Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-22, 14:50 Autor: PAP

Niemcy/ "Der Spiegel": rosyjscy prawicowi ekstremiści walczą przeciw Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin swoją agresję na Ukrainę tłumaczy chęcią „denazyfikacji” tego kraju. Tymczasem wewnętrzne dokumenty niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) wskazują, że wojska rosyjskie wspierane są na Ukrainie przez rosyjskie prawicowe ugrupowania ekstremistyczne – pisze w niedzielę portal tygodnika „Der Spiegel”.

Jak wynika z poufnego, siedmiostronicowego raportu BND, do którego dotarł „Spiegel”, wielu rosyjskich prawicowych ekstremistów i neonazistów uczestniczy w walkach z wojskami ukraińskimi.


Wiadomo o przynajmniej dwóch grupach o charakterze prawicowo-ekstremistycznym, biorących udział w wojnie. Są to - według raportu BND - Rosyjska Liga Imperialna oraz Rusicz. „Współpraca z tymi grupami sprowadza do absurdu rzekomy powód wojny, czyli tzw. +denazyfikację+ Ukrainy” – wskazują analitycy niemieckiego wywiadu.


Rosyjska Liga Imperialna to „paramilitarne ramię prawicowej grupy ekstremistycznej” pod nazwą Rosyjski Ruch Imperialny, które uczestniczyło w walkach po rosyjskiej stronie na terenie Donbasu w 2014 i 2015 roku.


Szef Ligi Denis Garijew napisał na Telegramie zaledwie dzień po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę: „Nie ma wątpliwości, że chodzi o likwidację separatystycznego podmiotu, jakim jest Ukraina”.


Liga ogłosiła swoją decyzję o zaangażowaniu się w operacje bojowe na początku marca. Jak informuje raport BND, jako bojowników rekrutowano „głównie osoby z doświadczeniem wojskowym” oraz absolwentów własnego ośrodka szkoleniowego Partizan w Petersburgu. „Nie jest jasne, czy decyzja ta została podjęta na wniosek rosyjskich władz lub w porozumieniu z nimi” – dodaje BND. Wiadomo, że w walkach na Ukrainie zginął zastępca Garijewa, a sam Garijew został ranny.


W wojnie na Ukrainie od początku kwietnia bierze udział także grupa Rusicz, związana z „osławioną rosyjską grupą najemników Wagnera", także w 2014 i 2015 roku obecna w Donbasie. Jak podaje BND, grupa Rusicz już wtedy zasłynęła ze szczególnej brutalności i tego, że „nie bierze jeńców”. Część grupy uczestniczyła w walkach w Syrii.


„Jeden z dwóch założycieli Rusicz jest uważany za sadystę, podczas występu w mediach społecznościowych zabił szczeniaka” – pisze BND. O prawicowo-ekstremistycznych poglądach założycieli organizacji świadczą dołączone do raportu zdjęcia jej założycieli: Aleksieja M. i Jana P. Jeden z mężczyzn trzyma flagę ze swastyką, drugi - wykonuje nazistowskie pozdrowienie. (PAP)


mszu/ ap/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 17:50 Gdańsk/ Biegli psychiatrzy orzekli, że Stefan W. może brać udział w procesie Do sądu wpłynęła opinia biegłych psychiatrów ws. oskarżonego o zabójstwo prezydenta Gdańska Stefana W. Według niej, podsądny może nadal brać udział… » więcej 2022-07-05, godz. 17:50 Beskidy/ GOPR w ostatnich dniach interweniowało dziesięciokrotnie 10 razy wyruszali z pomocą beskidzcy goprowcy w ostatnich dniach, w tym siedmiokrotnie w miniony weekend. Ratownicy zakomunikowali we wtorek, że do najpoważniejszego… » więcej 2022-07-05, godz. 17:50 Tour de France - Wout van Aert wygrał etap i umocnił się na prowadzeniu (krótka) Belg Wout van Aert wygrał w Calais, po samotnym finiszu, czwarty etap wyścigu Tour de France. Kolarz ekipy Jumbo-Visma umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji… » więcej 2022-07-05, godz. 17:50 Sejmowe komisje edukacji i rolnictwa za projektem noweli ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych Sejmowe komisje edukacji i rolnictwa poparły rządowy projekt nowelizacji ustaw zmierzający do dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Prezes HSW: system wieży bezzałogowej został opracowany przez polskich inżynierów Najważniejsze przy systemie wieży bezzałogowej (ZSSW-30) jest to, że jest opracowany w całości przez polskich inżynierów i w całości wykonywany w Polsce… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Łódzkie/ Po zderzeniu dwóch ciężarówek A1 zablokowana w kierunku Gdańska Zablokowana w kierunku Trójmiasta jest autostrada A1 w pobliżu Radomska (woj. łódzkie). Zderzyły się tam dwie ciężarówki - podali drogowcy z GDDKiA. Nie… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Lublin/ Za 76 mln zł powstanie nowy budynek operacyjny w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej Nowy budynek operacyjny za 76 mln zł powstanie w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Będzie się w nim mieścić także 18-łóżkowy oddział… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Rozpoczyna się cykl letnich koncertów w Muzeum Śląskim Cykl letnich środowych koncertów pod hasłem 'Muza w Muzeum' rozpocznie się 6 lipca na scenie plenerowej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jako pierwszy wystąpi… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Algieria/ Wielka parada wojskowa w 60. rocznicę uzyskania niepodległości Algieria uczciła obchodzoną we wtorek 60. rocznicę uzyskania niepodległości wielką paradą wojskową w stolicy kraju Algierze. 132 lata francuskich rządów… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Warszawa/ Przegląd online czytań nowych sztuk Tadeusza Słobodzianka - w lipcu Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy organizuje w lipcu premierowy przegląd online czytań nowych sztuk Tadeusza Słobodzianka z antologii 'Kwartety otwockie' oraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »