ruszamy z drugą fazą programu Wisła (opis)
"Ruszamy z kontraktem na drugą fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of request - dotyczące pozyskania trzech dywizjonów czyli sześciu baterii systemu Patriot, obejmujące radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych" - powiedział minister obrony, który wziął we wtorek w Warszawie udział w konferencji Defence24 Day.
Dodał, że kontrakt ma zawierać także pakiet szkoleniowy i logistyczny.
Umowę w pierwszej z dwóch zakładanych faz w programie Wisła podpisano w 2018 r. Kontrakt wartości 4,75 mld dolarów przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot z radarem o polu widzenia 120 stopni. Zestawy Patriot produkowane są przez amerykański koncern Raytheon.
Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Wiosną 2018 r. został podpisany kontrakt. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.
Pierwsza bateria systemu Patriot dla Polski zostanie dostarczona do Polski i weźmie udział w procedurze integracji systemu SICO (System Integration and Check-out) w październiku bieżącego roku. Druga bateria zostanie sprzedana przez producenta rządowi USA, który jest stroną umowy z rządem Polski, do końca pierwszego kwartału 2023 roku.
Od kwietnia trwają w USA próby poligonowe radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), który ma zostać zintegrowany z wyrzutniami Patriot.
Odnosząc się do ogłoszonego podczas Defence24 Day przez szefa MON rozpoczęcia drugiej fazy programu Wisła, Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles & Defense, stwierdził, że "skierowane do rządu USA zapytanie ofertowe Polski dotyczące Radaru Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Niższej Warstwy (LTAMDS) to doniosły krok na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Polski i NATO".
"Silne robocze stosunki partnerskie z polskim rządem i jego partnerami przemysłowymi są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek i to właśnie dzięki sile tego partnerstwa będziemy w stanie szybko zapewnić tę kluczową zdolność w dziedzinie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - podkreślił Kremer w przesłanym PAP oświadczeniu. (PAP)
autor: Jakub Borowski
brw/ mok/