Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 11:59 Autor: PAP

Wtorek (24.05) – zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Prezydent Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (24.05) [fot. PAP/Radek Pietruszka]
Prezydent Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (24.05) [fot. PAP/Radek Pietruszka]
Premier Mateusz Morawiecki podczas keynote przed panelem "What it Takes to Attract New Investors to CEE?" w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (24.05) [fot. PAP/Radek Pietruszka]
Premier Mateusz Morawiecki podczas keynote przed panelem "What it Takes to Attract New Investors to CEE?" w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (24.05) [fot. PAP/Radek Pietruszka]
(21:20) To jest transakcja korzystna gospodarczo dla Polski; sprawi, że zbudujemy silny koncern energetyczny, który przyczyni się do wzmocnienia naszej roli w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany w portalu interia.pl o sprzedaż części Lotosu węgierskiemu MOL-owi.

Premiera spytano, czy dla rządu ważna jest sprawa sprzedaży części Lotosu węgierskiemu MOL-owi? "Po wybuchu wojny Viktor Orban pokazał twarz sojusznika Putina. Czy to nie zagraża naszemu bezpieczeństwu energetycznemu? Borys Budka zapowiada, że za tę transakcję czeka pana premiera Trybunał Stanu" - pytał prowadzący wywiad.

Dowiedz się więcej.

(20:50) Słynny finansista i filantrop George Soros powiedział we wtorek, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej, a najlepszym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Władimira Putina.

"Najlepszym i być może jedynym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Putina tak szybko jak to możliwe" - podkreślił Soros. Ocenił, że rosyjski przywódca doszedł do wniosku, że inwazja była błędem i będzie zabiegał o rozejm.

Dowiedz się więcej.

(19:50) Po brutalnej agresji Rosji na Ukrainę widzimy jak ważna okazała się Inicjatywa Trójmorza; zwiększa ona odporność nie tylko naszego regionu, ale też całej Europy - powiedziała była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar–Kitarović, odznaczona we wtorek w Davos przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego.

Grabar–Kitarović podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za - jak mówiła - niezwykły zaszczyt, jakim jest dla niej to odznaczenie. Podkreślała, że jest to nie tylko docenienie jej dokonań, ale też traktuje to odznaczenie jako dowód przyjaźni dla całej Chorwacji.

Dowiedz się więcej.

(18:10) Sejm w czwartek wieczorem zajmie się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - wynika ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu.

Sejm w środę rano rozpocznie dwudniowe posiedzenie; jak wynika z informacji na stronie izby, posłowie w czwartek, o godz. 18.30 zajmą się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości. Dwugodzinna debata ma potrwać do godz. 20.30, zaplanowano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenia w imieniu kół).

Dowiedz się więcej.

(17:10) Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który we wtorek przyjął rząd. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

Rząd chce na stałe wprowadzić do Kodeksu pracy możliwość wykonywania pracy zdalnej. Temu służy nowelizacja przepisów, zgodnie z którymi ma być to bardziej elastyczna forma wykonywania pracy od obecnie funkcjonującej telepracy.

Dowiedz się więcej.

(16:10) Rząd zdecydował we wtorek o przeznaczeniu dodatkowych 2,7 mld zł na drogi krajowe - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Dodano, że środki zostaną przeznaczone na zwiększenie limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych oraz Programu Budowy 100 Obwodnic.

Dowiedz się więcej.

(14:30) Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje we wtorek Sky News za anonimowym źródłem cytowanym przez "New York Times".

Amerykański urzędnik przekazał, że USA śledziły manewry, które odbywały się w północno-wschodniej Azji w trakcie, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przebywał w Tokio wraz z przywódcami Australii, Indii i Japonii na szczycie sojuszu Quad.

Dowiedz się więcej.

(13:20) – Zachodnia pomoc militarna czy humanitarna dla Ukrainy jest większa niż w pierwszych dniach wojny, jednak następuje pewne spowszednienie tematu; Ukraina potrzebuje pogłębionej pomocy politycznej ze strony UE – powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który przebywa we wtorek na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos został zapytany przez dziennikarzy, jak dziś wygląda zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej na rzecz Ukrainy.

Dowiedz się więcej.


(11:20) Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą.

Głównymi tematami poruszonymi na wspólnym spotkaniu była pomoc dotychczas udzielona Ukrainie przez PGE oraz propozycje wsparcia odbudowy ukraińskiej sieci energetycznej po zakończeniu wojny.

Dowiedz się więcej.


(11:10) W maju poprawiły się oceny pracowników dotyczące sytuacji w ich zakładach pracy i prognoz na najbliższy rok – wynika z opublikowanego we wtorek badania CBOS.

Zdaniem autorów badania poprawa może mieć związek z obserwowanym o tej porze roku wzrostem zapotrzebowania na prace sezonowe.

Dowiedz się więcej.


(9:40) Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot. To drugi etap budowy programu obrony powietrznej Wisła – poinformowała we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Konsekwentnie realizujemy drugi etap programu obrony przeciwlotniczej – powiedział. Zaznaczył, że w pierwszym etapie realizacji systemu Wisła zakupiono dwie baterie systemu Patriot. – To jeszcze nie finał, do finału zostało nam jeszcze trochę czasu – stwierdził.

Dowiedz się więcej.


(9:10) Nowy prezydent Korei Płd., konserwatysta Jun Sun Jeol, oświadczył w poniedziałek w rozmowie ze stacją CNN, że epoka appeasementu (ustępstw) wobec Korei Płn. się skończyła, a jeśli przywódca tego kraju Kim Dzong Un chce rozmawiać, powinien sam wyjść z inicjatywą.

– Myślę, że piłka jest na połowie przewodniczącego Kima. To jego wybór, czy rozpocząć z nami dialog – powiedział amerykańskiej stacji Jun, zaprzysiężony na prezydenta Korei Południowej w maju.

Dowiedz się więcej.


(8:40) Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos mówi się o recesji w USA czy Europie Zachodniej, jednak recesja w Polsce nie jest tematem rozmów.

– Nie powinna ona nastąpić ani w tym, ani w przyszłym czy kolejnym roku – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-06-30, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: groźne burze możliwe na zachodzie, największy upadł na wschodzie Groźne burze z gradem i silnymi porywami wiatru, jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Anna Woźniak, prognozowane są w zachodniej połowie kraju, szczególnie… » więcej 2022-06-30, godz. 06:20 Fale gorąca mogą dotykać setek milionów ludzi rocznie W związku ze zmianami klimatu fale gorąca będą narastać i tylko w Azji Południowej będą dotykały pół miliarda ludzi rocznie, a to spowoduje głód… » więcej 2022-06-30, godz. 06:20 Japonia/ Tokio podnosi stan alarmowy związany z zakażeniami koronawirusem do drugiego najwyższego poziomu Stolica Japonii podniesie poziom alarmowy dotyczący zakażeń koronawirusem do drugiego najwyższego -- poinformowała w czwartek agencja Reutera, cytując informacje… » więcej 2022-06-30, godz. 06:00 Szczepionki przeciw grypie powiązano z mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera Osoby szczepiące się przeciw grypie były nawet o 40 proc. mniej zagrożone rozwojem choroby Alzheimera, niż nieszczepione - wynika z opublikowanej właśnie… » więcej 2022-06-30, godz. 06:00 Włochy/ Szerzy się zjawisko niewolniczej pracy w rolnictwie, jej ofiarami są imigranci Prawie 200 tysięcy imigrantów, głównie nielegalnych, wyzyskiwanych jest w rolnictwie we Włoszech - wynika ze statystyk organizacji obserwujących i analizujących… » więcej 2022-06-30, godz. 05:50 Wimbledon - w czwartek zagra Świątek i jeszcze siedmioro Polaków W czwartek w drugiej rundzie Wimbledonu swój mecze rozegra Iga Świątek. Liderka rankingu tenisistek na korcie numer 1 ok. godziny 16.30 zmierzy się z Holenderką… » więcej 2022-06-30, godz. 05:50 USA/ Kierowca rozgrzanej upałem ciężarówki w której zginęło w San Antonio 53 imigrantów udawał ocalałego Kierowca zatłoczonej ciężarówki, w której 53 przemycanych imigrantów zmarło w wyniku obrażeń spowodowanych upałem, sam udawał ofiarę. Został aresztowany… » więcej 2022-06-30, godz. 05:40 Kate Winslet gwiazdą kolejnego serialu HBO "Trust" Występ w serialu „Mare z Easttown” okazał się telewizyjnym strzałem w dziesiątkę dla Kate Winslet („Titanic”). Chwalony był nie tylko sam kryminał… » więcej 2022-06-30, godz. 05:40 Prognoza pogody na 30 czerwca i 1 lipca Jak informuje IMGW, Europę północną obejmują wyże, pozostała część kontynentu jest w zasięgu płytkich niżów. Polska znajduje się w obszarze obniżonego… » więcej 2022-06-30, godz. 05:30 Japonia/ Po 11 latach cofnięto nakaz ewakuacji w rejonie elektrowni atomowej w Fukushimie Nakaz ewakuacji nałożony z powodu wysokiego poziomu promieniowania został w czwartek zniesiony w części miasta Okuma, w którym znajduje się elektrownia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »