Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-23, 13:50 Autor: PAP

Ukraina/ W obwodzie charkowskim zebrano ciała 63 Rosjan, by wymienić je na ukraińskich poległych

Na obszarach obwodu charkowskiego odbitych z rąk rosyjskich żołnierze ukraińscy zebrali dotąd ciała 63 poległych Rosjan. Zwłoki te mogą zostać wymienione na zabitych żołnierzy Ukrainy bądź tych, którzy trafili do niewoli - pisze w poniedziałek portal Hromadske.

Jak powiedział portalowi kpt. Anton Iwannikow z armii ukraińskiej, ciał Rosjan poszukuje cała grupa wojskowych. 63 ciała zebrano dotąd z miejscowości Mała Rohań, Olchiwka i Cyrkuny. Poszukiwania trwają w tej części obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy, skąd armia ukraińska wyparła Rosjan.


Ciała zabitych przechowywane są w chłodniach w Charkowie należących do kolei państwowych. "Będą wymieniane na naszych chłopców - na żywych, bądź na ciała naszych chłopców" - mówi kpt. Iwannikow.


Spośród 63 ciał poległych Rosjan dotąd zidentyfikowano około 15 procent. Oględzinami i opisem zajmuje się powołana do tego komisja. "Są dokumenty, napisy na pasach albo naszywkach. Wiele ciał jest spalonych, bez głów, bez kończyn. Bywa, że jest tylko pół ciała" - powiedział Iwannikow. Zabici w większości mają rany po ostrzale artyleryjskim i od odłamków.


Śledczy pobierają materiał genetyczny i wpisują go do ogólnej bazy. Ma to pomóc w identyfikacji zabitych, jeśli ktoś zgłosi się w ich sprawie. W większości bowiem identyfikacja będzie możliwa tylko poprzez badanie genetyczne.


Miejsca, gdzie leżą polegli wskazują niekiedy mieszkańcy, ale głównie żołnierze ukraińscy walczący w tym rejonie. Kpt. Iwannikow mówi, że niektóre ciała spoczywają w niezasypanych grobach, ale są znajdowane wprost na pozycjach bojowych.


W Małej Rohani wojskowi znaleźli pięć spalonych i zakopanych zwłok. "Sami spalili swoich" - opisuje Iwannikow. W tej samej miejscowości znaleziono ciało rosyjskiego żołnierza, który zastrzelił się, bo jego oddział wycofywał się, a on nie chciał iść do niewoli.


Według Iwannikowa Rosjanie nie zabierają ciał swoich zabitych i dlatego zajmują się nimi siły ukraińskie. "Od tej pracy zależy albo życie naszych wojskowych, których możemy wymienić, albo to, czy nasi zabici chłopcy zostaną zwróceni" - powiedział wojskowy. (PAP)


eli/ tebe/


Kraj i świat

2022-07-07, godz. 16:40 Do 15 lipca jest przedłużony termin zakończenia budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej(opis) Do 15 lipca jest przedłużony termin zakończenia budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej - poinformowali w czwartek wiceminister SWiA Maciej Wąsik i zastępca… » więcej 2022-07-07, godz. 16:40 Ukraina/ Sztab: Białoruś oddała pod kontrolę Rosji lotnisko wojskowe, są tam Iskandery i systemy S-400 Białoruś przekazała Rosji pełną kontrolę nad lotniskiem Ziabrauka w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą; obecnie trwa tam budowa bazy wojskowej i… » więcej 2022-07-07, godz. 16:40 MON kupuje norweskie granatniki przeciwpancerne Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu z norweską firmą Nammo Raufoss AS umowy na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych… » więcej 2022-07-07, godz. 16:40 Warszawa/ Nowa komendant Straży Miejskiej: zbadam opinię warszawiaków Głos mieszkańców jest bardzo istotny, dlatego też podjęłam decyzję zbadaniu opinii warszawiaków w kontekście, jakie mają oczekiwania, jeżeli chodzi… » więcej 2022-07-07, godz. 16:40 Prezydent Duda: dzięki obecność sojuszniczej bezpieczeństwo naszej części Europy jest faktem (opis) Zabiegaliśmy z prezydentem Litwy o wzmocnienie bezpieczeństwa w naszej części Europy i to bezpieczeństwo jest faktem dzięki wzmocnieniu obecności sojuszniczej… » więcej 2022-07-07, godz. 16:40 ARiMR i WOT podpisały porozumienie o współpracy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała porozumienie o współpracy z dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowała w czwartek ARiMR… » więcej 2022-07-07, godz. 16:30 Uważaj na fake newsy, czyli gdzie szukać zweryfikowanych informacji (MediaRoom) Jeśli nie masz czasu na sprawdzenie, czy sensacyjna informacja, na którą natrafiłeś np. w mediach społecznościowych jest prawdziwa, zajrzyj do serwisu… » więcej 2022-07-07, godz. 16:30 Ukraina/ Władze: Izrael dostarczył do Charkowa 9 ton materiałów medycznych Dzięki pomocy Izby handlowo-przemysłowej Izrael-Ukraina oraz Izraelskiego Forum Międzynarodowej Pomocy Humanitarnej IsraAID do Charkowa dotarło 9 ton pomocy… » więcej 2022-07-07, godz. 16:20 USA/ "WSJ": kradzione zboże z Ukrainy trafia m.in. do portów w Syrii i Turcji Proceder systematycznego wywozu setek tysięcy ton ukraińskiego zboża przez Rosjan trwa co najmniej od marca, a statki ze skradzionymi plonami były rozładowywane… » więcej 2022-07-07, godz. 16:20 Prezydent Zełenski dla CNN: Boris Johnson był prawdziwym przyjacielem Ukrainy Boris Johnson był prawdziwym przyjacielem Ukrainy, a Wielka Brytania jest po słusznej stronie historii - powiedział w rozmowie z CNN prezydent Ukrainy Wołodymyr… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »