Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-22, 14:50 Autor: PAP

Prezydent: wrogom nie uda się nas skłócić; napięcia w relacjach polsko-ukraińskich służą tylko obcym interesom (krótka6)

Wrogowie wielokrotnie próbowali nas skłócić, dziś także próbują, ale im się to nie uda; wiemy, że napięcia w relacjach polsko-ukraińskich służą tylko obcym interesom, a nam - Polakom i Ukraińcom - szkodzą - mówił prezydent Andrzej Duda, występując w niedzielę przed Radą Najwyższą Ukrainy.

"Wrogowie wielokrotnie próbowali nas skłócić, skierować przeciwko sobie. Dziś także próbują, strasząc Polaków Ukraińcami i Ukraińców Polakami. Wykorzystując do tego bolesne tematy z naszej wzajemnej przeszłości, z naszej historii, ale to im się nie uda. Zbyt dobrze poznaliśmy te metody. Wiemy, że napięcia w relacjach polsko-ukraińskich służą tylko obcym interesom, a nam - Polakom i Ukraińcom - szkodzą" - podkreślił prezydent.


Jak mówił, oba narody łączą "długie wieki historii - historii wspaniałej, ale w wielu momentach także i bardzo trudnej".


"Popełniliśmy wzajemnie wiele błędów, za które zapłaciliśmy wysoką cenę. Mówił o tym na Ukrainie, we Lwowie papież Jan Paweł II, wielki orędownik pokoju i pojednania polsko-ukraińskiego" - powiedział.


Przywołał słowa papieża wypowiedziane podczas pielgrzymki do Lwowa, że "dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, na braterskiej wspólnocie, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności".


"Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, wspólnie realizujemy to przesłanie i musimy je realizować nadal w oparciu o prawdę i wzajemny szacunek" - podkreślił.


Wspomniał, że podczas niedawnej wizyty w Watykanie złożył na grobie Jana Pawła II dwa wieńce: biało-czerwony i niebiesko-żółty, a także modlił się "za wolną, niepodległą i suwerenną Ukrainę, która będzie żyła w przyjaźni z wolną, suwerenną i niepodległą Polską, za szczęście i wzajemną współpracę naszych państw i narodów", "o pokój i przyjaźń, o bezpieczną przyszłość". (PAP)


autorka: Małgorzata Werner-Woś, Mateusz Mikowski


mww/ mok/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 16:50 W Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Kew odkryto nowy gatunek olbrzymiej lilii wodnej Czasem najtrudniej zauważyć to, co się ma przed samym nosem. Tak właśnie było z nowym gatunkiem lilii wodnej, który odkryli brytyjscy botanicy. Roślina… » więcej 2022-07-05, godz. 16:50 UE/ PE ostrzega przed stresem związanym z wykorzystaniem technologii do nadzoru pracy Parlament Europejski domaga się, aby Unia Europejska walczyła z tzw. technostresem, czyli stresem związanym z wykorzystaniem technologii do nadzoru pracy. Ostrzega… » więcej 2022-07-05, godz. 16:50 Francja/ Minister: ponad 200 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu minionej doby Ponad 200 tys. nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby we Francji; średnia dzienna liczba infekcji z ostatnich siedmiu dni wynosi 120 tys… » więcej 2022-07-05, godz. 16:50 Krajowa Administracja Skarbowa będzie nadzorować leżakowanie napojów spirytusowych Wdrożenie zasad nad leżakowaniem napojów spirytusowych ma zapewnić nowelizacja ustawy, której projekt we wtorek przyjął rząd - poinformowała Kancelaria… » więcej 2022-07-05, godz. 16:50 Warszawa/ Plac 5 Rogów już otwarty We wtorek przebudowany plac 5 Rogów został oficjalnie otwarty dla warszawiaków. Jego wygląd wzbudził kontrowersje. » więcej 2022-07-05, godz. 16:50 Świętokrzyskie/ Pracowite półrocze dla strażaków; prawie 2,7 tys. więcej interwencji niż w ubiegłym roku Ponad 10,5 tys. interwencji odnotowali w pierwszej połowie tego roku świętokrzyscy strażacy. To prawie 2,7 więcej niż w roku tym samym okresie ubiegłego… » więcej 2022-07-05, godz. 16:40 UE/ PE przyjął nowe przepisy ws. usług w internecie; media społecznościowe będą musiały walczyć z dezinformac… Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące usług cyfrowych i rynków cyfrowych. Nowe zasady regulują świadczenie takich usług w UE, m.in. nakładając… » więcej 2022-07-05, godz. 16:40 Warszawa/ Policja i straż pożarna w biurze Kopacz i Kierwińskiego Interwencja policji i straży pożarnej w biurze poselskim Ewy Kopacz i Marcina Kierwińskiego na warszawskim śródmieściu. Nieoficjalnie, pracownicy biura mieli… » więcej 2022-07-05, godz. 16:20 UE/ Parlament Europejski przyjął raport europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej na temat Interpolu W trakcie wtorkowego posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego eurodeputowani przyjęli raport europosłanki PiS Jadwigi Wiśniewskiej dotyczący negocjacji… » więcej 2022-07-05, godz. 16:20 Anna Moskwa: zniesienie norm jakościowych nie oznacza, że można palić wszystkim Nie jest prawdą to, co pojawia się w przestrzeni publicznej, że zniesienie norm dt. jakości węgla pozwala palenie wszystkim, bo pozostają jeszcze inne przepisy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »