Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 12:20 Autor: PAP

Szef MON: ruszamy z drugą fazą programu Wisła (opis)

Rusza druga faza programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła - powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak, informując, że podpisał zapytanie ofertowe w sprawie sześciu baterii Patriot z radarem o polu obserwacji 360 stopni.

"Ruszamy z kontraktem na drugą fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of request - dotyczące pozyskania trzech dywizjonów czyli sześciu baterii systemu Patriot, obejmujące radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych" - powiedział minister obrony, który wziął we wtorek w Warszawie udział w konferencji Defence24 Day.


Dodał, że kontrakt ma zawierać także pakiet szkoleniowy i logistyczny.


Umowę w pierwszej z dwóch zakładanych faz w programie Wisła podpisano w 2018 r. Kontrakt wartości 4,75 mld dolarów przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot z radarem o polu widzenia 120 stopni. Zestawy Patriot produkowane są przez amerykański koncern Raytheon.


Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Wiosną 2018 r. został podpisany kontrakt. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.


Pierwsza bateria systemu Patriot dla Polski zostanie dostarczona do Polski i weźmie udział w procedurze integracji systemu SICO (System Integration and Check-out) w październiku bieżącego roku. Druga bateria zostanie sprzedana przez producenta rządowi USA, który jest stroną umowy z rządem Polski, do końca pierwszego kwartału 2023 roku.


Od kwietnia trwają w USA próby poligonowe radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), który ma zostać zintegrowany z wyrzutniami Patriot.


Odnosząc się do ogłoszonego podczas Defence24 Day przez szefa MON rozpoczęcia drugiej fazy programu Wisła, Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles & Defense, stwierdził, że "skierowane do rządu USA zapytanie ofertowe Polski dotyczące Radaru Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Niższej Warstwy (LTAMDS) to doniosły krok na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Polski i NATO".


"Silne robocze stosunki partnerskie z polskim rządem i jego partnerami przemysłowymi są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek i to właśnie dzięki sile tego partnerstwa będziemy w stanie szybko zapewnić tę kluczową zdolność w dziedzinie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - podkreślił Kremer w przesłanym PAP oświadczeniu. (PAP)


autor: Jakub Borowski


brw/ mok/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 13:00 Politechnika Poznańska i spółka Nanoseen zwycięzcami konkursu Polski Produkt Przyszłości Politechnika Poznańska i spółka Nanoseen zwyciężyły w konkursie Polski Produkt Przyszłości, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości… » więcej 2022-07-06, godz. 13:00 BBN: prezydenci Polski i Litwy spotkają się w czwartek na przesmyku suwalskim Prezydent Andrzej Duda odwiedzi w czwartek zlokalizowane na przesmyku suwalskim mobilne stanowisko dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, gdzie… » więcej 2022-07-06, godz. 13:00 Ukraina/ Wiceminister rolnictwa: w tym roku oczekujemy zbioru zbóż na poziomie co najmniej 50 mln ton Ukraina spodziewa się, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą co najmniej 50 mln ton, mimo trudności, z jakimi muszą się mierzyć rolnicy w związku z rosyjską… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Włochy/ Lekarze apelują do grupy Maneskin, by przełożyła koncert w Rzymie ze względu na Covid-19 Lekarze i eksperci zaapelowali do włoskiej grupy rockowej Maneskin, by przełożyła zapowiedziany na sobotę wielki koncert w Rzymie, ponieważ notuje się w… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 UE/ PE przeciwko nieuznawaniu energii jądrowej i gazu za "zielone" źródła energii (krótka) Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Zakopane/ Rozpoczyna się 7. Zakopiański Festiwal Literacki Na tatrzańskim szlaku literatury znajdzie się blisko 30 autorów książek i ponad 20 wydawnictw - weźmą udział w rozpoczynającym się w czwartek 7. Zakopiańskim… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Pomorskie/ Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami W środę w południe na wszystkich kąpieliskach województwa pomorskiego nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 W. Brytania/ Z rządu Johnsona w niespełna dobę odeszło 15 osób W ciągu kilkunastu godzin z szeroko rozumianego rządu Borisa Johnsona odeszło 15 osób. Wśród nich wprawdzie tylko dwie były na szczeblu ministrów, ale… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Podlaskie/ Mniejszość litewska obchodzi Dzień Koronacji Króla Mendoga Litwini mieszkający w Polsce, głównie na Sejneńszczyźnie, obchodzą w środę w Sejnach i w Puńsku (Podlaskie) Święto Koronacji Króla Mendoga, pierwszego… » więcej 2022-07-06, godz. 12:50 Łódzkie/ Koniec utrudnień po wypadku na dk 12 w Sulejowie Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 12 w Sulejowie (woj. łódzkie). Zderzyły się tam trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpita… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »